Meizu претставува светлечки кабелски слушалки со Bluetooth

Како одминуваат годините, слушалките со Bluetooth ја намалуваат нивната големина за да заземат минимален можен простор и во нашето уво и во џебот. Apple AirPods и Bragi Dash се два јасни примери за трендот што го следи пазарот.

Но, не секој е подготвен да остане незабележан додека ја слуша својата омилена музика и јасен пример се најде во новите слушалки Meizu Halo, Bluetooth слушалки кои се придружени со светлосен кабел со кој можеме да привлечеме внимание колку што сакаме.

Кабелот што се пали и се поврзува со слушалките е направен од влакна Corning Fibrance, така можеме да ги свиткаме според нашите потреби, а внатре наоѓаме диоди од производителот OSRAM кои ќе бидат одговорни за дистрибуција на светлината низ кабелот. Контролата на осветлувањето се врши преку специфична апликација и ни нуди три режими: фиксна светлина, трепкачка светлина или што се пали до ритамот на музиката.

Според Meizu, овие слушалки (што особено ќе привлечат внимание на рејв забавите) нудат aptX поддршка, па сликата не е единственото нешто што го привлекува вниманието на овие слушалки. Она што е особено впечатливо е големина на копчето со кои исто така можеме да го контролираме волуменот на репродукцијата и режимот на осветлување што го сакаме.

Хало ласерските слушалки имаат капацитет на батерија од 360 mAh, и тие се полнат за нешто помалку од еден час, со што можеме да уживаме во нашата омилена музика 15 часа без да ја користиме светлината. Ако, пак, решиме да не забележат, траењето на батеријата е само 5 часа. Тие ќе се појават на азискиот пазар подоцна овој месец и ќе бидат достапни во сина и црвена боја. Во моментов не знаеме дали компанијата планира да ги лансира овие нови слушалки на пазарот во Европа, но доколку ги сторат, тоа ќе го сторат по приближна цена од 125 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар

  1.   Матеј dijo

    Одлично!!! но тие мораат многу брзо да ја потрошат мобилната батерија