Jаилбрејкот не е мртов, да живее џеилбрејкот

Jailbreak

Секоја година, непосредно по објавувањето на новата верзија на iOS, на Интернет се појавуваат статии што го зголемуваат крајот на една ера, крајот на заедницата, крајот на слободата крајот на џеилбрејкот. Постојат многу луѓе кои решаваат да се осмелат со свои предвидувања и да убијат нешто што не е мртво.

Akилбрејкот е идеал која е родена заедно со првите верзии на iOS, е трошка слобода што се спротивстави на строгото правило на ограничувања, кога првиот jailbreak ја виде светлината, iOS се роди во сета своја раскош.

И тоа е дека потфатот да се каже дека jailbreak е мртов е како да се каже дека iPhone ќе има најлош резултат од продажбата, тоа е „гласина“ што излегува секоја година и се покажува како лажна, и денес сакам да објаснам зошто џеилбрејкот никогаш нема да умре.

Слобода

Поддржани измени jailbreak-от iOS 8.1

Со прекинот на затворот дојде Сидија, и со Сидија дојде многу повеќе, цела заедница е родена да го пополни празнината што ја остави овој процес, оваа заедница ја презеде одговорноста и е задолжена да ги олеснува работите, да ги оствари нашите идеи и да ни обезбеди единствени функции што го прават нашиот iPhone, нашиот iPhone и јас кажете го за овој формулар затоа што нашиот уред преминува од еден повеќе во единствен, тоа прилагодување што му овозможува на нашиот паметен телефон да оди рака под рака со нас, не само по изглед, туку и со функции, перформанси, компатибилност, итн ...

И изговорот за „ако сакате прилагодување купувате паметен телефон со Андроид“ не е валиден, не, не е така, луѓето што купуваат iPhone го купуваат за нешто, Повеќе не зборуваме за тоа што е подобро или полошо, тие се две различни платформи, што е повеќе, iPhone со jailbreak не е Android, тој сепак е iPhone, и тоа е токму тоа што толку многу ни се допаѓа, и оние кои споделете го моето мислење знам Што сакам да кажам со „да се биде iPhone“, јас не зборувам за изглед или цена, јас зборувам за безбедност, флуидност, за да можам да се гушам со вашиот паметен телефон знаејќи дека тоа нема да биде тула, износот на дотерувања кои работат исто како и iOS за да направат уште поубав систем кој веќе е ...

Ниту еден корисник кој се самопочитува нема да попушти, и заедницата е сè уште тамуТочно е дека iOS не е како порано, сега има нови функции, тој е поотворен, поприлагодлив, но е далеку од резултатот што ни го нуди jailbreak-от и јас нема да се откажам од него.

Заедница

Емулатор-GBA-iPhone-iPad-без-jailbreak

Заедницата за iOS (и тука спаѓа и заедницата со jailbreak) се разликува од останатите од едноставна причина, додека некои сакаат производ што работи и сега, заедницата iOS сака таа да работи и направете го тоа на исто ниво со системот, апликациите за iOS и измени (општо) не само што се функционални, туку се мешаат и во системот, мешајќи ја функционалноста и убавината за да им овозможат на корисниците она што толку многу го бараат без да влијаат негативно на нивното искуство, самопочитуван развивач на iOS знае дека нивните производи мора да се измерат и тоа го прават со задоволство.

Имаме прекрасни измени кои го искористија искуството со iOS и се споија со него, зборувам за измени што се чини дека е направена од самата Apple, примери за ова се:

Асфалеја

Асфалеја

Полус

Полус

Оттогаш не сакам да започнам да правам список никогаш нема да завршиОставајќи ја главата, мислам на многумина како што се Grabby, CCSettings, ControllersforAll, VideoPane, Priority Hub, Atom, итн ...

И јас вклучив само измени што се компатибилен од iOS 7 нагореПовеќе од што било, бидејќи нема да има смисла да се зборува за оние што беа претходно ако кажеме дека тој е сè уште жив, сите знаете дека пред овие измени имаше и други, можеби погрди, но подеднакво функционални и револуционерни во заедницата на iOS.

Инспирација

IOS-9

Секоја нова верзија на iOS што излезе, можевме да видиме како Apple направи избор на измени што најмногу им се допадна и го имплементираше природно на iOS, примери за нив се:

 • Пред да дојде мултитаскинг, дојде до измени Позадина.
 • Пред да пристигне Контролниот центар беше Поставувања за SB.
 • Пред мултитаскинг да премине од икони под пристаништето до прегледи на отворени апликации што беше Префрлувач на картички.
 • На тастатури на трети лица тие исто така дојдоа пред прекинот на затворот.
 • Тастатурата / тастатурата што сега го користи 3D Touch беше високо признат дотерување познат како Избриши.
 • Пред Слика на Слика имаше Видео стакло.

Постојат илјада и еден детал што „Епл“ го презеде од самиот затвор (не очекувајте дека ќе признаат ништо) и дека со текот на годините, сè додека овие развивачи продолжуваат да создаваат чуда што ги создаваат, ние ќе продолжиме да гледаме како се повторува процесот одново и одново, можеби Apple треба да ги награди со спомнување или ангажирање на нив, можеби Apple треба да обезбеди jailbreak метод кој не бара експлоатации, можеби многу работи, но засега единственото нешто што ние јасно е дека jailbreak-от е единствен што им овозможува на корисниците на iPhone, iPod Touch или iPad да го извлечат максимумот од нивниот уред во секој поглед.

Вистина е дека понекогаш генерира нестабилност, дека во зависност од тоа кои работи ќе ги инсталираме, ќе имаме проблеми со функционалноста и долги и сл., Што како „добрите“, ја исполнува листата на аргументи против jailbreak, за среќа имаме 3 оружја за борба против ова.

 1. Jилбрејкот е по избор.
 2. Jилбрејкот е осигурување, може да се врати назад со враќање на iPhone и овој процес не влијае на работата или интегритетот на уредот.
 3. Jилбрејкот е правни.

Иднината на џеилбрејкот

затвор-правни-обединети држави

Иднината на џеилбрејкот продолжува од сила до сила, било да се тоа нови групи кинески хакери (пазар на кој го погодува iPhone-от) или старите хакери на сцената (дека иако тие повеќе не се оние кои го објавуваат jailbreak-от, тие се уште се таму за да ја потврдат безбедноста на оние кои се ослободени) оние кои ќе успеат да го ослободат следниот метод, важно е дека ќе има, ние веќе знаеме дека ова трае, а како што одминува времето работите стануваат се потешки, Apple се труди се повеќе, хакерите се мразат, iOS е поотворена, но ниту една од овие пречки нема да може да стави крај на заедницата голема како онаа на jailbreak, заедница што беше со iOS од своите први чекори и која нема намера да ја пушти, без да оди понатаму, iOS 9 имаше свој jailbreak, и iOS 10 (или iOS X како што би сакал да се нарече) ќе го има.

Ayеј Фримен, ака Саурик, продолжува да дава поддршка ажурирање на Cydia секоја година и одржување на сè во целосна работа, и тоа не е единствено, сè помалку останува за алтернативната продавница iMods (Чекаат, многу) ја гледаат светлината и конечно имаат свој конкурент за Cydia до задачата.

Ние, како корисници, единственото нешто што можеме да направиме е да го направиме нашиот избор, обете страни се точни (pro jailbreak или не), и најсмелите, скокаат веднаш и учат, ќе бидат потребни нови хакери за да истражат и да се обидат да заобиколете ја безбедноста на Apple и ќе бидат потребни нови измени кога тоа ќе се случи, и за ова ќе бидат потребни хакери и млади развивачи, со нови идеи и желба да ги примените во пракса и ништо не ги спречува тие луѓе да бидат вие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Одлично .. !! Еден од најдобрите објави што го прочитав без сомнение. Благодарам за тоа.

 2.   Слика на зачувачот на Рафаел Пазос dijo

  Хм, имаме двајца уредници кои мислам дека се држат заедно Хахахахахаха, на едниот му се допаѓа џеилбрејкот, а на другиот не му се допаѓа, замислувам дека остануваш еден ден да разговараш и почнуваш да се расправаш Хахахахаха.

  Работата во врска со jailbreak-от што е безбедна на ниво на корисник, да, поради измените што ги има, но безбедна на длабокото ниво не е во толкава мерка ...

  Но, ќе и дадам една последна шанса ...

  ВО ИВО .АЈЛБАРКА

 3.   Ману dijo

  Ваквиот напис е задоволство, и навистина, не е за секого ... тоа е за оние кои сакаат да истражат во рамките на законот и да го персонализираат уредот, да не го забораваме нивниот имот. Ако нешто сторило во негово време, и дека повеќе од еден живееше од самиот почеток, дека компјутерот беше продолжен до сегашниот степен, тоа требаше да дозволи софтвер од кој било развивач.

  Несомнено е дека секогаш ќе има пиратила со желба да заштедат 4 долари во апликации и подеднакво сајбер криминалци кои ги искористуваат ранливите страни и се обидуваат да зафатат туѓи ... но не греши, микропроцесор е микропроцесор што не можеш „капа“ луѓе за да ги инсталираат своите апликации и / или модови.

  Честитки, целосно ги избришавте сите глупави коментари што демонизираат вашиот уред да биде подготвен да инсталира што сакате на него.

  Сега, препорачливо за луѓе со проблеми со истражување / развој или прилагодување, знаејќи дека нивните уреди ќе бидат отворени за сè.

 4.   Исус dijo

  Прв пат кога коментирав на оваа страница, чиј корисник сум веќе неколку години, овој пост е одличен, тој кажува повеќе вистини отколку збир на сите публикации за Jailbreak што ги објавуваат тука. Секоја чест за авторот затоа што тој успеа да ја долови реалноста на оваа тема во неколку редови, тоа ќе звучи малку омраза, но оние што велат на кого му е потребен Jailbreak може да се префрлат на Андроид, никогаш немале iPhone или не знаеле како да го искористат тоа придобивките од објавениот iOS. Јас се приклучувам на насловот на објавата и да живее џеилбрејкот!

 5.   Рувакре dijo

  леле колку jубител на џеилбрејк е многу добар аплаузот, одличен

 6.   ABC dijo

  Одличен пост

 7.   Исус dijo

  iMods пристигна одамна, не знам зошто велите дека има уште време за лансирање, затоа што беше лансиран одамна и работи добро. Тука го имате твитерот https://twitter.com/iMods1

  1.    ЈОСЕВИ 513 dijo

   Јасно стои во линкот што го дадовте на твитот, ПРИЈАВИ = Да дојде, сè уште не излезе ... Не знам од каде го имате, подготвен е ...

  2.    Хуан Колила dijo

   Како што може да се види на неговиот профил на Твитер, тој сè уште не е распореден во пошироката јавност, туку тие имаат список на чекање (и многу долг), така што од моја страна сè уште не е објавен.

 8.   Едуардо dijo

  Номиниран за пост на годината

 9.   Луис dijo

  иос е побезбеден коцка .... !!! хахахахахахаха

 10.   Оливер dijo

  Одличен напис. Овие се оние што сакам да ги читам, без фанатизам во врска со затворениот еко-систем на јаболка и неговите срања

 11.   Монитор dijo

  Извонреден пост, во кој се согласувам сто проценти.
  Честитки, друже.
  Поздрав.

 12.   Federico dijo

  Тие му честитаат на авторот кој не го знае значењето на зборовите. Што ќе му значи да се мрази себеси? „Епл се труди повеќе, хакерите се мразат едни со други“. Мистерија.

  1.    Хуан Колила dijo

   Мислам на „тие мразат“ што главните хакери изгубија интерес и посветеност на оваа тема, од година во година истото генерира досада, можете да ја прочитате дефиницијата за зборот на Интернет:

   http://www.wordreference.com/definicion/aborrecer

   Се надевам дека ви открив мистерија, ви благодарам што одвоивте време за коментар

 13.   Хорхе Карлос Гомез Леал dijo

  Одличен пост; Задоволство е да се читаат интелигентни луѓе со непристрасни критериуми и без фанатизам од каков било вид. Продолжете така, на оваа страница ви требате. Поздрав од Мексико

 14.   Алекс Торес dijo

  Одлично…! Одамна немам прочитано толку добар пост! Lifeивотот до бегство од затвор .. !!

 15.   kuaskyPascual dijo

  Честитки Хуан за објавата, целосно се согласувам. Се надевам дека ќе продолжам да те читам.

 16.   Jaime dijo

  Честитки и благослови за вас, одлична статија за оние кои го сакаат бегството од затвор и да живееме.