IPhone SE е потег на Apple кој ги остава своите ривали надвор од играта

Во време кога пазарот за телефонија изгледа застоен и производителите настојуваат да лансираат слабо завршени, слабо функционални прототипови на пазарот по стратосферски цениApple направи изненадувачки потег со својот нов iPhone SE што ја остава топката на теренот на конкуренцијата.

IPhone SE не е објавен среде масовен настан, веројатно дури и без сегашната ситуација што сите ги ограничија дома ќе се случеше на ист начин. Не е телефон што ќе ја освои наградата за најдобар паметен телефон на годинатаТоа дури нема да зграби големи наслови или спектакуларни критики. Доаѓа со застарен дизајн во очите на многумина, со рамки од друга ера и намалена големина на екранот, но секој што ги гледа овие недостатоци на iPhone SE е надвор од неговиот пазар.

Ако ги видиме големите најави за крајот на 2019 година и почетокот на 2020 година, ќе видиме спектакуларни телефони со екрани на преклопување и астрономски цени. Ако сме малку порационални и не дозволиме да нè понесе огнометот, она што ќе го имаме ќе бидат паметни телефони што ќе ја надминат бариерата од 1000 долари без никаков срам, оној што пред само неколку години се чинеше ненадминлив од никого и тоа Епл Чини големи критики кога се осмели да го надмине со својот Ајфон Х. Бројни леќи за камери, „бесконечни“ екрани, повеќе RAM меморија од многу професионални лаптопи и долг список на спецификации кои се обидуваат да ја оправдаат превисоката цена на терминалот, вклучително и iPhone 11 Pro и Mac Pro на Apple во оваа категорија, се разбира.

И среде сето ова, Apple го лансира својот iPhone SE. Мал, старомоден, со единствен објектив за вашиот фотоапарат. ЛЦД-екран и сензор за отпечатоци во едно копче! Без препознавање на лице или ултразвучни сензори за препознавање на вашиот отпечаток од прст, без мрачен режим за фотоапаратот, без екран од 120Hz и гигантски рамки. Како може Apple да се осмели да пушти терминал од ваков тип во средината на 2020 година? 

IPhone SE Вклучува процесор А13, најнапредниот што го направи Епл и ист како iPhone 11 и 11 Pro. Процесор чијашто моќ е надвор од какво било сомневање, всушност во моментот е најмоќниот што постои во мобилниот уред. Вклучени се и 3 GB RAM меморија и капацитет на складирање што започнува од 64 GB. Направено е од алуминиум и стакло, со завршни работи на највисоко ниво, и со првокласен ЛЦД-екран со резолуција од 326 dpi и True Tone. Се разбира, тоа вклучува безжично полнење и брзо полнење со помош на полнач за испорака на напојување од 18W (не е вклучен) што ви дава 50% полнење за само 30 минути.

Камерата нема да ги зазема врвните позиции на DxOMark, но е многу слична на онаа вклучена во iPhone XR, со можност за користење режим на портрет (само со луѓе) и со истата функција Smart HDR како и iPhone 11 благодарение на процесорот A13, што ќе помогне во подобрувањето на фотоапаратот да се постави помеѓу XR и iPhone 11 благодарение на обработката на сликата. Овој процесор е исто така неопходен за снимање на видео 4K 60fps. Да додадеме на сè што рековме во овие последниве два пасуса и да додадеме ажурирања најмалку 4 години (или повеќе), сите услуги на Apple, нејзината продавница за апликации и сè што вклучува влегување во екосистемот на Apple во однос на приватноста, сигурноста итн. Сега да ставиме 399 долари како ценовна ознака.

Веројатно многумина од оние што го читаат овој напис, заради едноставниот факт на влегување во технолошки блог, нема да го гледаат овој iPhone SE како алтернатива. Јас и самиот мислам дека никогаш не би имал телефон од ваков тип, едноставно поради неговата големина и неговиот дизајн, но се враќам на она што го кажав на почетокот на статијата: овој iPhone не е за мене, а сигурно не е ниту за вас . Но, има многу луѓе на кои OLED екранот им звучи како Кинез, кои бегаат од огромните екрани над 6 инчи и кои вие само сакате сигурен телефон кој ќе ви трае неколку години и со кој ќе можете да направите повеќе од пристојни фотографии и видеа, без страв дека за една година телефонот ќе биде бавен и болен уред за употреба. И сето тоа без да мора да плати цело богатство.

И ако бараме нешто слично во Андроид Само се осмелив да кажам дека Pixel 3A може да биде на висина на задачата, иако е направен од пластика, нема безжично полнење и не е водоотпорен. Можеби Pixel 4A кога ќе биде лансиран може подобро да се натпреварува со новиот iPhone SE, но за жал телефонот на Google има жалење и многу ќе мора да ја смени работата за да биде вистински конкурент за iPhone SE. Додека останатите производители ќе продолжат со своите експерименти и продажба на прототипови кои никогаш не требаше да ја напуштат лабораторијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  Има само еден недостаток, батеријата трае многу малку, честопати треба да се полни. Не е мобилен телефон да го допираме цел ден, тој е за тоа што треба да биде телефон, повици, трошење, пораки, е-пошта, точка.
  Но, оваа батерија има добра работа, ако е како 7 да е издржлива, оперативниот систем најверојатно ќе биде застарен пред да се истроши. Барем во мојот случај, никогаш немав проблеми со деградација или абење, работејќи имаме 6 и 7 за домашна автоматизација, подкаст, музика и сл. И тие се вчитуваат секој ден.
  Овој мобилен ќе ги пензионира овие двајца дома, ќе биде задоволство да не мора да ставате кабли!

 2.   Хозе Ангел dijo

  «Производителите прават обид да лансираат слабо завршени, слабо функционални прототипи на пазарот со цени на стратосферата» ... Јас сум фан на „Епл“, но кој го напиша ова не го познава светот на Андроид!
  Проверете ги новите OnePlus, Realme, Oppo, redmi телефони, ...

  Причината поради која новиот SE ќе продаде милиони единици е затоа што во светот што ќе влезе во историска рецесија, Apple ќе влезе во него со многу ефтин уред за продажба. Willе продадат сè!

  Не можеа да го изнесат во подобро време!