SoundBlaster Roar, пренослив звучник кој се посветува на квалитетот на звукот

Пазарот на преносни звучници Тој е многу широк, за жал, изборот на додаток од овој тип може да биде комплициран ако не можеме да го испробаме или немаме никаква препорака да го избереме оној кој најдобро одговара на нашите потреби.

El Звучник SoundBlaster Roar Позициониран е како една од најсоодветните опции доколку она што го бараме е квалитет на звук, нешто што другите конкурентни производи се чини го забораваат и се ограничуваат само на „врескање“, односно нудат високи волумени, но без никаква јасност во звукот . Да видиме што ни нуди овој SoundBlaster Roar бидејќи крие многу тајни внатре.

Звучник SoundBlaster Roar, први впечатоци

Криејтив рик

Првото чувство што го чувствуваме кога го вадиме SoundBlaster Roar од неговото поле е дека звучникот ветува. Неговата тежина и големина се добар показател дека внатре има потенцијал да се искористи, па дури и ако тоа значи жртвувајте го факторот на преносливост, ние го правиме тоа во корист на квалитетот на звукот. За да го разјасниме малку повеќе прашањето за големината и тежината, станува збор за димензии од 57.0 x 202.0 x 115.0 mm и тежина од 1,10 Kg.

Дизајнот на SoundBlaster Roar е посветен на а правоаголна форма, предводена од метална решетка што му дава робусност и пософистицирана завршница. На горниот дел ги имаме основните копчиња за контрола на звучникот (напојување, контрола на јачината на звукот, активирање на изедначување на Roar и контрола на Bluetooth), но неговата силна точка е во задниот дел, има многу опции за поврзување што ќе ги видиме подоцна.

Во овој заден дел, исто така, наоѓаме штекер од 15V и ако сакаме, можеме да го оставиме SoundBlaster Roar фиксиран во одредена точка во нашиот дом или канцеларија и да го користиме трансформаторот што доаѓа стандардно со производот. Сè додека е вклучен, вашиот Внатрешна батерија од 6.000 mAh Beе се наплаќа да биде секогаш подготвен кога сакаме да го однесеме на кој било друг дел и без зависност од кабли, со можност да уживаме до 8 часа автономија.

Квалитет на звук на SoundBlaster Roar

Криејтив рик

Резултатот што SoundBlaster го постигна со својот Roar е изненадувачки, квалитативно звучи многу подобро од другите многу поскапи конкурентски производи. Како што реков на почетокот, целта на овој говорник не е да ни понуди преголем волумен по цена на жртвување на квалитетот, во овој случај тој е посветен на избалансиран звук во кој се присутни сите фреквенции, вклучувајќи ги и басовите што обично недостасуваат во овој вид преносни звучници.

За да го користите SoundBlaster Roar со iPhone, ние едноставно активираме Bluetooth на мобилниот телефон, го вклучуваме звучникот и го правиме спарувањето преку менито Settings. Откако ќе завршиме, можеме да го користиме SoundBlaster Roar како надворешен звучник и Bluetooth-hands-free. Во овој случај, ќе го искористиме за да слушаме музика, па затоа избираме песна што ја сакаме и кликнуваме на Play.

Криејтив рик

Во моментот кога песната ќе почне да се репродуцира, ќе разбереме зошто SoundBlaster Roar тежи. Внатре имаме три активни звучници, еден од 2,5 инчи за средни и ниски фреквенции, додека другите две се помали (1,5 инчи) и ќе бидат одговорни за репродукција на високите фреквенции. Треба да се напомене дека SoundBlaster Roar има два засилувачи, секој посветен на видот на фреквенцијата што ќе ја репродуцира во зависност од тоа дали ќе биде висока или средно-ниска.

Ако она што го сакаме е дополнително да го подобриме звукот на басот, тогаш Режим на TeraBass (активирано од копче на задниот дел на SoundBlaster Roar) активира систем од два спротивставени пасивни радијатори кои ја засилуваат длабочината на ниските фреквенции. Опцијата е успешна и во одредени музички жанрови е добра, но генерално ја намалува природноста на звукот, така што освен на забави или на отворено, не би ја активирал за ниски или средни томови.

Конечно, на режим на рикање активирано од посветено копче ќе го направи интензитетот на зголемувањето на звукот, зголемување на јачината на звукот и подобро распрснување. Повторно, ова е функција дизајнирана да се користи на отворено или во бучни средини. Ако го комбинираме режимот Roar со TeraBass, резултатот не остава со отворена уста бидејќи волуменот и квалитетот што ги добиваме од звучник со оваа големина се импресивни.

Conectividad

Криејтив рик

SoundBlaster Roar не живее само на Bluetooth. На располагање имаме и NFC, помошен влез базиран на 3,5 mm аудио приклучок, слот за вметнување microSD картички, USB порт кој исто така ќе служи за полнење на батеријата на iPhone и, конечно, порта microUSB. Постојат многу опции што ги имаме за да користите различни извори на аудио, така што во овој аспект, SoundBlaster Roar уште еднаш го надминува овој дел со белешка, иако не завршува тука.

The SoundBlaster Roar вклучува а аудио рекордер благодарение на интегрираниот микрофон што ќе го користиме и за слободни раце. Едноставно, треба да вметнеме картичка microSD во звучникот и да го притиснеме црвеното копче што ќе започне со снимање.

Криејтив рик

Друга карактеристика што ми се допадна е дека можеме да го користиме SoundBlaster Roar како да е надворешна звучна картичка. За да го направите ова, ние треба да го поврземе звучникот со нашиот компјутер преку USB портата и да избереме во оперативниот систем што сакаме SoundBlaster Roar да биде задолжен за обработка на аудио компјутерот. Ако користиме интегрирани звучни картички, подобрувањата обезбедени од SoundBlaster Roar ќе бидат очигледни, уште повеќе ако го користиме софтверот Sound Blaster Control Panel што можеме да го преземеме од официјалната веб-страница на производот.

Заклучоци

Криејтив рик

Па, убаво и ефтино, тоа е SoundBlaster Roar. Откако испробав многу опции од други големи брендови, мислам дека SoundBlaster Roar заработува врвно место во својата категорија, и за квалитет на звук и дополнителни додатоци и додадени можности. Сите по цена 149,99 евра иако можеме да го добиеме дури и малку поевтино ако направиме малку истражување на Интернет.

Ако барате преносен звучник што навистина ви нуди добар квалитет на звукот, SoundBlaster Roar нема да ве разочара.

Врска - SoundBlaster рика


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.