Матичните плочи на iPhone 6 би можеле да имаат простор резервиран за поврзување со NFC

Споредба на матични плочи за iPhone

Тоа е една од најпосакуваните одлики кај уредите на Apple подолго време, безжичната врска НФЦ (Комуникации во близина на полето) преку Bluetooth. Оваа технологија е присутна во многу други паметни телефони со Android и им овозможува на корисниците да можат поврзете го вашиот терминал со кој било уред или додаток во близинаБило да е тоа безжичен звучник, мултимедијален приемник или датафон за плаќање. Со едноставен допир Комуникацијата помеѓу двата уреди се изведува без да мора да поминувате низ поставките на телефонот. Компанијата Купертино е аванс и погодност се остава настрана, но се чини би се претставил во следниот iPhone 6, бидејќи анализата на протечените матични плочи открива дека постои идеален јаз за инсталирање на чипот со NFC технологија.

Но, како е донесен тој заклучок? Споредување на протечени матични плочи на 6-инчниот iPhone 4,7 и 6-инчниот iPhone 5,5 со кои iPhone 5S моментално вклучува, постои идеален јаз за овој чип (црвени кутии на горната слика). Големината на приклучокот на таблата за чип одговара на големината на чиповите NFC PN65, 32-пински и 5мм x 5мм големина, како оној монтиран на терминалите на натпреварот. На сликата подолу, големината на дупката за претпоставениот чип NFC може да се види на матичната плоча, во црвена кутија, во споредба со дупката за инсталирање на чип за врска со податоци, во зелена боја.

Дупка за чипот NFC во iPhone 6

Во моментов ништо друго не е претпоставка за протечена матична плоча за која не се знае дали навистина ќе ја каже онаа монтирана на iPhone 6, што ако е вистина е дека Apple заостанува зад конкуренцијата Кога станува збор за поврзување на уредите преку Bluetooth, технологијата NFC е многу брза, корисна и избегнува да мора да поминува низ поставките за iOS со цел да конфигурирате нов уред со Bluetooth за да го поврзе. 9е мора да почекаме Apple да го претстави уредот и да не изненади со своите карактеристики на XNUMX септември на Главниот настан што веќе ќе се подготвува.

Дали мислите дека ова може да биде потврда дека iPhone 6 ја интегрира NFC технологијата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   anуан Перез dijo

    Минатата година на презентацијата Епл се смееше на ликовите NFC HAHAHA go