Ги тестиравме новите бази на NOMAD MagSafe: попремиум од кога било

Nomad ги лансираше своите нови премиум бази за полнење со MagSafe компатибилност, што ги прави своите базни станици уште попремиум за квалитет, дизајн и карактеристики. Ние го тестиравме вашето Hub на базната станица и мини на базната станица и ние ви кажуваме што мислиме.

Спецификации

Хаб на базната станица

 • 3 зони за полнење
 • Моќност на безжично полнење 10W (7,5w на iPhone)
 • Компатибилен со системот за полнење Qi
 • Компатибилен MagSafe систем за лесно усогласување на iPhone (од iPhone 12)
 • USB-C порта 18W
 • USB-A порта 7,5W
 • До 4 уреди се полнат истовремено
 • Вклучен е адаптер за напојување
 • Алуминиумска структура и кожа за товарен простор
 • ЛЕД за полнење со светлосен сензор за да се менува осветленоста во зависност од амбиенталната светлина
 • Компатибилен со адаптер за Apple Watch (одделно се продава)

Базна станица мини

 • 1 товарен простор
 • Моќност на безжично полнење 15W (7,5W на iPhone)
 • Компатибилен со системот за полнење Qi
 • Компатибилен со системот MagSafe за лесно усогласување на iPhone (од iPhone 12)
 • Вклучен е USB-C кон USB-c кабел. Адаптер за напојување не е вклучен.
 • Алуминиумска структура и кожа за товарен простор
 • ЛЕД за полнење со светлосен сензор за да се менува осветленоста во зависност од амбиенталната светлина

Хаб на базната станица

Оваа база е стар познаник на оние од нас кои го следат Номад и уживаат во нивните фантастични производи. Со речиси никакви варијации во дизајнот на својата базна станица, Nomad објавува различни верзии на оваа позната база за полнење со повеќе уреди секогаш со користење на истите врвни материјали, но со мали варијации во функционалноста. Овој центар за базна станица ја има особеноста да има систем MagSafe, што ни го олеснува поставувањето на нашиот iPhone за полнење. Ако на ова го додадеме одличниот допир на алуминиум и кожа, како и беспрекорните завршетоци на Nomad, резултатот е извонредна основа.

Номад јасно кажува на својата веб-страница и јас го потврдувам тоа во мојата анализа: MagSafe системот на оваа база не е дизајниран да го поправи iPhone, туку да го олесни неговото поставување. Тоа не е магнетна врска како што може да имате со MagSafe power bank или држач за Apple картичка. Не мора ни така да биде. идејата не е дека основата не паѓа, туку едноставно да помогне да се постави iPhone, дури и ноќе без светлина, а не се движи, само. Го доближувате iPhone-от до основата и забележувате како магнетите го насочуваат да го поставите во правилна положба, но кога сакате да го извадите можете да го направите со една рака, бидејќи магнетната сила не дозволува телефонот да биде „ се придржуваа“. Ако имате AirPods со кутија за полнење MagSafe, ќе имате корист и од овој нов систем.

 

Со три зони за полнење (две странични и една централна) можете да наполните два уреди истовремено, бидејќи ако ги зафаќате страничните, централната е скриена, а ако ја зафаќате централната, нема простор да ставите нешто. на страничните. Тоа ако зборуваме за безжично полнење бидејќи има и две порти (USB-C и USB-A) со кој можете да наполните уште два дополнителни уреди користејќи го кабелот. USB-C поддржува дури и брзо полнење за iPhone, со моќност за полнење од 18w.

Овој центар за базна станица не вклучува полнач за Apple Watch, но можете да купите адаптер кој многу лесно се вклопува и со кој можете да го користите официјалниот кабел и еден од USB-то од основата за да имате полнач за сите ваши уреди на Apple. Ако го поставите овој адаптер во областа за полнење лево, веќе нема да можете да поставите iPhone за да го полните, тоа е ограничување што мора да го земете во предвид.

Основата има три LED индикатори за полнење кои светат според користените зони за полнење (странични или централни). Овие LED диоди се слаби и многу дискретни, но мораме да додадеме и дека основата има светлосен сензор на задната страна, така што интензитетот на овие LED диоди варира во зависност од амбиенталната светлина, а на овој начин кога има малку светлина (навечер) интензитетот е минимален, во случај да ја користите основата на вашата ноќна маса и да не сакате да ве вознемируваат додека спиете.

Базна станица мини

Номад објави ослабена верзија на нивниот Station Hub: Station Mini. Исти материјали, исти завршетоци и единствена станица за безжично полнење со истиот систем MagSafe. Оваа база е наменета за оние кои сакаат само да го надополнат својот iPhone или AirPods, и затоа нема дополнителна USB порта. Совршено е да се постави на вашето работно место, или исто така и на вашата ноќна маса.

Една станица за полнење, но истите карактеристики како нејзината постара сестра, со LED диода за полнење со променлив интензитет, системот MagSafe кој ќе ве води при поставувањето на iPhone и истиот квалитет на материјалите. Има дополнителна разлика: го имаме USB-C кон USB-C кабелот, но не и адаптерот за напојување, што ќе треба да го ставиме. Полнењето на iPhone (ограничено на 7,5W) со полнач од 18-20W е повеќе од доволно. Неговата мала големина и рамниот дизајн го прават совршен за поставување во вашата работна станица без да зазема многу простор.

Мислење на уредникот

Номад ни нуди две основи на висококвалитетни материјали и завршни материјали. Минималистичкиот Station Mini и многу сложениот Station Hub, на кои можеме да го додадеме адаптерот за Apple Watch и на тој начин да имаме база се-во-едно. Вклучувањето на системот MagSafe е многу корисно за да го поставите iPhone во совршена положба без напор, дури и ако не ја ни гледате основата (совршена за ноќница). Во замена за сето ова треба да платиме повисока цена од другите слични производи, но вредат колку што чинат.

Station Hub и Mini
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
69,99 a 129,99
 • 80%

 • Station Hub и Mini
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитет на врвни материјали
 • Удобен и безбеден MagSafe систем
 • Station Hub до 4 уреди во исто време
 • Минималистичка и дискретна Station Mini

Contras

 • Station Mini не вклучува адаптер за напојување

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.