Куо вели дека нарачките на iPhone 13 се поголеми од 12, дополнително ќе продолжиме со малку залихи

Еден од проблемите со кои секоја компанија може да се соочи денес е проблемот на немаат залихи на производи за да продаваат повеќе. Во овие времиња, недостатокот на преработувачи, пластика, дрво и суровини воопшто е редот на денот и го гледаме во автомобилските компании, индустријата воопшто и се разбира, исто така, и во технолошките компании.

Во овој случај, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо, во својот последен извештај рече дека компанијата Купертино ќе страда недостаток на акции во iPhone 13 Pro најдоцна до ноемвриНа Покрај тоа, исто така се вели дека побарувачката за новите модели на iPhone 13 ја надминува онаа што ја добија претходните модели, iPhone 12.

Три дена откако започнаа резервациите за корисниците заинтересирани за купување на iPhone 13, добриот Куо во своето соопштение до медиумите за инвеститорите посочува дека побарувачката беше повисока на почетокот y кои продолжуваат со очекувањата на пазарот поставени пред почетокот на продажба или поточно резервации.

Куо, објаснува дека побарувачката за нарачки однапред за iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max е значително повисока од онаа на iPhone 13 mini и iPhone 13. Од друга страна, и со проблеми во снабдувањето низ целиот свет, тој тврди дека овој аналитичар е дека фирмата ќе страда Испораката доцни до ноември претежно на моделите iPhone 13 Pro и Pro Max.

Ова е нешто што веќе се случи минатата година, а кое може да заврши и оваа година, бидејќи тоа е најбараниот iPhone на почетокот. Она што е јасно е дека прогнозите на Куо се околу испораките на iPhone и во оваа смисла се очекува да се зголеми за 16% на годишно ниво во 2021 година делумно благодарение на пазарот во Северна Америка и ветото на компании како Хуавеи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.