iPhone 14 со само eSIM може да биде опционален

ДА

Едно од мотото на Apple е несомнено глобалност. Ајфонот овде е ист како во конхинчината. Од една земја во друга, единственото нешто што се менуваше во уредот беше полначот за напојување, од очигледни причини. Сега, како што веќе не носи, ни тоа. Значи кафе за сите.

Но, еден од новитетите што може да стигне до iPhone 14 директно се судира со таа стандардизација ширум светот. На eSIM. Има земји кои сè уште немаат мобилни оператори кои поддржуваат виртуелни SIM-картички, што е неуспех за Apple, кој сакаше да ја воведе eSIM во следните iPhone-и. тоа ќе?

Постојат гласини дека Apple го планира следното iPhone 14 работи само со eSIM, како што веќе работи со другите LTE уреди, како што е Apple Watch. Но, како што често се случува, телефонските оператори се далеку зад производителите на уреди.

Тоа веќе се случи кога Apple го лансираше својот прв Apple Watch LTE. Во Шпанија моравме да почекаме неколку месеци додека главните телефонски оператори не ги приспособат своите системи за да можат да продаваат виртуелни eSIM-карактеристики. Мене ми се случи со Movistar, конкретно.

И има некои земји каде што нивните телефонски оператори тие сè уште не продаваат eSIM картички виртуелен. Затоа неколку гласини како онаа за аналитичарот од ГлобалДата, Ема Мор-МекКлун, истакнува дека Apple планирал да лансира iPhone 14 кој ќе работи само со eSIM, но се сомнева во тоа.

Така тој е на мислење дека Apple може да лансира таков уред, кој работи само со виртуелни СИМ-и, но тоа ќе биде Една опција. Како опција за избор на wifi или wifi+мобилен iPad. Ова би осигурило дека во оние земји каде што eSIM сè уште не се продаваат, iPhone 14 може да се користи со вообичаената нано-SIM.

И во оние земји каде што телефонските оператори ја нудат наведената виртуелна eSIM, корисникот може да избере помеѓу купување на iPhone 14 како оние сега, со нано-СИМ, или без типичен слот за вметнување на картичката, подготвен само за eSIM. Ќе видиме како ќе завршат работите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)