Анализа на iPhone 13 Pro Max: што се промени во новиот телефон на Apple

IPhone 13 е тука, и иако естетски сите модели се многу слични со нивните претходници, речиси идентични, промените што ги носат овие нови телефони се важни и ние ви кажуваме овде.

Новиот паметен телефон на Apple е тука, и оваа година е местото каде што промените се случуваат внатре. Естетски може да доведе до мислење дека се соочуваме со ист паметен телефон, иако има и мали варијации што мора да ги земеме предвид, но промените се главно во „внатрешноста“На Не се мешајте со надворешниот изглед, бидејќи вестите влијаат на вакви важни делови од телефонот како екранот, батеријата и камерата, особено камерата. Оваа година нашата анализа на iPhone 13 Pro Max се фокусира на овие подобрувања за да знаете точно што ви нуди овој нов терминал.

iPhone 13 Pro Max

Дизајн и спецификации

Apple го задржа истиот дизајн на iPhone 12 за iPhone 13, до тој степен што многумина зборуваат за iPhone 12s. Апсурдните дискусии настрана, вистина е дека новиот телефон е тешко да се разликува со голо око од оној лансиран пред една година, со неговите прави рабови, неговиот целосно рамен екран и модулот на камерата со трите леќи поставени во тој карактеристичен триаголен аранжман На Има нова боја, Сиера сина, и трите класични бои се одржуваат: златна, сребрена и графитна, втората е онаа што ја прикажуваме во оваа статија.

Распоредот на копчињата, прекинувачот за исклучување звук и конекторот за молња помеѓу звучникот и микрофонот се исти. Дебелината на терминалот е минимално зголемена (0,02 см повеќе од iPhone 12 Pro Max) и неговата тежина исто така (12 грама повеќе за вкупно 238 грама). Тие се непроценливи промени кога го имате во ракаНа Отпорноста на вода (IP68) исто така останува непроменета.

IPohne 12 Pro Max и iPhone 13 Pro Max заедно

Се разбира, има подобрување во процесорот што го носи, новиот A15 Bionic, помоќен и поефикасен од A14 Bionic на iPhone 12. Тоа нема да биде нешто што и вие ќе го забележите, бидејќи „стариот“ процесор с still уште работи многу лесно и е повеќе од доволен за употреба на апликации или игри, дури и најсложените. RAM меморијата, која Apple никогаш не ја прецизира, останува непроменета со своите 6 GB. Опциите за складирање започнуваат од 128 GB, исто како и минатата година, но оваа година имаме нов „Топ“ модел кој достигнува капацитет до 1 ТБ, нешто што ќе интересира малкумина поради неговата цена и бидејќи навистина не е потребно за огромното мнозинство на корисници.

Дисплеј 120Hz

Apple го нарече Super Retina XDR Display Pro Motion. Зад ова звучно име имаме одличен OLED екран кој ја одржува истата големина од 6,7 ", со иста резолуција, но што вклучува подобрување што долго време го чекавме: стапка на освежување од 120Hz. Ова значи дека анимациите и транзициите ќе бидат многу пофлуидни. Проблемот со кој се соочува овој нов екран е што анимациите на iOS се веќе многу флуидни, така што на прв поглед можеби нема да забележат многу, но се покажува, особено при отклучување на уредот и сите икони „летаат“ до работната површина на вашиот телефон.

Изрез на iPhone 13 Pro Max до оној на iPhone 12 Pro Max

Apple го донесе својот Pro Motion екран (тоа е она што таа го нарекува 120Hz) на iPhone, некои ќе мислат дека е време, но тоа го направи на едноставно одличен начин што влијае не само на тоа како го гледате екранот, туку вклучува и многу позитивно на тапани. Стапката на освежување на овој екран варира од 10Hz кога не е потребно повеќе (на пример при гледање статична фотографија) до 120Hz кога е потребно (при лизгање на веб, во анимации, итн.)На Ако iPhone секогаш беше со 120Hz, покрај тоа што беше непотребен, автономијата на терминалот би била значително намалена, па Apple се одлучи за оваа динамична контрола која варира во зависност од потребите во моментот, и тоа е успех.

Исто така, имаше промена што многумина од нас ја очекуваа: големината на засекот е намаленаНа За ова, слушалките се поместени нагоре, само до работ на екранот, а големината на модулот за препознавање на лицето е намалена. Разликата не е огромна, но се забележува, иако е од мала корист (барем засега). Apple можеше (треба) да избере да додаде нешто друго во статусната лента, но реалноста е дека продолжувате или гледате исти икони за батерија, WiFi, временска покриеност и најмногу услуги за локација. Не можеме да го додадеме процентот на батеријата, на пример. Залудно потрошен простор што ќе видиме дали ќе се поправат идните надградби.

Последната промена на екранот е помалку забележлива: типична осветленост од 1000 гниди, во споредба со 800 нитови од другите претходни модели, одржувајќи максимална осветленост од 1200 нитови при гледање HDR содржина. Не забележувам промени кога го гледам екранот среде бел ден на улица, сепак изгледа многу добро, како оној на iPhone 12 Pro Max.

Поздравен екран на iPhone 13 Pro Max

Непобедлива батерија

Apple го постигна она што изгледаше тешко да се постигне, дека одличната батерија на iPhone 12 Pro Max е значително подобрена со онаа на iPhone 13 Pro Max. Голем дел од вината е на екранот, со таа динамична стапка на освежување што ви ја кажав претходно, влијае и новиот A15 процесор, поефикасен како и секоја година, но без сомнение главниот диференцијален елемент е поголемата батерија. Новиот iPhone 13 Pro Max има батерија со капацитет од 4.352mAh, во споредба со 3.687mAh на iPhone 12 Pro MaxНа Сите модели од оваа година забележуваат зголемување на батеријата, но оној што постигнал најмногу зголемување е токму најголемиот од семејството.

Ако iPhone 12 Pro Max беше на врвот на автономијата, победувајќи ги конкурентните терминали со поголеми батерии, овој iPhone 13 Pro Max ќе ја постави лентата многу високо. Го имав новиот iPhone во раце многу кратко, доволно долго за да го видам тоа Пристигнувам на крајот од денот со многу повеќе батерија отколку пораноНа Треба да го ставам на тест во оние напорни денови во кои 12 Pro Max не стигна до крајот на денот поради многу интензивна употреба, но изгледа дека овој 13 Pro Max ќе издржи совршено.

Подобри фотографии, особено при слаба осветленост

Реков на почетокот, каде што Apple го стави остатокот беше во камерата. Овој поголем модул што ги спречува минатогодишните корици да ни служат оваа година повеќе отколку што компензира за оваа непријатност. Apple ги подобри секој од трите леќи за камера, телефото, широк агол и ултра широк агол. Поголеми сензори, поголеми пиксели и поголема решетка во последните два, со зум што се движи од 2,5x до 3xНа На што се преведува ова? Во кои добиваме подобри фотографии, кои се особено забележливи при слаба осветленост. Камерата iPhone 13 Pro Max се подобри толку многу при слаба осветленост што има моменти кога ноќниот режим скока на iPhone 12 Pro Max, а не на iPhone 13 Pro Max, затоа што не ви треба. Патем, сега сите три леќи овозможуваат ноќен режим.

Apple, исто така, вклучува нова функција наречена „Фотографски стилови“На Уморни од тоа што iPhone снима „рамни“ фотографии? Па, сега можете да го промените начинот на кој се однесува камерата на вашиот телефон, така што ќе сними слики со поголем контраст, посветла, потопла или постудена. Стиловите се однапред дефинирани, но можете да ги измените по ваш вкус, и откако ќе поставите стил, тој ќе остане избран додека не го промените повторно. Овие профили не можат да се користат ако снимате фотографии во RAW формат. И, конечно Макро режим, кој се грижи за ултра широк агол, што ви овозможува да снимите слики од објекти лоцирани на 2 сантиметри од камерата. Тоа е нешто што се случува автоматски кога ќе се приближите, и иако на почетокот мислев дека нема да даде многу, вистината е дека тоа ви остава многу iousубопитни снимки.

Има само едно нешто што не ми се допадна во оваа промена во камерата: зголемениот телефото зум. Тоа е објективот што најчесто се користи за режим на портрет, и Ми се допадна да имам 2,5x зум подобро од новиот 3x затоа што треба да одзумирам понатаму за да добијам некои фотографии, а понекогаш и тоа не е можно. Beе биде прашање на навикнување.

Фотографија на макро режим на iPhone 13 Pro Max

Икона за апликација за фотографии со режим на макро

Режим на видео и кино ProRes

IPhone отсекогаш бил врв кога станува збор за снимање видео. Сите промени во камерата што ги споменав за фотографиите се рефлектираат во снимањето видео, како што е очигледно, но исто така, Apple додаде две нови функции, една што малку ќе влијае на повеќето корисници, и друга што ќе даде многу да , сигурно. Првиот е снимањето ProRes, кодек што личи на формат "RAW" во која професионалците ќе можат да го уредуваат видеото со сите информации што ги вклучува, но тоа воопшто не треба да влијае на нормалниот корисник. Всушност, она што влијае е дека 1 минута ProRes 4K зафаќа 6 GB простор, па ако не ви треба, подобро оставете го оневозможено.

iPhone 13 Pro MAx и 12 Pro Max заедно

Кино режимот е доста забавен, и со мала подготовка и обука, ќе ви даде добри резултати. Тоа е како режим на портрет, но во видео, иако неговата работа е различнаНа Кога го користите овој режим, снимањето видео е ограничено на 1080p 30fps, а за возврат она што го добивате е видеото да се фокусира на главниот предмет и да го замагли остатокот. IPhon го прави ова автоматски, фокусирајќи се на гледачот и се менува во зависност од тоа дали нови објекти влегуваат во авионот. Можете исто така да го направите рачно додека снимате, или подоцна со уредување на видеото на вашиот iPhone. Има свои недостатоци, и треба да се подобрува, но мора да се признае дека е забавно и нуди многу впечатливи резултати.

Многу важна промена

Новиот iPhone 13 Pro Max претставува многу важна промена во споредба со претходната генерација во аспектите што се релевантни за паметниот телефон како батеријата, екранот и камерата. На ова мора да се додадат вообичаените промени на сите години, со новиот A15 Bionic процесор кој ќе ги победи сите одредници таму и да биде. Се чини дека го носите истиот iPhone во рака, но реалноста е дека овој iPhone 13 Pro Max е многу различен, дури и ако другите не забележуваат. Ако тоа ви претставува проблем, ќе треба да почекате промена на дизајнот следната година, но доколку сакате да имате iPhone многу подобар од претходниот, промената е оправдана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Дејвид dijo

    Снимајќи вакви фотографии со двата iPhone -и рамо до рамо, несвесно сте постигнале ОДЛИЧНИ стереоскопски 3D фотографии. Ги снимам сите мои фотографии во 3D со години, и еден од начините е да користам две камери, друг е со ист мобилен или камера да направите две фотографии на неколку сантиметри растојание како да сте ставиле друг мобилен до него - важи само за пејзажи во кои нема движење, или, исто така, друг начин е користење на i3DMovieCam, која ги користи двете леќи на iPhone што се порамнети (во про, нормално и зумирање, во 12 и 11 кои не се про нормален и ултра широк агол, итн.), патем, оваа последна апликација ви овозможува да снимате видео во 3D ... И со повисок квалитет од која било друга 3D камера, вклучително и 3D1 или неодамнешниот Lume Pad.