SteelSeries го подготви својот нов двигател Nimbus + за уредите на Apple

Нимбус +

Се што е квалитетно уреди со трети страни, компатибилни со Apple, тие се добредојдени. Вистина е дека благодарение на неодамнешните ажурирања на компанијата, сега можеме да ги користиме двигателите на PlayStation 4 и Xbox One на нашите уреди на Apple, но не секој има вакви конзоли дома.

SteelSeries веќе подолго време го продава својот контролор „Нимбус“ компатибилен со „Епл“. Сега лансирајте нова подобрена верзија, и со Сертификација за MFi. Добри вести, без сомнение.

Пред пет години, SteelSeries го објави својот прв џојстик Нимбус компатибилен со iPhone, iPad и Apple TV. Сега компанијата се подготвува да ја лансира новата верзија на Нимбус наречена «Нимбус +«, Која се чини дека е многу слична на сегашниот контролор Stratus Duo, но сертифициран Made For iPhone (MFi).

Овој нов контролер штотуку се појави во системот за одобрување ANATEL, еквивалентен на FCC на Бразил. Ова тело сподели серија фотографии и документи на овој нов џојстик, кои ја откриваат компатибилноста со уредите на Apple, па дури и со молња пристаниште на задната страна за да ја наполни својата внатрешна батерија.

Тоа е Stratus Duo, за уредите на Apple

Според она што може да се види во овие документи, Нимбус + изгледа скоро идентичен со моделот Stratus Duo, што работи само со уреди со Виндоус и Андроид и се полни преку микро-USB порта. SteelSeries веројатно одлучи да го користи името Nimbus + за верзијата MFi за да избегне забуна со сегашниот модел и да го подобри приклучокот Lightning.

Може да се спои со iOS уред безжично преку Bluetooth 4.1. Според протечениот прирачник, џојстикот Nimbus + е компатибилен со iPhone 6 и подоцнежните верзии, iPad воздух 2 и подоцнежните верзии, IPod touch на 7-та генерација y Apple TV HD и 4K. Иако не е споменато, веројатно работи со компјутери Јаболко

Како контролорот Stratus Duo, Нимбус + има 8-насочна Д-подлога, четири копчиња за акција, два аналогни џоистика, копчиња „Мени“ и „Дома“ и LED индикатори. А приори се чини дека истиот контролер, верзија на Apple. Waitе го чекаме неговото лансирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.