Littlstar носи видеа од 360º до четвртата генерација на Apple TV

литлстар

Дали некогаш сте виделе А. 360º видео? Видео од овој тип не доловува само кадар, туку и целото дејство што се случува во една сцена. Ние, корисниците, бираме каде сакаме да погледнеме и го контролираме ова со лизгање со прстот или, во случај на очила VR или мобилен уред, можеме да го движиме уредот како да е наше сопствено око. Сега, ако имате Apple TV од четврта генерација, благодарение на тоа, можете да гледате ваков вид видео на ТВ во дневната соба Литлстар.

Littlstar е услуга на виртуелната реалност (VR) основана од Дизни, која донесе видеа од 360º на различни платформи, вклучувајќи мобилни апликации и Samsung Gear VR. Сега, искористувајќи ја tvOS App Store, тој одлучи да преземе чекор и да ја донесе својата библиотека со илјадници видеа за да можеме да ги гледаме на нашата телевизија. Навистина вреди да се испробаат, иако мислам дека овие видеа нема да бидат комплетни се додека не можеме да видиме квалитетен филм или краток во 360º.

За да го контролираме она што го гледаме, мора да го сториме тоа со него. Siri Remote touchpad. Сликата ќе се движи спротивно од местото каде што се лизгаме, што првично е прилично збунувачко, бидејќи во tvOS се движиме во иста насока каде што се лизгаме, за разлика од она што се случува во iOS. Можеме да зумираме и со двоен клик на тачпадот. Најдоброто нешто во врска со овие видеа е што ние сме режисер на сцената.

За подобрување на содржината, Литлстар соработуваше со компании како што се National Geographic, The Wall Street Journal, Mountain Dew или Showtime. Има многу други големи брендови кои придонесуваат, но Littlstar исто така избира кориснички видеа и други помали брендови. Може да се каже дека тоа е еден вид на YouTube, но на сферични видеа. Бидејќи сликата вреди илјада зборови, најдобро е да ја преземете апликацијата Littlstar на вашиот iPhone, iPod Touch, iPad или Apple TV и да разгледате достапни видеа.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.