Logitech K380 и Pebble, тастатура и глувче за сите ваши уреди

Logitech ни ја нуди својата тастатура K380 и глувче со камче, две додатоци со повеќе уреди со сè што очекувате од тастатурата и глувчето, и по многу интересна цена.

Во едноставноста е доблест

Понекогаш едноставноста е патот, и тоа е она што ни го нуди Logitech со овој пар тастатура-глушец. Едноставен, но убав дизајн, достапен во неколку бои кои совршено се совпаѓаат со двата додатоци и во оваа анализа се одлучивме за бело, секогаш безбеден облог. Закривени линии, пластика добар квалитет, добри завршувања и многу мала големина и тежина (423гр тастатура и 100гр глувче). Совршени се за носење каде било во иста торба за лаптоп или ранец без да зафаќаат простор.

Тастатурата K380 има распоред на шпански клучеви и се одлучува за заоблени копчиња со големина и растојание што нема да ве натера да ја промашите лаптопот или работната тастатура. Ги има сите потребни клучеви и во macOS и во Windows, со некои од нив означени во двата система, а исто така има и горен ред со карактеристичните функциски копчиња што можат да бидат истовремено специјални копчиња за контрола на мултимедијална репродукција и јачина на звук, како и три копчиња чии функции можеме да ги прилагодиме користејќи го софтверот Logitech Options (ќе објасниме подоцна).

Глувчето Pebble го дели истиот заоблен стил на тастатурата. Има прилично низок профил, но не толку низок што е непријатно. Јас сум од оние кои не можат да го користат Волшебниот глушец подолго време, на крај ми пречи раката, затоа секогаш барам глувци со поголем волумен. Го користев глувчето Pebble неколку дена како примарен глушец и не се чувствував уморен по неколку часа. Тркалото е гумено, затоа зафатот е добар, а свиокот е прилично мазен. Неговиот дизајн исто така го прави совршен за употреба без разлика дали сте десни или левичари, нешто што треба да го имате на ум.

Поврзување и функција

Logitech се одлучи за поврзување со Bluetooth на двата уреди, што ги прави компатибилни со кој било компјутер или таблет, дури и со Apple TV. Во случај на глувчето, ние исто така имаме можност да го користиме обединувачкиот конектор што можеме да го поставиме на кој било USB на нашиот компјутер, да, со USB-A. Би сакал и тастатурата да ја имаше таа опција за поврзување. И двата уреди работат многу добро со Bluetooth, со стабилна врска и без заостанување при пишување или кликнување на глувчето., но според моето искуство, претпочитам да го користам конекторот за обединување со мојот iMac бидејќи понекогаш Bluetooth-от кога имате многу поврзани уреди оди малку „лудо“. Ова е повеќе проблем со iMac отколку со уредите, сè е кажано.

Голем адут на овие додатоци е меморијата со повеќе уреди. Тастатурата има три мемории со три наменски копчиња за да можете лесно да преминувате од еден на друг уред. IMac, iPad Pro и MacBook Air или вашата работна површина, таблет и Apple TV, секоја опција е валидна и промената од една на друга е прашање на притискање на копче. Во случајот на глувчето, нема мемориски копчиња, но можете да се префрлате помеѓу уредот Bluetooth и обединувачот со помош на копчето на основата на глувчето. Во мојот случај користев Унифицирање за мојот Mac и Bluetooth за мојот iPad. Да се ​​биде во можност да користите иста тастатура и глувче на сите ваши уреди е навистина пријатно.

Пишувањето со тастатурата е многу удобно, со добар допир на копчињата, малку повеќе патување отколку во тастатурите на Apple, но навикнат на Logitech Craft, тешко дека сум забележал разлики со овој K380 во однос на чувството на пишување. Многу е тивко, што е ценето во многу прилики. Што се однесува до глувчето, истите сензации: копчиња што се удобни за притискање, тивки и мазни при притискање, без да предизвикаат несакани притискања на тастатурата. Тркалото за скролување има многу добар зафат, а движењето на покажувачот е многу прецизно. глушецот работел на секоја површина што ја тестирав, дури и на капакот на креветот.

Голема автономија и батерии за работа

Logitech избра да користи конвенционални батерии за работа на тастатурата и глувчето. Две батерии AAA за тастатурата K380 и една AA батерија за Pebble глувчето, кои патем се вклучени во кутиите на уредот, вистински детал. Марката означува 2 години автономија за тастатурата, и 18 месеци во случај на глувчето, така што употребата на батерии не треба да ве плаши. Forgetе заборавите кога последен пат ќе ги ставите батериите пред да истечат, и тоа е одлично.

Батериите во тастатурата се ставаат под класичниот капак на основата. Во случај на глувчето Logitech, тој се одлучи за генијален магнетски систем што ви овозможува да го отстраните горниот капак на многу едноставен начин, откривајќи го просторот за батеријата и конекторот за обединување, така што секогаш можете да го носите со себе без ризик да го изгубите. Тоа е систем што навистина ми се допадна, бидејќи ви овозможува удобно да го извадите капакот и истовремено спречува да се движи или отвори во ранецот. Двата уреди имаат копче за да ги исклучат кога не се користат.

Опции на Logitech

Logitech ни нуди софтвер што прави разлика со другите брендови: Опции на Logitech. Компатибилен со macOS и Windows, може да се преземе бесплатно од нивната веб-страница (линк) отколку во случајот со тастатурата ви овозможува да ги конфигурирате тие три копчиња на горниот дел за да му ја дадете функцијата што најмногу ви се допаѓа: слика од екранот, Изложување, покажете ја работната површина ... изберете ги трите функции што најмногу ги користите и доделете ги на секое од трите копчиња. Во случај на глувчето, ние ја немаме таа опција. Можеме да користиме и Logitech Flow кој ни овозможува да контролираме два компјутери и да пренесуваме датотеки меѓу нив.

Мислење на уредникот

Тастатурата Logitech K380 и глувчето со камче се совршен натпревар за оние што бараат добро изградена галантерија што може да се носи насекаде и може да се користи на повеќе уреди. Операцијата е она што Logitech секогаш ни го нуди, одлично, и иако им недостасуваат напредни функции, во случај на тастатурата можеме да прилагодиме три копчиња за специјални функции. Ако на ова ја додадеме и нејзината добра цена, тоа е комбинација на тастатура-глушец што е препорачливо за повеќето корисници.

 • Logitech Pebble на Амазон: 18,98 € (линк)
 • Logitech K380 во Амазон: 53,74 € (линк)
Logitech K380 и Pebble
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
19 a 53
 • 80%

 • Logitech K380 и Pebble
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Дизајн и преносливост
 • Голема автономија
 • Многу удобен за употреба
 • Мулти-уред

Contras

 • Тастатурата не е компатибилна со Унифицирање

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.