iPhone 15 Pro ќе има Face ID скриен под екранот

iPhone 15 Pro

Ако iPhone 14 го намали својот засек на минимален израз, едноставно со дупката на екранот на предната камера и Face ID „пилулата“, се чини дека во iPhone 15 Pro Можеме да ја видиме само камерата, бидејќи сензорите TrueDepth ќе бидат скриени под панелот.

Без сомнение, тоа би била шокантна новина во иконографијата на iPhone. Со само еден преоден модел, iPhone 14, од сегашниот врвен степен би преминале само мал круг во кој би бил сместен предниот екран. Ќе видиме.

The Elec штотуку објавено денес пријавите каде што објаснува дека Apple планира да усвои нова технологија од Samsung, која овозможува сензорите TrueDepth да бидат сместени под панелот на екранот. И првиот iPhone што ќе усвои таков систем ќе биде iPhone 15 Pro следната година.

Извештајот забележува дека Samsung Display моментално развива нова технологија за камера под панелот и ќе произведува такви панели за Apple да може скријте го вашиот Face ID под екранот на следниот iPhone следната година. Со ова корејската компанија обезбедува изработка на панелите барем на iPhone 15 Pro.

Исто така е објаснето дека наведената нова технологија од Samsung Display ќе се примени прво на телефоните на преклопување на Samsung Electronics кои ќе бидат лансирани следната година, а штом ќе се појави на пазарот, ќе се види и во iPhone 15 Pro.

Со оваа нова технологија ќе може да се скриј камера под панелот, кој ќе вклучува слој од метален модел со употреба на материјали за катодна маска. Во OLED панелите, светлината емитирана од слојот за емисија на дното поминува низ катодата на врвот. Ова се нарекува „облачно“.

Така, катодата мора да биде проѕирна за да функционира технологијата на камерата под панелот. Наведената катода е дизајнирана така што може да биде транспарентна додека истовремено ја апсорбира светлината однадвор.

На овој начин е можно да се смести камера под панелот што емитува светлина кон надвор, и која може да ја фати светлината што доаѓа однадвор кон сензорот на камерата. Ако оваа теорија навистина функционира, иконската слика на идните iPhone-и радикално ќе се промени, дефинитивно. Ќе видиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.