Сонос го тужи Гугл за употреба на патенти без да помине низ кутијата

Sonos

Не е прв пат, ниту веројатно ќе биде единственото време мала компанија тужи голема компанија обвинувајќи ја дека користела некој од нејзините патенти без претходно да помине низ кутијата. Понекогаш е така патентни тролови, компании кои купуваат помали со финансиски проблеми за да ги задржат своите патенти, а потоа ги тужат големите.

Овој пат, не станува збор за тоа, токму спротивното. Сонос, компанија за звучници што стана една од најдобри опции во светот на музиката и технологијата во последниве години, поднесе тужба против гигантот Гугл, за бесрамна употреба на откриените технолошки информации на доверлив начин.

Поврзана статија:
Sonos Move, сè што може да прашате звучник

Во „Актуалидад Ајфон“ анализиравме многу од производите што Сонос ни ги става на располагање, и секогаш со многу висока нота. Оваа калифорниска компанија тврди дека Google ја искористи својата технологија „Очигледно и свесно“ во својата палета говорници, изјави за Newујорк Тајмс Патрик Спенс, главен извршен директор на „Сонос“.

И покрај нашите повеќекратни и обемни напори во последниве години, Гугл не покажа подготвеност да работи со нас на решение за победа, така што ни останува друг избор освен да водиме судски спорови.

Спенс ја уверува истата публикација дека Гугл не е единствениот кој бесрамно ја копирал својата технологија, бидејќи и Амазон го стори тоа, но поради финансиски ограничувања може да се соочи само со побарувачка од овој тип.

Поврзана статија:
Sonos Beam - Звучна лента, AirPlay 2 и Alexa во еден уред

Случајот датира од 2013 година, кога Гугл постигна договор со Сонос да го направи опсегот на звучници на овој производител компатибилен со Google Play Music. Во тој момент, му олесни на Google да ги дизајнира своите звучнициИмајќи предвид дека бидејќи Google не направи звучници, нема да има проблем.

Тоа беше во тој момент кога Гугл дозна за сопственичката технологија на повеќе соби на СоносНо, дури во 2015 година, таа започна намерно да ја нарушува оваа комерцијална технологија со лансирањето на Chromecast Audio. Од тогаш, Google ја интегрираше оваа технологија во повеќе од десетина различни производи, кршејќи ги своите патенти, не само на звучниците, туку и на паметните телефони, таблетите и компјутерите.

Хозе Кастанеда, портпарол на Гугл, ги негираше обвинувањата на Сонос за ујорк Тајмс:

Разочарани сме што Сонос ги поднесе овие тужби наместо да ги продолжи преговорите со добра волја. Ние разговараме за овие тврдења и енергично ќе ги браниме.

Наместо да продолжат со преговорите... јасно го покажува тоа ако тие ја копирале вашата технологија но се чини дека тие во ниту еден момент немале намера да постигнат спогодбен договор за обете страни.

Натали Херет, портпарол на Амазон, вели дека компанијата на Jeеф Безос не ги прекрши патентите на Сонос:

Семејството уреди на Ехо и нашата музичка технологија со повеќе соби беа независно развиени од Амазон.

SОнос тврди дека Гугл прекршил околу 100 свои патентиИако побарувачката е фокусирана само на 5 од нив, вклучувајќи го и начинот на кој безжичните звучници можат да се поврзат и да се синхронизираат едни со други. Калифорниската компанија „Сонос“ сака судење на порота и бара отштета, неодреден финансиски надомест покрај судската наредба за итно запирање на продажбата на сите производи на гигантот за пребарување кои ги користат неговите патенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.