Netatmo, паметен термостат за да продолжите да го поврзувате вашиот дом

Термостат

Продолжувајќи со анализа на IoT производи (Интернет на нештата) што го започнавме со WeMo од Белкин минатата недела, сега е ред на еден од theвездените уреди за автоматизација на домот: термостатот.

А гнездото?

Бидејќи повеќето од нас се сосема јасни дека најдобриот мобилен телефон на пазарот е iPhone, не постои сомнеж во тоа најдобриот термостат е Гнездо, кој патем е ажуриран во својата трета генерација неодамна. Проблемот со гнездото е што тој не е дизајниран за нашата земја (и всушност не е официјално продаден или поддржан овде), каде што термостатите по правило имаат претходна инсталација на електрична енергија, додека во Шпанија повеќето инсталации имаат само две жици за стартување на котелот. Постојат некои други дополнителни проблеми со гнездото, но ние нема да навлеземе во детали, само споменете дека е можно да го инсталирате во скоро секоја куќа, но тоа ќе ве чини време и евентуално ќе го гребете џебот надвор од самиот термостат.

Нетатмо наместо тоа е А. париска компанија, така што тие го создадоа својот производ со умот на Европа, и тоа ни го олеснува животот. Термостатот наместо да носи спектакуларен екран во боја има електронско мастило и екран со мала потрошувачка, што додадено на вклучување на систем за комуникација со мала потрошувачка со независно реле за WiFi (оди во приклучок) ја прави инсталацијата на Netatmo да се отстрани стара и ставете ја новата: вкупно време две минути ако дупките се совпаднат.

Повеќе од доволно

Термостатот Нетатмо има најважната функција и што го направи гнездото славно: интелигентно користење распоред и анализа со употреба на алгоритми кои го прилагодуваат нашиот котел да биде што е можно поефикасен. Ова е овозможено со детално снимање на температурата, како и на времето потребно за загревање на куќата и други детали што резултираат во релативно голема заштеда на сметката. Од Нетатмо велат дека за една година се плаќа сам, морам да го видам со погледот на хартијата, но кој го користеше цела зима зборува чуда.

На гореспоменатата функција мора да додадеме други интересни како што се можноста за создавање на независни персонализирани распореди со денови и часови, температурни промени од апликацијата iPhone каде и да сме и многу работен панел за администрација на веб -право од апликацијата, всушност-. Сето ова зачинето со многу убав дизајн (благодарен од Starck) и пакување достојно за производ на Apple, навистина многу уредно.

Комо Лоши точки Можеме да нагласиме две работи: првата е дека апликацијата нема геолокација за режимот далеку, па затоа ќе треба да ја ставаме рачно кога ќе излеземе. И второто, исто така поврзано, е недостатокот на интеграција со IFTTT, и двете секако се решаваат со ажурирања, што е добра работа кај IoT.

Што се однесува до цената, таа е под Гнездото и во зоната на паметни термостати, над 180 евра во зависност од продавницата и понудата. Можете да го најдете на некои големи физички површини и исто така на Интернет, како што е случајот со Амазон.

Ажурирање 28/09: Одлична вест, Netatmo само што ја активираше IFTTT конекцијата за паметниот термостат.

Нашата проценка

уредник-преглед
Netatmo Energy (врска со AppStore)
Енергија Нетатмослободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ангел dijo

  Извинете што ве исправив, но овој термостат има интеграција на IFTTT. Не го знам точниот датум на кој е воведен каналот, но денес тој е веќе достапен, што е уште една точка во нејзина корист.

  1.    Карлос Санчез dijo

   Здраво Ангел,

   Па, навистина, тие го воведоа вчера, само ми потврдија од Нетатмо. Тоа веќе беше случајно! Ажурирајте ја статијата и уживајте во IFTTT

 2.   Естебанм dijo

  Па на прв поглед е грдо како пекол, но јас веќе долго време барав такво нешто, добро ќе го погледнам.
  Оној што на прв поглед многу ми се допаѓа е оној што го посочува Горка, момитот, тој ако ти влезе во очи, и јас ќе го ценам.
  Благодарам и поздрав.

 3.   Fede dijo

  Sorryал ми е да ви кажам дека вториот преглед на гнездото РАБОТИ во Шпанија. Јас го инсталирав повеќе од 6 месеци и работи прекрасно.
  Разликата помеѓу првиот преглед и вториот е дека вториот е составен од два дела. Едно што е самото Гнездо, а другото е „побудувачот“, што е оној што ќе биде поврзан со клучевите на котелот. И со радиофреквенција ќе се контролира од гнездото.

  1.    Ја dijo

   Здраво Феде,
   Ви благодарам за коментарот, бидејќи долго време сакав да го купам гнездото и немав доверба дека може да работи во Шпанија.
   Може ли да ми кажете каде сте ги купиле вашите и искуството кога го поврзавте во вашата инсталација?
   Ви благодарам многу.
   Поздрав.

 4.   Manuel dijo

  Би сакал да ви кажам за моето разочарувачко искуство со „паметниот“ термостат „Нетатмо“: Пред 2 недели купив на Интернет http://www.netatmo.com популарниот „паметен“ термостат за вклучување и исклучување на греењето од француската компанија Нетатмо. Термостатот има реле што се поврзува со котелот и е задолжен за активирање и исклучување. Па, откако го инсталиравте и откако работевте правилно околу еден час, релето погоди чкрипење и престана да работи. Овој проблем се чини дека е доста чест кај многумина несреќни купувачи (како што можев да прочитам на форумите на самата компанија) Па, сето ова може да се случи кога купуваме производ и тој спаѓа во нормалата. Она што е срамно е што по 2 недели пишување е-пошта до комерцијалниот и техничкиот оддел на Нетатмо за решавање на проблемот или за враќање на средствата, тие не се осудуваат да одговорат. Јас не сум единствената засегната од оваа измама како што изгледа како што читам на форумот, и ми се чини дека 179 евра платени за производ што не успее и дека компанијата не се грижи е нешто што треба да се објави на оние кои планираат да го купат. Јас само би сакал тоа со оглед на реперкусијата што ја има вашата веб-страница во светот на технологијата, тие ќе информираат за проблемот на производот и недостатокот на почит кон нивните клиенти за да спречат повеќе луѓе да погрешат кога го купуваат.

 5.   Хари dijo

  Здраво добра вечер, купив термостат netatmo во продавница на Apple и не можам да го набавам релето да се поврзе со мојата Wi-Fi мрежа (Movistar влакна) поради видот на шифрирање што го користи (WPA2-PSK).
  Дали знаете дали ова може да се реши без да се откаже од типот на криптирање во безбедноста на мојата Wi-Fi мрежа?

 6.   Педро Лопез dijo

  Апликацијата за контрола на термостатот може да се поврзе со неколку телефони или треба да биде од само еден