Shazam се интегрира во Контролниот центар во првата бета верзија на iOS 14.2

Танцот на нови бета-верзии не завршува со официјалното лансирање на новите оперативни системи. „Апла“ треба да ги тестира вестите што се чуваат во ракавот во нови верзии. Само вчера iOS и iPadOS 14.2, tvOS 14.2 и watchOS 7.1 беа лансирани во зори. Вестите се појавуваат и една од нив има врска Shazam, услугата за препознавање музика. Во iOS и iPadOS 14.2, Shazam сега е дел од Контролниот центар со додавање на копче што, ако го притиснете, го активира препознавањето и го нуди резултатот од слушањето како известување.

Shazam конечно се интегрира во iOS и iPadOS

Во 2017 година, Apple го купи Shazam за 400 милиони долари. Оваа огромна сума пари е она што му овозможува на Apple да го има во сопственост еден од најмоќните алгоритми за препознавање музика на пазарот. Се милиони корисници кои ја користат апликацијата секој ден да открие непознати музички наслови. Сепак, по купувањето на Shazam, единствената интеграција на услугата во екосистемот Големото јаболко беше да се интегрира во Siri. Недоволно.

Со прва бета верзија на iOS и iPadOS 14.2 гледаме поголема интеграција. Гледаме дека е вклучен дел во Контролниот центар на уредот што може да се активира од управувањето со самиот контролен центар во системските поставки. Откако ќе кликнеме на копчето чија икона е логото на Shazam, препознавањето започнува дури и ако носите AirPods.

Крајниот резултат е лансирање на известување со фотографија на темата, името и уметникот. Ако кликнете на неа, можеме да ја свириме песната на Apple Music сè додека имаме активна претплата во моментот. Оваа интеграција ќе овозможи консолидација на услугата што е во сопственост на Apple веќе три години иако не стана очигледна како сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ентони dijo

  Не денес се случува со тоа Бета да исчезне кислородот во крвта на Apple Watch 6?

  1.    Ангел Гонзалес dijo

   Претпоставувам дека зборуваш за watchOS 7.1 бета, нели? Во оваа статија зборуваме за бета-верзијата на iOS и iPadOS 14.2, здраво!