IPod Nano ќе стане дел од гроздобер уредите на Apple

Ипод нано

Apple го лансираше првиот iPod Nano во 2005 година, уред што може да се смести во секој џеб благодарение на неговиот мал дизајн и кој ни овозможи да уживајте во музиката што претходно ја копиравме. Последното обновување што го доби овој модел е од септември 2012 година, модел кој престана да се продава во јули 2017 година.

Како што е вообичаено во рамките на екосистемот на Apple, нешто што другите технолошки компании не го прават, седмата генерација на iPano Nano (обновена во 2012 година) ќе стане дел од гроздобер уреди според момците од MacRumors, Иако се чини дека овој пат Apple исклучок.

Ипод нано

И велам дека прави исклучок затоа што последниот iPad Nano престана да се продава во јули 2017 година. Apple продолжува да размислува за производ од Гроздобер кога не се продава повеќе од 5 години, но помалку од 7 години, но во овој случај, поминаа само 3 години.

Кога уредот е надвор од пазарот повеќе од 7 години, тој станува дел од застарената категорија. Уредите што ги наоѓаме во оваа категорија не можат официјално да ги поправи Apple, принудувајќи ги корисниците да најдат живот во други установи.

Дали iPad touch седмата генерација ќе биде обновен?

Во 2017 година Apple се ослободи буквално од целиот опсег на iPod, како исто така го отстрани iPod Suffle на пазарот, оставајќи го само iPod touch, модел кој сè уште е во продажба и денес и за кој нема никакви новости поврзани со можно краткорочно обновување.

Ако го земеме предвид тоа пазарот се повлекува кон стриминг музика, малку е веројатно дека Apple планира да го обнови iPod touch освен ако не сака да го претвори во моќна преносна конзола за видео игри, иако со големината на екранот што ја има, 4 инчи, тоа не е опција што многу корисници би ја разгледале.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.