LG го претставува PJ9, Bluetooth звучник способен за левитација

LG PJ9 левитира CES 2017 ќе ги отвори вратите следната недела, но не треба да изненадува што многу брендови ни дозволуваат да погледнеме некои од нивните производи неколку дена пред тоа. Дали е тоа што тој го стори LG, компанија која синоќа објави соопштение за печатот најавувајќи лансирање на нов Bluetooth звучник што „лула во воздухот“, тоа е, левитира не потсетувајќи на некој начин на ховербордот (всушност LG вели дека „Лебди во воздухот) на „Враќање во иднината“.

Новиот звучник на LG, кој е наречен PJ9, Тој е способен да лебди во воздухот благодарение на станицата Левитација, односно делот на кој ќе го ставиме самиот звучник. Според LG, силните електромагнети кои се присутни во Левитационата станица се оние што му овозможуваат на звучникот PJ9 да лебди околу два прста над станицата за левитација, што исто така нè потсетува на ховербордите кои се создадени надвор од гореспоменатиот филм затоа што му требаат посебна површина на која треба да плови.

„LG PJ9 го постигнува прекрасниот визуелен ефект на лебдење во воздухот“

Она што треба да бидеме многу јасни од самиот почеток е дека ефектот на левитацијата ќе биде само визуелен, односно левитација, она што PJ9 ни го нуди не е ништо повеќе од 360º насочен звучник што ќе ви овозможи да вклучите «Длабок бас, низок среден опсег и јасни високи« Но, ако останеме на изјавата дека овој говорник е ист како и другите, не би ја зборувале целата вистина.

LG PJ9 има навистина одлична карактеристика: станицата Левитација е исто така станица за индуктивно полнење но, за разлика од другите слични системи како што се Apple Watch или некои паметни телефони, нема да мораме да сториме ништо за да го полниме овој звучник; Кога станицата за полнење ќе открие дека батеријата на звучникот е при крај, тоа автоматски ќе предизвика PJ9 да престане да левитира и да лебди над станицата Левитација за да започне да се полни. И што е најдобро, сето ова ќе биде направено без запирање на музиката.

Информациите за PJ9 не би биле целосни ако не кажеме дека ќе има Сертификација за IPX7, што значи дека можеме да го потопиме на длабочина од 1 метар 30 минути и треба да излезе безбеден и здрав. Логично, ставањето звучник во вода не изгледа најдобро што можеме да сториме со тоа, но неговата отпорност на вода ќе ни овозможи да го извадиме PJ9 во лето и да слушаме музика во близина на базен, на пример.

Во овој момент, LG не кажа ништо за тоа колку ќе чини неговиот PJ9 или кога можеме да го купиме, иако повеќе детали се очекуваат од следната недела, кога CES 2017 официјално ќе ги отвори вратите. Е го купиш ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.