Најчестите грешки во iPhone 7 и како да ги решите

Совршен производ не постои (веќе го видовме Проблеми со iPhone 6), а помалку кога сме соочени со деликатно и прецизно усогласување помеѓу хардверот и софтверот, белег на компанијата Купертино. Од оваа причина, и како што помина Божиќната сезона, замислуваме дека многумина од вас уживаат во вашите нови уреди на порелаксиран начин, Ние сакаме да ви кажеме кои се најчестите проблеми во iPhone 7 и како да ги решите. На овој начин можете да продолжите да уживате во вашиот iPhone без страв и проблем. Затоа, не пропуштајте ја нашата компилација од најчестите неуспеси на iOS 10 и iPhone 7, дали ќе го најдете оној што ве носи наопаку?

Ајде да одиме таму, да почнеме да набројуваме кои се најчестите дефекти во најновиот мобилен уред лансиран од компанијата Купертино.

Мојот iPhone 7 шушка (прави електричен шум)

A10 Fusion

Ние се соочуваме со една од најмоќните и истовремено најапсурдни полемики што се истуриа на iPhone 7. Многу корисници предупредија дека особено првите денови по купувањето, кога уредот е вклучен во значителна количина задачи, Без разлика дали активно работи софтвер или во позадина, во апсолутна тишина, можно е да се слушне мал електричен шум што произлегува од уредот.

Сепак, не е потребно да се запре ротирачкото. Ако исто така сте го слушнале ова на вашиот iPhone, не треба да се грижите, овој звук е доста чест кај уредите со моќни процесори, без разлика дали станува збор за компјутери или мобилни телефони. Звукот обично не се емитува кога оптоварувањето на обработката е помало, и тоа не е индикатор за било кој тип на дефект во телефонот, туку природен начин на кој се изразува процесорот од истиот. Тргнете ја грижата од овој „скоро нечуен“ звук и продолжете да уживате во вашиот телефон. Ако навистина ви предизвикува незадоволство, можете да го вратите во Apple Store.

Пораката „без услуга“ се појавува постојано

iPhone 7 Плус

Многу корисници на iPhone 7 предупредуваа околу датумот на лансирање дека нивниот уред истекува од целосното покривање. Ова се случи случајно. Сепак, имате среќа, сè укажува на тоа дека тоа се должи повеќе на софтверски проблем отколку на хардверски проблем и има прилично лесно решение.

Како прво, ако сакаме да ја вратиме услугата, ќе треба само да го рестартираме уредот, можеме да го исклучиме и вклучиме како и обично или да го рестартираме со притискање «Моќ + волумен-«. Штом ова е направено, проблемот ќе се реши веднаш, но не за во иднина. И докажано е дека станува збор за проблем со оперативниот систем, затоа е важно да се погрижиме да го ажурираме iOS во понова верзија. За ова ќе одиме Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и да преминеме на најновата верзија на iOS 10 која повеќе не страда од овој проблем.

Проблеми со молња со слушалки

EarPods молња

Друг прилично чест проблем на кој наидоа корисниците на iPhone 7 е тоа што тие постојано гледаа како далечинските управувачи на EarPods одеднаш престануваат да работат. На овој начин, не можеме зголемување или намалување на јачината на звукот, меѓу другите можности што EarPods ги ставаат на нашите прсти со само еден допир на нивните контролни копчиња. Ние разбираме дека овој проблем може да биде фрустрирачки и корисниците на почетокот ќе помислат дека грешката е во слушалките.

Не така, Apple потврди дека е уште еднаш софтверско прашање што е решено во следната верзија на iOS 10, затоа ви препорачуваме уште еднаш да проверите која е најновата верзија на iOS и доколку ја имате инсталирано, најверојатно е дека доколку го имате овој неуспех, не сте ажурирани. За да одиме на најновиот софтвер за iPhone, мора да одиме Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и да преминеме на најновата верзија на iOS 10 за да можеме да заборавиме на овој дефект на iPhone 7.

Не можам да ги видам визуелните ефекти на апликацијата „Пораки“

Друг заеднички проблем што повеќе се должи на недостаток на знаење или незнаење за тоа како навистина работи оперативниот систем. Многу корисници избираат да ја активираат одликата „намалување на движењето“ на нивните мобилни уреди. Од овој мобилен тие успеваат да се ослободат од вообичаените транзиции на уредот, правејќи се да изгледа побрзо и помазно. Меѓутоа, кога ќе ја овозможите оваа одлика, оперативниот систем престанува да користи многу повеќе одлики на корисничкиот интерфејс. Една од оние работи што нема да можеме да ги видиме повеќе ако ја имаме активирана оваа функција се визуелните ефекти на апликацијата Messages, оние што ја карактеризираат апликацијата за пораки на Apple во најновото ажурирање на iOS.

За да го деактивираме, мора да одиме на Поставки> Пристапност и пронајдете „Намали го движењето“. Едноставно, ќе ја избереме опцијата „Не“ за да можеме да ги вратиме визуелните ефекти во апликацијата за пораки.

Проблеми со поврзување со Bluetooth на iPhone 7

Bluetooth, оној имагинарен пријател кој ни овозможува да слушаме музика без кабли и многу повеќе. Сепак, за некои корисници на iPhone 7 тоа беше вистинска главоболка. Многумина открија дека оперативниот систем има проблеми со конекцијата Bluetooth, дури и забавување на постапката за спарување со Apple Watch.

За да се обидеме за последен пат Bluetooth да работи повторно на стабилен начин, ги следиме следниве чекори: Поставки> Општо> Врати / Ресетирај> "Ресетирај ги мрежните поставки". Ние сакаме да запомниме дека ова исто така може да се користи реши проблем со WiF конекцијатајас, но тоа ресетирање на мрежните поставки има тенденција да ги изгуби лозинките за iCloud Keychain, штета.

На ист начин, ако вашите проблеми со Bluetooth не се решат на овој начин, препорачливо е да отидете во продавница на Apple или да побарате телематска дијагноза од Apple SAT што ќе покаже дали вашиот Bluetooth чип страда од проблем.

Бучава при снимање на потполно тивок

iPhone 7 Плус

Некои лути корисници пријавија мал „проблем“ кој обично е целосно незабележлив. И дали е тоа кога снимаат видео во целосна тишина со нивниот iPhone 7 Plus, Кога ја репродуцирате снимката, може да се слушне мало звук на звук, што изгледа како пречки што ги зема микрофонот. Apple не сметаше дека ова претставува проблем, а може да се должи на многу фактори.

Општо земено, овој вид пречки се произведува преку поврзување преку Bluetooth на уреди како што се Apple Watch или безжични звучници, што на крајот се меша со снимањето. Затоа, препорачуваме доколку снимате во смртна тишина и сте забележале дека вашиот iPhone страда од овој проблем, Осигурете се да ги исклучите Bluetooth и Wi-Fi за да избегнете можни пречки во слабо поврзаните уреди. Очигледно тие не го сметаат овој за сериозен проблем во продавницата на Apple, па затоа е тешко да се постигне замена или замена под гаранција, бидејќи тоа обично се должи на надворешни фактори.

Проблеми со iOS 10?

Ако она што го имате е проблем со iOS, не пропуштајте го Најчести падови на iOS 10 и нивни решенија.

Дали имате проблем со вашиот iPhone 7? Известете ни во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Fran dijo

  Во точката број 2, која е единствената, што ми се случува, ажурирај што сакаш и рестартирај онолку пати колку што сакаш и понатаму ќе се случува

 2.   Даниел dijo

  со тф, во нормална положба, кога соговорникот ќе ти одговори, скокнете без раце, кршејќи го увото.

 3.   Мануел Басанини dijo

  Пред 30 дена го сменив мојот iPhone 6 на 7. Денес тој одеднаш престана да работи. Мислев дека е батерија, го вклучив еден час и не се вклучи. Се обидов да го рестартирам и јаболкото се појави, но од таму следеше темниот екран. Се обидов преку ITunes да направам реконфигурација и ништо, добив грешка. Јас навистина не знам што да правам

 4.   Америка dijo

  Здраво, имам iPhone 7 и од никаде се појави малото јаболко, и веќе не прави никаква функција, имаше 42% батерија и одеднаш веќе не работи, што да правам? Ги имав сите ајфони и ништо слично некогаш ми се има случено

 5.   Александар dijo

  мојот iphone 7 plus остана со екранот во процес на исклучување на неколку линии кои ротираат на 360 степени и не можам да направам ништо

 6.   Естела dijo

  Имам iphone 7 што ми траеше 3 месеци. Еден ден наутро го зедов и беше црно. Повторно не работеше. Беше со гаранција и тие ме сменија. Вториот ми траеше 3 дена. Батеријата се потроши многу брзо, а чинеше и нејзино полнење. Потоа повторно поминав брзо и од еден момент во друг екранот беше целосно син. Добив повици, но не можев да одговорам на нив. Нека се преземе целосно и од таму повеќе никогаш не се вклучи. Само што го испратив назад за да тврдам. Имав многу ајфони и вакво нешто никогаш не ми се има случено.

 7.   Млуз dijo

  Мојот iphone виси среде повик и дава грешка при повик. Потребни ми се 3 минути повторно да се јавам

 8.   МАРИО ВАЛВЕРДЕ КАРДЕНИ dijo

  Мојот iPhone беше исклучен, го однесов во ICE сервисен центар, и тие не можеа да ми помогнат, ми рекоа дека треба да ја оневозможам опцијата за пребарување, но ништо, сè уште не се вклучува и не е полнење на батеријата проблем

  1.    Марио Вилега dijo

   Имам iphone7plus. Почна да се затвора автоматски и прави звук. Ме вади од тоа што го работам и почнува да се полни. Можете ли да ми помогнете?

 9.   Хуан Мануел Чавез Пинчи dijo

  Имам Iphone 7 што траеше 2 месеци, од никаде се појави симболот јаболко на екранот, тој беше 90% наполнет, го зедов перуанскиот телефон за гаранција, го проверија и затоа што имаше скоро невидлива линија на коса на Страничен дел го отфрли, батеријата беше потрошена и не можам да сторам ништо за да биде оперативна. тоа беше фијаско.

  1.    Chris dijo

   Истото ми се случува и мене! Некој ве молам ако имате какви било одговори. Паралелно со ова, делот за аларм не се појавува и очигледно не работи.

  2.    супра dijo

   однесете го до ишоп. Тие се официјални дистрибутери во Перу и обезбедуваат поддршка без потреба опремата да биде недопрена. Една година гаранција е вклучена во кутијата. пробај

 10.   Виктор dijo

  Ми снема батерија, го поврзав и сега не ми дава сигнал за вклучување

 11.   Laura dijo

  Имам iPhone 7 и има поставено време и ден, и така да се појавува на екранот, многу пати го вклучувам и не добивам време или ден, само фотографијата во позадина.
  Кога сака, тој повторно се појавува.
  Како може да се коригира овој проблем?

 12.   Данија dijo

  Имам iphone7plus. Почна да се затвора автоматски и прави звук. Ме вади од тоа што го работам и почнува да се полни. Можете ли да ми помогнете?

 13.   Силвија Лилијана Кампанело dijo

  Здраво, ми треба помош, имам Iphone 7 плус и одеднаш не се огласуваат лосовите
  Отидов во поставките и звукот е активиран, не знам, што да користам за да работам и од суштинско значење е да звучи кога ќе дојде васап.
  Исто така, гледам дека пред неколку дена се појави месечина и катанец на врвот
  Се надевам дека некој може да ми помогне
  Ви благодарам многу
  Силвија

 14.   Марио Раул dijo

  Имам iPhone 7 и не сака да го активира wifi-от веќе го вратив во најновата верзија 11.3.1 и ништо што живеам во Куба и ве потсетувам дека немаме продавница за јаболка мора да најдам решение на Интернет, кој може да ми помогне ќе ви благодарам, благодарам

 15.   Фаби dijo

  Имам Iphone 7 Plus. Кога зборувам на мојот мобилен телефон, јачината на звукот на повикувачот е многу мала, треба да се потрудам да слушам и јачината на звукот на мојот мобилен телефон е максимална.

 16.   Габриела пигну dijo

  Јас сум Габриела Пињу, секогаш користете iphone. Сега тие се многу лоши. Имам три со проблеми. Повеќе. Сакам да знам зошто екранот I7 станува црн, а враќањето на flehita не реагира добро

 17.   костанза dijo

  Имам iPhone 7, 2 месеци нова употреба, тој се исклучи и не се вклучи повторно, го полнам затоа што ми снема лилјак,… се откажувам мртов? Прочитав дека многу се случија ... Јас го испраќам на услугата? се уште е под гаранција ...

 18.   Моника dijo

  Имам ајфон 7 ми беше блокиран и 2 дена помина црно на екранот, се појавува мазанита но мобилниот телефон не се вклучи повторно го однесов на Ишоп и ми велат дека логиката е оштетена дека мобилниот телефон не подолги работи, тие треба да имаат план за вонредни состојби за овие штети q се проблеми со производството.

 19.   Re dijo

  Здраво, мојот iPhone 7 се исклучи целосно и не можам да го вклучам повторно. Дали сите информации, фотографии ќе бидат изгубени?

 20.   Исус dijo

  Здраво добро. Мојот проблем е што не можам да ажурирам или внесувам неколку игри и апликации со мобилни податоци и пробав сè, само треба да ја рестартирам фабричката благодарение

 21.   кодиран прдеж dijo

  се исклучува и виси самостојно постојано, трае 3 минути.

 22.   АНТОНИО РОДРИГЕЗ ФЕРНАНДЕЗ dijo

  Добро утро, мојот коментар со Iphone 7 е дека е многу бавен и сега имав проблем, ми праќаат СМС и не можам да ги отворам да ги читам, екранот е заклучен во ова
  случај и кога ќе го исклучам за да го рестартирам чини многу за да се оди добро
  Однапред ви благодарам и го чекам вашиот коментар.

 23.   Мајт dijo

  Од ова попладне од мојот iPhone 7 не можам да слушам и да зборувам