Spotify е во комплет со најави за можно пристигнување на AirPlay 2 до апликацијата iOS

Една од најинтересните технологии на Apple е Airplay, технологија која ни овозможува да репродуцираме видеа, фотографии, песни и друга содржина од нашите уреди на нашиот Apple TV, звучници како што се HomePods и на многу паметни телевизори. Сето ова безжично и користејќи ги сите безжични мрежи што ни се на дофат. Технологија која не застанува тука само, пред три години Apple одлучи да н take одведе до AirPlay 2, нов AirPlay што ни овозможи звук во повеќе простории, да може да свири музика во сите простории или дури да стави различна музика во секоја од нив. Технологија што исто така треба да ја применат програмерите, но се чини дека е така Spotify не е многу јасен кога ... Продолжете да читате дека ви ги даваме сите детали.

Мора да го запомните тоа AirPlay 2 започна заедно со iOS 11.4 во мај 2018 година, и изненадувачки е како Spotify не сакаше да ја усвои оваа технологија што ќе ни овозможи да користиме звук со повеќе простории со нашите HomePods. Компанијата исто така нема поддршка за овие звучници, иако Apple веќе отвори поддршка за музички услуги од трети страни минатата година. И сега, во една од Форуми за дискусија Spotify, претставник на компанија коментираше дека тие веќе работеле на имплементација на AirPlay 2 во апликацијата Spotify, но во моментот тие сакаа паузирајте го развојот поради проблеми со компатибилноста со аудио драјверот. Тој зборуваше за тоа како е голем проект што тие не можат да го завршат во блиска иднина.

Ова ги активираше алармите во седиштето на гигантот „Зелен стриминг“ и тие излегоа да ги негираат информациите. Според Spotify, објавата на страницата на заедницата Spotify содржеше нецелосни информации за плановите на Spotify со AirPlay 2, Spotify ќе поддржува AirPlay 2 и тие работат да го направат тоа реалност. Seeе видиме што усвојуваат, она што е јасно е дека во овој момент секој треба да ги стави батериите за да понуди нешто ново, на крајот во музиката сите тие имаат слични каталози и разликата од една услуга до друга е додатоците што тие вклучуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.