Kidizoom DX2 од VTech, паметниот часовник за деца

Денес анализираме многу посебен уред: паметен часовник за деца. Kidizoom DX2 од VTech е забавен, им помага на децата да учат, а исто така и родителите можат да бидат многу смирени со тоа.

Овој паметен часовник не е од Apple, тој не се поврзува ниту со нашиот iPhone, но е специјално дизајниран за најмалите во куќата. VTech постигна робустен уред, одлична забава за најмалите во куќата, што исто така ќе ги научи на работи како што е познавање на времето во аналог и ќе ги охрабри да ја зголемат својата физичка активност, и дека бев многу пријатно изненаден во однос на неговото работење, бидејќи бев многу интуитивен и со навистина добар тактилен одговор од екранот.

Спецификации

Паметниот часовник е изработен од пластика, многу лесен (само 100 грама) и многу помалку деликатен од метал или стакло, па затоа е многу посоодветен за носење на дете. Има екран на допир со големина од 1,44 инчи во полна боја, и работи со интегрирана батерија (не заменлива) што се полни со помош на microUSB конектор лоциран настрана и кабелот што е вграден во кутијата. Неговата батерија има автономија што ќе варира во зависност од времето на употреба, се движи од неколку дена ако употребата е многу интензивна, до една недела со поредовна употреба. Прекинувачот на задниот дел од часовникот овозможува часовникот да се исклучи целосно за кога нема да се носи подолго време.

Има две камери, една сместена на предната страна, за да прави селфи, а друга на предната страна. Овозможува снимање фотографии со резолуција 640 × 480 и видеа со должина до 60 секунди со резолуција 320 × 240. Благодарение на 256 MB внатрешна меморија, сè што ќе снимате, ќе биде зачувано во самиот часовник, со можност за преземање на компјутерот преку microUSB кабелот. Капацитетот на складирање е околу 1500 фотографии и 10 минути видео со целосна резолуција.

Има копче на страна за навигација во менито, и друго на спротивната страна за снимање фотографии и видеа. На истата страна има конектор microUSB, со гумен капак што спречува влегување прашина и друга нечистотија. VTech DX2 не е водоотпорен, тој ги издржува прскањата, но не треба да се потопува во вода или да се става под чешма. Тој е единствениот „но“ што можам да го ставам на овој часовник, кој за спецификации и квалитет на градење изгледа совршен за најмалите во куќата.

Има конвенционални ремени за зафаќање на зглобот. Лентата е со големина за помали зглобови, и има доволно дупки за прилагодување така што може да го користат без проблеми до 10-12 години. Тоа е каиш со многу мек допир, многу удобен за носење, на што придонесува и нејзината леснотија. Механизмот за затворање на бравата е безбеден и спречува случајни падови или загуби.

Игри, алатки и учење

Часовникот не бара тешко каква било конфигурација за да може да започне да го користи. Откако ќе бидат означени датумот и времето, целата нејзина содржина може да се користи. Игрите се прилагодени да се користат со многу едноставен интерфејс на допир, почнувајќи од загатки до лавиринти. На најмалите нема да им требаат повеќе од неколку секунди за да знаат како работат, а тоа се многу кратки игри кои со помош на звуците што ги испуштаат ќе им овозможат да се забавуваат. Постојат и едукативни игри како што е онаа што им помага на децата да ги знаат часовите со рачниот часовник.

Дури има и игри со проширена реалност, што го тера детето да мора да се движи така што чудовиштата да се појавуваат на екранот во реалниот свет, благодарение на предната камера, која мора да ја уништат со поглед. Колку повеќе се движите, толку повеќе чудовишта ќе се појават. Промовирањето на физичката активност е важна карактеристика во рамките на содржината на Kidizoom DX2., со многу апликации кои го поттикнуваат детето да скока, трча, оди ... за да ги постигне своите цели, благодарение на анализата на движење што ја прави часовникот преку неговиот интегриран акцелерометар.

Се разбира, часовникот е часовник, и како такви бирачите се важен дел. Имате неколку бирање што можете лесно да ги менувате, како и да се префрлате помеѓу аналоген и дигитален часовник, како и други типични алатки на паметен часовник, како што се алармот, стоперицата, календарот, тајмерот итн. Сето ова со многу интуитивен интерфејс со кој децата совршено се справуваат.

Камерите се голема starвезда на овој паметен часовник. Децата ќе можат да снимаат селфи или фотографии од нивните пријатели или нивната околина, и изменете ги со забавни предмети и рамки, кои потоа може да се преземат на компјутер или да се користат како позадина за лицето на часовникот. Тоа е една од најсмешните активности што најмногу ги привлекува најмалите со овој часовник VTech. Исто така, видеа или дури и гласовни белешки, кои потоа може да се репродуцираат од самиот уред.

Ако целата оваа содржина не беше доволна, од веб-страницата ВТек можете да ја преземете апликацијата Експлор @ парк (линк) и за Виндоус и за Мек, со кои покрај преземањето ажурирања за нашиот часовник можете да преземате безброј игри, теми и друга содржина целосно бесплатно и инсталирајте ги на часовникот, така што неговата содржина е различна. Тие се мали апликации и датотеки кои едвај зафаќаат простор, така што нема да имате проблем да ја преземете целата посакувана содржина. За да преземете фотографии и видеа на вашиот компјутер, само треба да ги поврзете и ќе се открие како надворешно складирање од кое ќе можете да ја влечете содржината на вашиот хард диск, па дури и да ја избришете.

Без грижи за родителите

Еден од најважните аспекти на часовникот е дека целата нејзина содржина е дизајнирана за најмалите во куќата, и не постои можност за пристап до друга несоодветна содржина. Часовникот нема никаков вид на поврзување, ниту WiFi ниту Bluetooth, така што нема ризик детето да презема несоодветни работи, или да троши пари без наш надзор. Исто така, невозможно е некој да го следи часовникот. Можеме да бидеме многу смирени што нашето малечко го користи, нешто многу важно кога зборуваме за такви мали деца.

Мислење на уредникот

Паметниот часовник Kidizoom DX2 од VTech е совршена играчка за најмалите во куќата. Тоа се должи на материјалите и квалитетот на конструкцијата, интуитивниот софтвер и екранот на допир кој е многу одзив, но пред сè, за неговата содржина прилагодена на деца од 5 до 12 години и со огромна разновидност што може да се преземе целосно бесплатно . Достапно во разни бои (розова, црвена, сина, зелена, виолетова и малина), има цена од 59,99 € на Амазон (линк).

Kidizoom DX2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
59,99
 • 80%

 • Kidizoom DX2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Лесен и удобен
 • Екран на допир со одлична реакција
 • Многу разновидна содржина и прилагодена на деца
 • Поттикнете физичка активност

Contras

 • Не е водоотпорен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро Ј. dijo

  Ја нема најважната работа за родителите: Јавете се и лоцирајте, според она што го прочитав, тоа не е ништо повеќе од незгодна мини конзола за игри.