iPhone 7: преглед и анализа на видео

Уште една година и презентиран уште еден iPhone. Тим Кук и компанијата излегоа на сцената на Граѓанскиот аудиториум Бил Греам пред неколку дена за да ни претстават кои се нивните облози за да се натпреваруваат во првата дивизија на паметни телефони за време на следниот курс. Никој не беше рамнодушен.

И од една и од друга страна, мислењата за iPhone 7 и iPhone 7 Plus се во толку многу точки колку што се разликуваат. Бидејќи не сме модел со „s“ во своето име, логично би било дека оваа година ќе забележевме порадикална промена во надворешниот дизајн на овој iPhone, но, секако, овој модел има незначителни преодни нијанси помеѓу веќе зрел производ и новиот што ќе дојде следната година.

Нема врска?

Што се однесува до надворешноста, како што реков, нема многу промени. Дизајнот ќе биде практично ист за оние кои не се премногу вешти во уметноста на диференцирање на различните iPhone-ови врз основа на еден или два детали, што не би требало да претставува влечење ако не беше моделот Плус сè уште безобразно голем во споредба со другите терминали со слична големина на екранот од конкуренцијата. За останатите, тоа е форма на фактор кој работи многу добро откако ќе го имате во рака, особено моделот од 4,7 инчи, и со кој можеме да живееме уште една година без поголеми шокови.

Одиме во детали, можеме да разликуваме iPhone 6s од iPhone 7 затоа што задните опсези на антените веќе не поминуваат низ алуминиумот, туку наместо тоа ја следат закривеноста на рамката за подобро да се маскираат. Исто така затоа што камерата сега е покриена со алуминиумот на самото тело на iPhone и, се разбира, според новите црни и сјајни црни бои (црна и црна црна, на англиски јазик). Секако, бидете внимателни со второто, бидејќи според самиот Apple, тој е подложен на гребење со прекумерна леснотија.

iphone7

Види ја jackек

Дел од возбудувањата и навивањата со кои се соочува овој iPhone е 3,5-милиметарскиот аудио приклучок. Или, поточно, отсуството на него. IPhone 7 нема приклучок за поврзување на нашите вообичаени кациги, наместо тоа, е заменет со друг ред на перфорации што ја комплетираат симетријата со нивните колеги од десната страна. Новите EarPods сега доаѓаат со Lightning конектор затоа што, да, ова ќе биде единствената порта што треба да ја користите за сè на вашиот iPhone. Ова не значи дека треба да ги фрлате старите слушалки во ѓубре, бидејќи „Епл“ вклучува адаптер за приклучок „Молња“ до 3,5 мм во кутијата на уредот. Ако мозокот штотуку експлодирал и не знаете од каде потекнува оваа одлука на Apple да елиминира нешто што е карактеристично како „дупката“ на слушалките, во оваа статија ќе објасниме зошто неговото отсуство не е драма.

Безбедно

Нешто во кое постои едногласност во мислењата Друга од theвездените карактеристики на овој iPhone: отпорност на вода, песок и прашина. Секој што поседувал iPhone во минатото, ќе доживее страшен страв дека може да предизвика да се најдете во една од овие ситуации и да се плашите за животот на вашиот iPhone. Сега, новите терминали се безбедни од можни прскања, случајни нуркања и други настани од ваква природа. Бидете претпазливи, бидејќи тоа не значи дека можете да се бањате со него, туку дека е дизајниран исклучиво со цел да му обезбеди на iPhone дополнителен слој на заштита. Всушност, Apple веќе предупредува дека гаранцијата не покрива оштетување на течноста.

iphone72

Вашите фотографии, детално

Сè што спомнавме е добро, но навистина силната страна на iPhone 7 е камерата. Отсекогаш се зборувало дека iPhone има една од најдобрите камери на пазарот, нудејќи неверојатни резултати во споредба со спецификациите што ги монтираат другите производители. Овој iPhone не е ништо друго освен тврдење за оваа точка, каде што спецификациите без отпад постигнуваат неверојатни резултати. Благодарение на новата бленда f / 1.8 и новиот четири-LED блиц, сликите во услови на слаба осветленост ќе бидат подобри од кога било. Исто така, боите што ги доловува во нормални услови се поверни на она што го гледаме во реалноста.

За прв пат во овој модел ја гледаме вградената оптичка стабилизација, одлични вести особено за loversубителите на видеа, кои ќе видат како нивниот квалитет значително се подобрува. Иако дефинитивниот модел за оние кои сакаат да го извлечат максимумот од фотоапаратот ќе биде Плус, овој пат терминалот од 4,7 инчи исто така игра многу добра улога.

Беше потребно

Најпосле, по долго чекање со години страдање, Apple се откажува од 16 GB основно складирање. Не можевме да бидеме позадоволни. Иако разликата во складирањето со следниот повисок модел е сè уште огромна (128 GB), за повеќето корисници 32 GB ќе бидат доволни.

Така што сè што чувате во тие 32 GB (или оние што сте ги избрале) работи како што сака sобс, овој iPhone доаѓа со процесор А10 и копроцесор М10 Тоа, без да навлегуваме во технички детали, ќе го натера уредот да „лета“. Тие, исто така, го прават поефикасен, и е дека Apple го проценува зголемувањето на автономијата на iPhone 7 за околу два часа во споредба со 6-те. Можеби не звучи како голема работа, но сите знаеме дека секоја минута е важна.

Apple продолжува да ги користи предностите на 3D Touch и Taptic Engine во овој модел. Тие не се само повеќе достапни активности за извршување врз основа на притисокот што го правиме на екранот, наместо тоа, новото копче за стартување или «Дома» престанува да работи како што работеше до сега за да го вклучиме овој мал мотор во него. Со други зборови, ќе ви се појави дека кликнувате на него, но всушност сето тоа е рекреација.

 

Добрите

Нови црни и џет-црни бои
Водоотпорен
Оптичка стабилизација
32 GB основно складирање

Contras

Зголемување на цената кај сите модели
Отстранувањето на аудио приклучокот може да биде прерано за некои корисници

iPhone 7
  • Оценка на уредникот
  • 4.5 ratingвезден рејтинг
689 a 989
  • 80%

  • iPhone 7
  • Преглед на:
  • Објавено на:
  • Последна измена:
  • Дизајн
    Уредник: 90%
  • Перформанси
    Уредник: 95%
  • Алуминиумска завршница
    Уредник: 100%
  • Квалитет на цената
    Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мигел Гонзалес dijo

    Ви благодарам многу, колку сте среќни што го имате сега, чекам да стигне до мене, патем како што е направено тоа видео во Ваladадолид, јас сум од Паленсија.