Кугик веќе ја има својата вештина за Алекса на шпански јазик, ова е како да се инсталира

Koogeek беше еден од брендовите што придонесе најмногу за проширување на HomeKit во домовите на сите благодарение на тоа што ни понуди уреди компатибилни со платформата на Apple по пониски цени од оние на конкуренцијата. Она што многумина не го знаат е дека е компатибилно и во многу додатоци со Алекса, виртуелниот асистент на Амазон, и дека затоа можеме да ги користиме со нивните паметни звучници, дека овој Божиќ тие успеваат на одличен начин.

Чекавме Кугек да ја ажурира својата вештина за да биде достапен на шпански јазик, и дојде време. Сега можете да ја преземете вештината Koogeek и да ја инсталирате на вашиот Amazon Echo и други звучници со Alexa, а со тоа да ги контролирате сијалиците, приклучоцитеитн од глас. Уживањето во предностите на HomeKit и Alexa истовремено е можно и тоа е одлична вест. Спротивно на она што сме навикнати со HomeKit и HomePod, во Алекса додатоците имаат потреба од процес на инсталација и конфигурација, и тука објаснуваме како се прави тоа.

Како да ја инсталирате вештината Koogeek

Првиот чекор што мора да го направите е да ја отворите апликацијата Алекса на вашиот iPhone и да го изберете табулаторот "Уреди", во долниот десен агол. Потоа изберете „Мои дигитални домашни вештини“ и потоа кликнете на дното, на „Активирај ги дигиталните домашни вештини“. Потоа ќе се појави прозорец со неколку вештини, но оној што го бараме не се појавува таму, така мора да кликнете на лупата во горниот десен агол и да напишете „Koogeek“. Единствениот резултат што ќе ви го понуди е само она што го бараме, само треба да го инсталирате и да ја внесете вашата сметка и лозинка Koogeek во еден од чекорите за инсталација.

Откако ќе се инсталира, тој автоматски ќе ги открие уредите што сте ги инсталирале на вашата мрежа и автоматски ќе ги додаде. Подоцна можете да го промените името или дури и да ги групирате за да ги третираат заедно. Откако ќе се додадат на Alexa, можете да користите компатибилни звучници за вклучување и исклучување на светлата, приклучоците итн. Во оваа прва верзија на Koogeek на шпански јазик за Alexa има многу корисници кои се жалат дека не работи добро. Ако кој било додаток на Koogeek не работи добро или не го открие, отворете ја апликацијата Koogeek, пристапете до поставките на тој посебен додаток и движете се надолу во делот „Врски со трети страни“, во делот „Alexa“, изберете „Конфигурирај / Рефигурирај »и проблемот е решен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.