Паметна аларм за чад Netatmo детектор за да бидеме мирни пред можни пожари

Пожарите се веројатно највознемирувачките несреќи што можеме да ги имаме во нашиот дом, несреќи кои обично се предизвикани од непредвидени настани и за кои обично се подготвени многу земји ... И факт е дека има многу детектори за чад што можеме да ги најдеме на пазарот, детектори што ќе ги видите во многу куќи или трговски објекти.

Иако е точно дека во Шпанија не е многу вообичаено да се најде уреди за откривање на пожар, Многу е нормално да ги најдеме во други земји, уреди што според мое гледиште треба сите да треба да дејствуваме што е можно побрзо пред секој проблем што го имаме во нашиот дом, а пожарите се доста важни ... NETATMO е веројатно производителот кој ги користи сите можности на HomeKit и од таа причина сега тие ни го претставуваат Паметен аларм за чад, аларм за пожар кој не предупредува за кој било проблем директно на нашиот iPhone.

Како што можете да видите на претходната слика, Паметен аларм за чад ќе го поставиме на местото каде што има повеќе пожари во нашиот дом: кујната (очигледно). Детектор за пожар кој, како што велиме, ја користи технологијата Apple HomeKit за да нè предупреди на какво било присуство на чад во нашиот дом. Ако е така, тој ќе започне да звучи само по себе, покрај тоа известете не директно на нашиот iPhone, можеме дури и да ги конфигурираме рецептите на IFTTT за да се запалат светлата на нашиот дом. Сето ова со а батерија што трае до 10 години така што не треба да се грижиме за ништо.

Покрај тоа, ако сакате да бидете сигурни, тие исто така го лансираа и Сирена за внатрешна безбедност, аларм способен да испушта звуци со повеќе од 110 децибели во случај на какво било упад во нашиот дом, очигледно ќе бидеме известени во реално време и ќе ги добиеме сликите што ги снима камерата.

Ве оставаме со видеото за презентација што момците Неттамо го објавија од Smart Smoke Alarm во случај да размислувате за подобрување на безбедноста на вашиот дом. Знаеш, до 10 години не грижи се за можни пожари во нашиот дом. И ако го комбинирате со Сирена за внатрешна безбедност, можете да бидете повеќе од сигурни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   име dijo

  Човече, спокојни сме пред пожар ... секако не.

  - Што правиш?! Куќата гори!
  - Шт, смири се. Имам аларм за пожар Нетамо.

 2.   Деибрис Агилера dijo

  Која е просечната цена на овие уреди?