iPhone 14 Pro: Секогаш вклучен дисплејот нема да биде „Секогаш вклучен“

Ќе помине една недела откако Apple ни ги претстави во Keynote на 7 септември сите новости за AirPods, Apple Watch и новиот iPhone. Продолжуваме да ги опишуваме новите карактеристики на Pro моделот пред тие да почнат да доаѓаат до нивните први сопственици подоцна оваа недела, а најновото има врска со Секогаш вклучен екран кој, и покрај тоа што е во спротивност со неговото име, нема секогаш да биде „ON“, бидејќи во одредени околности, автоматски ќе го исклучи „OFF“ (а веќе ви кажавме дека тоа е многу интелигентен начин да заштедите уште повеќе батерија).

Apple има имплементирано неколку начини на кои Always-On Display на iPhone 14 Pro и Pro Max сам се исклучува. На пример, екранот интелигентно ќе се исклучи кога корисникот ќе ја напушти просторијата каде што ќе го остави својот iPhone додека е исто така поврзан со Apple Watch. Односно, ако го оставиме мобилниот некаде и се оддалечиме (тој ќе биде откриен благодарение на Apple Watch, користејќи ги податоците за близина во поврзувањето помеѓу двата), екранот ќе се исклучи, заштедувајќи ја батеријата.

Друг начин на кој Apple ја имплементира оваа функционалност е кога ги ставаме нашите уреди во џеб или ги ставаме наопаку (Ајфонот може да го открие ова со сензорот за близина што го користи и за да знае кога го приближуваме до увото за време на повик). На овој начин, екранот на нашиот iPhone 14 Pro целосно ќе се исклучи и ќе помогне да се заштеди батерија кога воопшто не можеме да го погледнеме.

За време на главниот, Apple не спомна ниту една од овие карактеристики при претставувањето на Pro моделите, но тие се еден од сите оние кои секогаш се чуваат во мастило за да корисниците сами го откриваат кога ќе ги добијат своите терминали.

Во меѓувреме, двата Pro модели оваа година исто така опремуваат а Многу поефикасен OLED екран со стапки на освежување до 1Hz, овозможувајќи ја функцијата Always-On Display со минимална потрошувачка на батерија што не го загрозува животниот век на батеријата (барем забележливо за корисникот). Исто така, чипот A16 Bionic е многу поефикасен така што и потрошувачката на батеријата е намалена.

Останува уште многу малку да ги примите и уживате во новите предводници оваа година на која Apple се посвети толку многу. Ќе видиме како овој нов екран „секогаш“ се буди кај корисниците и можната употреба што можеме да му ја дадеме благодарение на виџетите од трети страни.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.