Kensington StudioDock не е компатибилен со новиот iPad Pro 12,9-инчи

Кенсингтон СтудиоДок

Неколку дена по официјалното претставување на новиот 12,9-инчен iPad Pro со miniLED екран, различни извори истакнаа дека овој модел nили би било компатибилно со магичната тастатура што Епл го објави пред една година за 12,9-инчен iPad Pro 2020 и 2018 година, потврда дека компанијата официјализирани преку нивните страници за поддршка.

Тоа е затоа што 12,9-инчниот iPad Pro е 0,5 мм подебел од неговите претходници, така што ако го користиме со Магичната тастатура од 2020 година, тој нема да се затвори целосно, но може да се користи без проблеми. Треба да се запомни дека Apple ја додаде белата боја на Magic Keyboard, обновувајќи го дизајнот за да биде компатибилен со новиот iPad Pro 12,9-инчи.

Кенсингтон СтудиоДок

Волшебната тастатура што Apple ја објави во 2020 година Не е единствениот уред кој не е компатибилен со новиот iPad Pro 12,9 инчиОд Kensington StudioDock, уште еден скап додаток за овој модел, не е ниту тоа, пристаниште кое чини повеќе од 400 евра.

Kensington StudioDock е штанд за iPad Pro кој го претвора во компјутер и ни го овозможува тоа променете ја својата ориентација и навалете се буквално во која било насока, но исто така, тоа е пристаниште што вклучува:

 • Гигабитна порта Етернет
 • 3 USB-A порти
 • 1 порта HMDI 2.0 со излез од 4K
 • 1 USB-C приклучок
 • 1 читач на SD картички
 • 1 приклучок за приклучок од 3,5 mm
 • Вклучува безжична база за брод за iPhone (7,5W) и друга за AirPods (5W)
 • По избор, можеме да додадеме полнач за Apple Watch.

La веб-страница на овој производ, додаде sterвездичка во која се наведува тоа не е компатибилен со 2021-инчен iPad Pro 12,9. Единствената причина на која мислам дека не сум компатибилен со овој модел е што јазичето за поддршка е дизајнирано до милиметар за iPad Pro 2018 и 2020, за да го поправи на основата.

Бидејќи iPad Pro 2021 од 12,9 инчи е 5 mm поширок, нема човечки начин овој уред да работи со новиот модел. Она што е јасно по обновувањето на 2021-инчниот iPad Pro 12,9 е тоа не вреди, сè додека сте купиле во тоа време Магичната тастатура и / или оваа фантастична основа што го претвора вашиот iPad во компјутер за употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.