Sonos и AirPlay 2: како да ажурираме и како се менуваат нашите звучници

Сонос вети дека неговите звучници ќе бидат компатибилни со AirPlay 2, а тоа беше ветување во очекување до пред само неколку часа, бидејќи идостапна е надградба на звучникот за да ги направи компатибилни AirPlay 2.

Како може да се ажурира звучникот на Sonos? Кои модели се компатибилни со ова ажурирање? Што значи оваа промена? Зошто е толку важен за корисниците на Apple? Ние ќе ви кажеме сè подолу.

Кои модели се компатибилни?

Сонос обезбеди поддршка на AirPlay 2 за најновите звучници во своето портфолио. Sonos One, Sonos Play: 5 (најнова генерација), Sonos Beam и Sonos Playbase. Засега не знаеме дали компанијата планира да додаде повеќе звучници на оваа листа.

Како да го ажурирам звучникот на Sonos?

Навистина е едноставно бидејќи кога ќе ја отвориме апликацијата ќе бидеме известени дека треба да бараме ново ажурирање иOnlyе треба да ги следите само наведените чекори за ажурирање на звучниците. Ако не се појави, прво проверете дали вашиот модел е компатибилен со ажурирањето и повторно стартувајте ја апликацијата ако сè уште не се појавува.

Тоа е прилично брза постапка, само 3 минути вклучувајќи преземање на софтвер и инсталација на звучник. Откако ќе завршите, ќе ви биде кажано дека сè е подготвено и ќе можете да го користите вашиот звучник Sonos со оваа нова опција.

AirPlay 2 менува сè

Во ова видео зборуваме за Sonos Play: 5 пред ажурирањето. Ова не е какво било ажурирање на софтвер, ние зборуваме за радикална промена во тоа како можеме да го користиме звучникот на Sonos. Досега, корисниците на Apple беа осудени да ја користат апликацијата Sonos со своите предности и недостатоци, но пред сè, со невозможноста да се користи Apple Music директно на нашиот звучник Sonos. Се разбира, би можеле да заборавиме на користење гласовни команди, бидејќи Сири не дозволува употреба на аудио апликации од трети страни.

Од овој момент можеме да слушаме какво било аудио од нашиот iPhone, iPad или Apple TV на звучникот Sonos избор на аудио излез во опциите на уредот. Netflix, Pandora, Apple Music, HBO, Spotify, YouTube… секоја апликација инсталирана на вашиот iPhone, iPad или Apple TV може да го испрати звукот до звучникот на Sonos.

Но, не само тоа, туку ќе имаме и MultiRoom, односно можеме да ја контролираме репродукцијата на звучниците на различни локации од нашиот уред. Можеме да го испратиме истото аудио во дневната соба, бањата и кујната и да ја контролираме јачината на звукот на трите страници независно или на глобално ниво. Ова претходно работеше само помеѓу звучниците на Sonos и од нивната апликација, сега можете да имате HomePod во дневната соба и Sonos One во спалната соба, не е важно.

И што е уште подобро можеме да ги контролираме звучниците на Sonos со Siri. „Еј Сири, пушти ја мојата омилена музичка листа во спалната соба“ и Sonos One во твојата спална соба ќе започне да ја репродуцира твојата листа на омилени на Apple Music. Нешто што досега можеше да се направи само на HomePod (и на англиски) сега е можно со звучниците на Sonos на совршен шпански јазик.

Што е со мојот стар звучник?

Сонос засега го ограничи AirPlay 2 на гореспоменатите звучници, според компанијата поради ограничувањата на процесорот кај постарите звучници. Но, добрата вест е тоа Ако купите Sonos што е компатибилен со AirPlay 2, остатокот од звучниците што се поврзани со него преку апликацијата Sonos Controller автоматски ќе бидат компатибилни со AirPlay 2. Одлична вест за оние кои веќе имаат поставен добар систем за звучници Sonos и не сакаат да се ослободат од него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.