Нетфликс ја отстранува опцијата AirPlay на iOS, следејќи ги стапките на Spotify?

Netflix

Нетфликс е во видео-стриминг што е Spotify во музички стриминг, и ако последниве излегуваат во насловните страници заради спорот со Apple, првиот се чини сака да го следи истиот пат и постепено презема чекори во оваа насока. Последната: отстранете ја AirPlay од опциите за апликациите iOS.

Без претходно известување и тврдење „технички причини“ Гигантот за стриминг одлучи да ја повлече оваа опција од AirPlay, начин да го испратиме она што се репродуцира на нашиот iPhone или iPad на Apple TV или компатибилни телевизии со користење на нашата домашна WiFi конекција. Нов отворен фронт за Apple?

Нетфликс и Спотифај споделуваат слична приказна: два технолошки гиганти кои доминираат на пазарот и видоа како друг гигант сака да земе дел од пита. Spotify помина години во борба рака под рака со Apple за доминација на музичкиот стриминг, сè уште пред Apple на глобално ниво, но со пазари на кои веќе ја загуби првата позиција, како што се САД. Нетфликс мора да ја види својата хегемониска позиција загрозена од новиот сервис Епл ТВ и Епл ТВ + што ќе биде пуштен во употреба во последниот квартал од година, со сојузи како HBO, Starz и сопствените продукции на Apple во каталогот.

Spotify се бори на суд со Apple околу провизиите што ги наплатува компанијата за набавки направени преку нејзината апликација за iOS, покрај другите скриени борби како што е одбивањето да се активира апликација за Apple TV или доцнењето со лансирање апликација за watchOS Apple од своја страна го користи своето оружје, како што не дозволува интеграција во Siri или HomePod. Нетфликс веќе ја повлече опцијата за купување претплати во рамките на својата апликација за iOS за провизиите што ги наплаќа „Епл“, тој изрази одбивање да се приклучи на ТВ-апликацијата што беше лансирана пред неколку месеци, а исто така го изрази и одбивањето да влезе во „Епл ТВ-платформата“. Сега неговиот последен потег е да ја отстрани опцијата AirPlay во неговите апликации.

Техничките причини што ги споменува Нетфликс се непознати, бидејќи навистина нема што да ве спречи да ја испраќате својата содржина од iPhone или iPad на Apple TV. Ако на ова ги додадеме новите телевизии со интегриран AirPlay кои доаѓаат на пазарот и неодамнешната најава за влез на Apple на пазарот за видео-стриминг, Се чини дека сè укажува на стратегијата на Нетфликс многу слична на онаа што Spotify ја спроведуваше со години. На крајот, губитници се корисниците кои гледаат опција како AirPlay да исчезне без објаснување. Точно е дека постои апликација за сите платформи и практично за сите ТВ-брендови, но она што нема смисла едноставно не го прави тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Не коментирав долго време, но ова бараше ДОСТА
  , Нетфликс не ја отстрани услугата AirPlay, БЕШЕ истиот Епл што ги блокирал алатките за апликации за да ја обезбеди оваа опција, и сето тоа со цел ОЧИШТЕНО да го отвори полето на својата линија на услуги за похомоген пазар на производи од јаболка, бидете целосен ГЛУП за да ја оневозможите оваа опција како план за „трговска војна“, оштетувајќи го вашиот имиџ, искуството на клиентот и крајниот потрошувач без да добиете ништо за возврат, што е објава, тие дури и не истражуваат минимум и веќе го обвинуваат Нетфликс Но какви шупак, треба да доцниш да веруваш дека тие и не Епл го направија овој потег за да ја одземат функционалноста од конкуренцијата, но добро се надевам и ќе те отпуштат

  1.    Луис Падилја dijo

   Треба да ја прочитате белешката на Нетфликс, затоа што многу грешите.

 2.   Хуан Фран dijo

  Сè уште правилно работи за мене со верзијата 11.27.2 (69) на Netflix