NFC на iPhone XS, XS Max и XR е малку поотворен

Малку по малку продолжуваме да ги повторуваме вестите што ќе ги донесат новите телефони на „Епл“, кои можат да започнат да се резервираат овој петок, 14 септември, а меѓу оние најистакнатите вести, една што може да се занемари и што е доста важна е онаа што ни рече вчера Apple на NFC и iPhone XS, XS Max и XR.

Новите модели на Apple нема да им требаат апликации за читање на ознаките NFC, што значи дека повеќе нема да ни требаат апликации за оваа функција и едноставно со активниот екран на нашиот уред (суштински услов тој да работи) читателот ќе работи во позадина за да може да чита било која етикета, исто така е во согласност со строгите безбедносни регулативи што веќе нема да работат кога ќе имаме отворени специфични апликации.

Нема да работи додека имаме активна камера, режим на авион или Apple Pay (Паричник)

И, тоа е дека во „Епл“ сакаат да го излечат своето здравје и да ги заштитат важните податоци зачувани во „Ајфон“, па очигледно мислеа дека во одредени апликации НФЦ нема да работи во позадина. Овие ограничувања се: со Активен паричник, кога немаме iPhone отклучен по рестартирање, кога Core NFC е активен, камерата или директно кога го имаме iPhone во режим на авион, што бараше интеракција на Face ID за да работи во сите случаи.

новите опции за програмерите се дека сега тие ќе можат креирајте прилагодени врски на етикети. На овој начин, се отвораат некои функции на iPhone што може да бидат интересни за полесно функционирање во апликации како што се Mail или Safari. Во секој случај, ние ви оставаме мало видео што Apple го има за програмерите за да можете да ги видите деталите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.