KardiaBand исто така ви овозможува да земете ЕКГ со вашиот Apple Watch

Apple Watch Series 4 е првиот паметен часовник со кој можете да откриете важна аритмија благодарение на еден од неговите најважни новини: вграден ЕКГ. Допирајќи ја нејзината круна и благодарение на сензорите на дното, можете да снимите сопствен електрокардиограм за само 30 секунди, нешто што не остави сите нас што ја видовме презентацијата на Apple со отворени усти.

Сепак, веќе подолго време постоеше многу слична технологија која дозволува нешто многу слично. Тоа е додаток што е поставен на каишот на вашиот Apple Watch ви овозможува истовремено да снимате ЕКГ. Се вика KardiaBand, тоа е од AliverCor и ние ќе објасниме точно како работи и неговата цена.

KardiaBand е додаток кој Ми го привлече вниманието пред повеќе од две години, кога објавив овој преглед од друг додаток од истата компанија, AliveCor Mobile ECG, сега наречен KardiaMobile. Во тоа време сè уште беше во фаза на развој и ние ги следевме неговите стапки затоа што навистина беше уред со многу високи цели. Веќе во ноември 2017 година одекнавме како доби одобрување од ФДА en Оваа статија. И сега, по презентацијата на Apple Watch Series 4, нејзината слава се размножи до бесконечност. Што прави KardiaBand?

Всушност, каишот е само „украс“, бидејќи самиот уред е оној квадрат метален сензор што го гледате на сликата, и кој ја вклучува целата потребна технологија за да се изврши ЕКГ, вклучително и батерија со 2 години автономија (претпоставувам дека тоа ќе зависи од тоа како го користите уредот). Со допирање на сензорот 30 секунди, можете да снимите ЕКГ што е одобрен од ФДА за да разликувате помеѓу нормалната и атријалната фибрилација (AF)., најчеста аритмија. Нема вид на врска со часовникот, податоците се испраќаат со ултразвук до микрофонот на часовникот и апликацијата инсталирана на него (и на вашиот iPhone) е одговорна за толкување и конвертирање во трага ЕКГ што е снимена.

На ист начин како што се случува со Apple Watch, тоа не значи дека ќе може да открие каков било вид на аритмија, бидејќи тоа е многу ограничен ЕКГ бидејќи има единствено водство. Да ви дадам идеја, оние што обично се користат во медицински центри обично имаат 12 линии. Овој KardiaBand е корисен само за откривање на AF, а не други аритмии. Повторувам, истото важи и за Apple Watch Series 4.

Која е цената на овој додаток? Чини 199 долари на веб-страницата на AliveCor (линк), но Покрај тоа, премиум претплата од 99 УСД годишно е задолжителна Тоа вклучува можност за извршување и зачувување на ЕКГ што сакате во облакот, примање месечни извештаи и може да ги испраќате тие извештаи и записи до вашиот лекар по е-пошта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Албин dijo

  Тие починаа, Apple Watch значеше ненадејна смрт за нив. Во Apple Watch не мора да плаќате претплата и со сто необични разлики можете да го купите комплетниот уред, а не додаток што е исто така многу грд. Почивај во мир!!

 2.   Joaquin dijo

  Имам регистарска табличка Кардија. Оној од Гледајте никогаш не излегол овде. Политиката што ја следат со годишното полнење ми се чини дивјака (веќе им ја спомнав, не ми одговорија).
  Сега, немам никакви проблеми со срцето. Јас сум само постара и малку дебела. За да се контролирам, не ми треба, поточно, се чини злоупотреба, да плаќам 99 долари годишно.
  Би го купил само во случај на потреба и, се разбира, сè додека апликацијата Гледајте не се прошири на Шпанија.

 3.   Алберто dijo

  Тогаш тие велат дека Apple ги искористува навредливите цени, но според она што го гледате има луѓе кои се приклучуваат на бендот.

  199 долари за каиш може да биде скапо или не. Логично, постои технологија развиена за неа, истражување и развој, итн ... Тие развија производ и како таков мора да ги вратат вложените пари и да добијат придобивки и дали може да се разбере, но по цена од 99 УСД годишно? Навистина? Задолжително како додаток? Тоа ми се чини како ропство ...