Mattel ќе понуди очила за виртуелна реалност компатибилни со iPhone

Мател и Гугл потпишаа договор за соработка за развој View-Master, очила за виртуелна реалност што го користат нашиот мобилен телефон за да гледаат слики во стереоскопски формат и кои ќе ја користат технологијата што се користи во Google Cardboard VR.

За оние кои не знаат Google Card Board VRСтанува збор за едноставни очила за виртуелна реалност направени од картон и пар леќи. Откако производот ќе се состави, Google CardBoard VR обезбедува искуство со виртуелна реалност користејќи некои апликации достапни на Google Play, нешто што ја ограничи неговата употреба на уредите со Android.

Поглед-мајстор

Како стандард, View-Master ќе доаѓа со четири дискови, секој со еден Виртуелно искуство од 360 степени. Како што објави Мател, можеме да уживаме во вселенскиот навигатор, мостот Сан Франциско, околина со диносаурус или затворот Алкатраз.

Без сомнение, тоа е достапен производ со кој можеме да уживаме во виртуелната реалност, сепак, неговите можности ни изгледаат мали. За среќа, во App Store има неколку апликации кои ни овозможуваат да уживаме во повеќе содржини со VR, иако и покрај тоа, апликациите што се прилагодени да се користат со овој вид производи се бројат на прстите на нашите раце, што е во многу случаи демонстрации од неколку минути. Се надеваме дека со неговата популаризација, ќе пристигнат повеќе алтернативи.

Благодарение на Mattel, тоа ограничување е отстрането и iPhone исто така може да ужива во слично искуство со View-Master. Производот ќе биде достапен на крајот на годината, само за Божиќна кампања 2015 година. Неговата цена ќе биде околу САД долар 30, нешто високо со оглед на тоа што хардверот е обезбеден од самиот iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.