Logitech Combo Touch, најдобрата тастатура за вашиот iPad Pro

По многу месеци користејќи ја прекрасната Apple Magic Keyboard за iPad Pro, ми се чинеше доста тешко да пробам друга тастатура што ќе ме убеди повеќе, но реалноста е дека по неколку недели користење на новиот Logitech Combo Touch за iPad Pro секој ден 12,9 "колку и да боли да го кажам, засега решив да ја оставам Магичната тастатура во нејзината кутија, и ќе ви ги кажам причините.

Дизајн и спецификации

Оваа тастатура Logitech е составена од два добро диференцирани делови: заден капак што ќе го заштити вашиот iPad Pro од сите страни и одзади, и тастатура што е исто така и предниот капак на тој случај. Двете парчиња се независни и можат да се одделат со огромна леснотија, бидејќи се споени со магнети. Само со приближување на едниот дел до другиот, тие автоматски ќе се приклучат.

Можеби изгледа нешто неважно, но тоа е една од карактеристиките што ми се допаѓа најмногу во овој случај на тастатура: можете да го користите вашиот iPad без тастатура, без да се откажете од заштитата што ви ја нуди кутијата. Можете да ја отстраните тастатурата за секунда кога сакатеМожете дури и да го превртите и да го ставите на грб, за да го држите со рацете. Кога повторно ќе ви треба тастатура, една секунда и таа е подготвена за работа.

Задниот капак ги покрива сите страни и задниот дел на iPad, оставајќи ги соодветните дупки за звучниците, микрофоните, камерата и USB-C конекторот на таблетот. Токму овие дупки за звучниците се она што одредува дека е компатибилен само со новиот iPad Pro 12,9 ”2021 година, во претходните модели тие не би биле добро усогласени, иако во спротивно с everything ќе работи совршено. Со оглед на тоа дека ова е првата тастатура за trackpad што Logitech ја издава за големиот iPad Pro на Apple, оваа мала непријатност можеби нема да ви пречи.

И предниот капак и задниот дел, како и с everything што ги опкружува копчињата и подлогата, се покриени со сив текстилен материјал со малку груб допир, многу пријатен. Тоа е многу отпорен материјал кој многу лесно се чисти. Тоа е истиот материјал што го носат другите тастатури на брендот, и од сопствено искуство можам да потврдам дека одлично го издржува текот на времето. Чувството на допир е многу подобро од пластиката на Magic Keyboard, без сомнение.

Штандот е на задната страна, одлична идеја бидејќи на тој начин не ви треба дел од тастатурата за да го држите iPad, како што е случајот со другите тастатури. Овозможува широк агол на држење, од целосно исправен до речиси рамен, идеален за користење молив на Apple. Можеби нема да создаде голема доверба на почетокот, бидејќи ми се случи со мојата прва тастатура со овој систем, исто така Logitech, но е многу поотпорна отколку што може да изгледа. Покрај тоа, зафатот е многу стабилен и без да се движи екранот додека го користите, дури и ако го допрете екранот со прстот.

Сепак, овој систем има недостаток што може да биде важен за многумина: многу е комплицирано, речиси невозможно, да пишуваш со iPad директно на нозете. Едвај го користам iPad -от вака, но ако тоа е вашиот претпочитан начин за користење, подобро е да најдете додаток за да можете да го поставите. Исто така, прави iPad со расклопна тастатура да зазема многу простор, многу повеќе отколку со магичната тастатура. Совршенство не постои.

Заборавив да додадам дека куќиштето ви овозможува да го поставите Моливчето Apple на своето место за полнење, преку неговиот удобен магнетски систем. Овој Combo Touch модел не вклучува размавта на други модели за затворање на тастатурата и покривање на Apple Pencil, спречувајќи го случајно да падне. Значи, исто како и магичната тастатура на Apple, со оваа тастатура, исто така, ќе треба да го барам Моливчето Apple на дното на мојот ранец На секои две за три.

Има само едно нешто што ми недостига во Magic Keyboard: USB-C конекцијата. Ова додава на iPad Pro. Можете да го наполните вашиот iPad додека поврзувате додаток со USB-C. на iPad Pro. Но, тоа не е лоша работа со оглед на долготрајноста на батеријата на iPad Pro.

Тастатура и тастатура

Logitech се одлучи за Smart Connector за напојување на неговиот Combo Touch. Ова значи дека благодарение на малиот магнетски конектор на задната страна на нашиот iPad нема да имаме потреба од полнење на тастатурата, ниту пак ќе треба да користиме Bluetooth конекција. С Everything работи со поставување на с everything на својата страница, без врски или батерии. Успех, особено кога станува збор за тастатура со задно осветлување, за која знаеме дека нејзините батерии обично траат малку. С your додека вашиот iPad Pro има батерија, овој Combo Touch ќе работи.

Станува збор за целосна тастатура, со нормална големина на копче (задно осветлување, веќе рековме) и со прилично голема подлога, поголема од Магичната тастатура. Копчињата реагираат, со помало патување од која било тастатура на Logitech за десктоп што некогаш сте ја тестирале, многу повеќе како копчињата на Mac или самата Магична тастатура. Не можам да кажам забележителна разлика при пишување со двете тастатури. И таблата е многу добро изработена, би се рекло дека е произведена од самиот Apple, бидејќи работи како и секој MacBook. Тој е механички и реагира на секое притискање на тастатурата, дури и во аглите. Се разбира, тоа е мулти-допир и овозможува исти гестови како и тастатурата на Magic Keyboard.

И тука доаѓа една од клучните карактеристики на оваа тастатура: редот на функциските копчиња над броевите. Не разбирам како Apple не го воведе тој ред копчиња на својата тастатура, бидејќи тие се толку пропуштени што кога одеднаш ќе ви ги понудат, веќе не можете без нив. Контрола на осветленост, пронаоѓач, контрола на позадинско осветлување, репродукција и контрола на јачината на звукот… Има дури и копче „дома“ и клуч за заклучување на iPad.

Мислење на уредникот

Logitech ја направи тастатурата Combo Touch да се истакне токму таму каде што не работи Magic Keyboard: заштита и дополнителен ред на функциски копчиња. Ако на ова додадеме дека во останатите карактеристики е на исто ниво со тастатурата на Apple, реалноста е дека малите „дефекти“ на оваа тастатура не можат да н prevent спречат да кажеме дека тоа е, без сомнение, најдобрата тастатура што може да се купи за iPad Pro 12,9 ”. Неговата цена е исто така многу пониска од Apple: 229 евра директно во Apple Store (линк).

Комбо допир
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229
 • 80%

 • Комбо допир
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитет на материјали и
 • Целосна тастатура со позадинско осветлување
 • Дополнителен ред на функциски копчиња
 • Нема батерија или Bluetooth
 • Подлога со повеќе допири со одличен одговор
 • Случајот и тастатурата може да се одделат

Contras

 • Недостасува дополнителна USB-C конекција
 • Зафаќа повеќе простор отколку Magic Keyboard

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.