Корисниците на iPhone 6s пријавуваат загуба на пораки и повици при враќање на копија iCloud

бубачки-иклауд

нови грешка откриена во iCloud. Овој пат тоа е проблем што предизвикува загуба на податоци при враќање на резервна копија на iCloud, што спречува враќање на пораките и неодамнешните повици на iPhone, особено, иако тие не се единствените податоци што патем може да се остават. Проблемот би се одразил на корисниците кои, поради која било друга причина, го замениле својот iPhone 6s за друг користејќи ја гаранцијата.

Проблемот е потенциран во Форуми за јаболка, како што обично е во овие случаи, каде што многу корисници на iPhone 6s страдаат од проблем што ги тера да губат податоци по враќањето на iCloud копијата од стар iPhone до нов и, покрај пораките и повиците, исто така, може да се изгубат податоци како што се историјата на здравјето или Safari.

Иако сè уште не е јасно за што се должи овој проблем, се чини дека сè укажува на тоа дека неуспехот се јавува при враќање на копија на уред кој има инсталирано iOS 9.0.1 или повисок на друг iPhone 6s кој пристигнува со инсталиран iOS 9.0, што Може да создаде конфликт при враќање на резервната копија од iCloud. Исто така е можно дека резервните копии биле корумпиранпа оттука и загубата на податоците.

Во моментов нема решение за проблемот. Бидејќи е грешка што влијае на iCloud, можеби е интересно да го зачувате резервна копија на iTunes барем еднаш да го смените уредот, иако исто така се вели дека дефектот исчезнува доколку двата уреди имаат инсталирано иста верзија на iOS, што би се постигнало со ажурирање на стариот iPhone во најновата верзија на iOS, правејќи копија на безбедноста и потоа ажурирање на новиот iPhone веднаш надвор од кутијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувачот на Рафаел Пазос dijo

  Не знам дали ти се случува ... но бидејќи имам iOS 9.2 бета 3 и неговите претходни бета верзии, не добивам рекламирање на ниту една страница и тоа е чист луксуз ... Имам инсталирано мозила и хром на мојата iPhone 6 и јас добивам рекламирање, вистината дека блокаторот Safari е луксуз !!

  Дали некој друг му го пренесува тоа?

 2.   Joseозе Самуел dijo

  Поздрав !!! Кој е тој блокатор што го користите.

 3.   Ѕвездени dijo

  Најдов грешка во 6-те со недели. Кога ја притискате иконата на апликацијата, таа отвора друга што не е тоа, генерално белешки или YouTube.

 4.   Ренџер Фернелис dijo

  Апликацијата што ја ажурирам преку iphone не е префрлена на itunes, дозволете ми да објаснам, ако се појави ажурирање на некоја апликација, кога ќе ја ажурирам од мојот iPhone директно, кога одам и ќе ја синхронизирам таа апликација веќе ажурирана во itunes itunes и ја имам за да го ажурирам на ист начин во iTunes, користам ipon 5 со ios 9.1

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Фернелис. Ова се случува затоа што кога преземате апликација, сега постои „апликација што разредува“ и ја преземате само верзијата за вашиот уред. Не можете да копирате „делумна апликација“ на iTunes. Тоа е ново од iOS 9.

   Честитка.

   1.    Ренџер Фернелис dijo

    Па, не ми се допаѓа така, затоа што тогаш ќе треба да направам ажурирање директно во iTunes за да можам да го пренесам на iPhone кога ќе синхронизирам, на пример во ios 8 кога ажурирав апликација директно од мојот телефон кога го синхронизирав мојот телефон со Itune, ажурираната апликација, сега треба да направам двојно ажурирање.

    1.    Пабло Апарисио dijo

     Знам што мислиш. Она што го правам е дека сè автоматски се презема на мојот компјутер, но тоа е повеќе работа. Тоа е цената што треба да ја платите за да преземете помалку тежина. Апликација што има верзија за iPad, сега преземете ја само онаа за iPhone. Ако имате iPhone на мрежницата, не преземајте ги податоците не владее. Ако имате плус, не преземајте датотеки со нормална големина. Така апликацијата тежи многу помалку.

     Честитка.

 5.   Карлос dijo

  Па, тоа е хаос ... Секој пат кога враќате или купувате нов iPhone, треба да ги ажурирате сите апликации !!!

 6.   Слика на зачувачот на Рафаел Пазос dijo

  Хозе Мануел, не користам никаков блокатор ... затоа што се обидов со трите прелистувачи ... и само во Сафари не се појавувам како реклама и вистината е луксуз ... Се надевам дека нема да го отстранат. ..

  Не знам зошто ќе биде ... Јас не конфигурирав ништо ... одеднаш рекламирањето престана да се појавува и помислив дека го отстраниле ...