iPhone SE (2022) Како е најевтиниот iPhone во историјата?

Палетата на iPhone SE еволуираше со текот на годините, толку многу што се позиционираше како еден од најпродаваните телефони на пазарот по изданија и покрај бројните „критики“ што вообичаено ги добива со секое ажурирање.

Откријте со нас што е ново за новиот iPhone SE (2022), ѕвер во овча облека, најевтиниот iPhone во каталогот. Компанијата од Купертино сакаше да инвестира во својот ентериер се што и недостига на фасадата... Дали и денес е интересна опција? Многу брзо ќе ве извадиме од сомнеж.

Се чини дека ништо не се променило (надворешно)

На прв поглед и како што можеби видовте, овој iPhone SE (2022) е идентичен со неговиот претходник, кој пак го презема од iPhone 8, телефон кој надворешно во 2017 година веќе се чувствуваше застарен и сега речиси би можеле да го каталогизираме ретро. Во овој момент имаме димензии на 138,4 x 37,3 x 7,3 милиметри за незначителна тежина од 148 грама од оние кои даваат добра волја на нивните производствени материјали, кои и покрај сè, сè уште се многу благородни, како што се алуминиумот и горила стаклото.

Го чуваме Touch ID на предната страна, оние инфарктни рамки, една камера на задната страна и сега три бои: црвена, црна и бела (сребрена), со онаа чудна нијанса што Apple им ја даде на своите бели уреди како што е веќе случај со Apple Watch. Сепак, целосно забораваме на Face ID во овој модел кој се чини дека е замрзнат во времето, на ниво на дизајн и перформанси, можеме да кажеме малку повеќе. Останува, да, на IP67 отпорност на вода.

Го задржува 4,7-инчен TrueTone IPS LCD панел, Иако сè уште е најдобриот LCD екран во историјата (и на пазарот), тој е во контраст со имплементацијата на другите технологии во повеќето уреди на Apple. Овој уред одржува прилично слаба резолуција од 1334 × 750 пиксели, што не достигнува FullHD.

Најдоброто од овој iPhone е скриено

Она што е „најинтересно“ останува за неговата внатрешност, а тоа е дека Apple под хаубата на iPhone SE (2022) постави вистински ѕвер. процесорот Apple A15 Bionic кој исто така ги монтира iPhone 13 и iPhone 13 Pro, иако во овој случај не ни даваат информации за RAM меморијата, нешто вообичаено во случајот на Apple и што подоцна ќе го знаеме благодарение на експлодираните погледи на iFixit, како што се случува во секое издание. Овој процесор има интегриран графички процесор, произведен е во архитектура од 5 нанометри и секако има невронски мотор од петта генерација. односно Apple целосно го исфрли остатокот.

Слично на тоа, ажурирајте го вашиот систем за безжична комуникација и за ова не само што монтира WiFi6 конекција како и останатите уреди на Apple, туку оди и на 5G, најновото и најмоќното безжично и мобилно поврзување на пазарот, нешто што го дели за возврат со опсегот на iPhone 13. Ќе имаме, како би можело инаку, систем Двојна сим мешани, односно NanoSIM картичка и eSIM картичка, и двете со 5G конекција.

Очигледно Овој iPhone SE не се откажува од NFC, со кој можеме да вршиме плаќања преку Apple Pay, како и останатите GPS системи кои ги имплементираат сите уреди на Apple.

Што се однесува до автономијата, изненадува тоа што Apple гарантира два часа повеќе користење отколку со претходниот модел, нешто што би можеле да го припишеме на A15 Bionic, но не можеме да потврдиме бидејќи немаме точни информации за капацитетот во mAh на батерија, наводно иста како кај iPhone SE, т.е. 1821 mAh со брзо полнење од 18 W што можеме да го извршиме преку кабелот, преку полнач со стандардот Qi и секако, сега и преку кој било додаток компатибилен со технологијата MagSafe од Apple, кој обезбедува цела палета на додатоци и можности за новиот уред на компанијата.

Камерата е малку подобра

Иако Apple инсистира да не поставува повеќе сензори во iPhone SE (2022), тој ветува дека неговиот заден сензор од 12 MP ја вклучува технологијата за обработка на слика DeepFusion на Apple која дебитираше со iPhone 11, што ни ветува значително подобрување. во деталите на фотографиите, како како и Smart HDR 4 за подобрување на контрастот и бојата. Имаме и режим на портрет, портретно осветлување и фотографски стилови, како и кај останатите уреди во опсегот, но нема ноќен режим.

Цена и достапност

iPhone SE (2022) ќе има почетна цена од 529 евра во Шпанија, достапни за купување почнувајќи од овој петок, со испораки закажани за 18 март и во различни верзии за складирање:

  • 64GB: 529 евра.
  • 128GB: 579 евра.
  • 256GB: 699 евра.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.