Новиот iPad mini ја зголемува меморијата на 4 GB

Традиционално, Apple никогаш не се карактеризира со следење на истата филозофија на производителите на Android за зголемување на количината на RAM меморија што нивните уреди ја сочинуваат секоја година. Сепак, во последниве години, се чини дека конечно ги сфативте придобивките што ги нуди.

Најновиот пример се наоѓа во новововедениот iPad mini, iPad mini од шестата генерација, модел што е естетски обновена со потенки рамки За да се зголеми големината на екранот на 8,4 инчи додека се одржува големината, Touch ID се префрли на копчето за вклучување, вклучува USB-C порта, компатибилна со втората генерација Apple Pencil ...

Можеме да кажеме дека станува збор за iPad Pro mini, заштедувајќи ги растојанијата. Оваа нова генерација на iPad mini е опремена со ист процесор како iPhone 13, iA15 Bionic и иако Apple никогаш не ја пријавува количината на RAM меморија што ја вклучуваат неговите уреди, момците од MacRumors потврдија дека достигнува 4 GB, што е за 1 GB повеќе во споредба со претходната генерација.

Во врска со iPad-от од деветта генерација, кој исто така виде светлина на настанот минатиот вторник, Apple тврди иста количина меморија како и нејзиниот претходник, 3 GB. За споредба, iPad Air има иста количина RAM меморија, 4 GB, додека iPad Pro со повеќе простор има до 16 GB RAM меморија.

RAM меморија на iPhone 13

Новата генерација на iPhone има иста количина RAM меморија како и iPhone 12, како што можете да прочитате во претходната статија. Додека iPhone 13 mini и iPhone 13 имаат 4 GB RAM меморија, iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max достигнуваат 6 GB меморија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.