Судио Нива, „Вистинска безжична мрежа“ не мора да биде скапа

Bluetooth веќе нè напаѓа кога станува збор за зборување за слушалки. Безжичните опции веќе не се прашање на неколкумина, а повеќето корисници се одлучуваат за непрофесионална употреба за Bluetooth слушалки што им овозможува да уживаат во својата музика или подкаст на удобен начин. Оние кои сакаат нешто повеќе се одлучуваат за „Вистински безжичен“, оние слушалки кои се „вистински безжични“ со тоа што не носат кабел што комуницира една слушалка со друга. Оваа категорија вклучува новата Судио Нива, кои сакаат да ни понудат добри слушалки по многу интересна цена.

Вистински безжичен, транспортна кутија со интегрирана батерија и физички контроли се главните карактеристики што ни ги нудат овие добри слушалки, чија цена ме изненади засекогаш, и кои заземаат совршено место помеѓу ефтини, но слаби квалитетни слушалки и добри, но скапи. Ви оставам мои впечатоци по една недела употреба.

Карактеристики и дизајн

Sudio Niva имаат Bluetooth 4.2 конекција и автономија од 3,5 часа на хартија, што во мојата секојдневна употреба беше поблиску до три часа. Тие вклучуваат пластична кутија за транспорт која исто така делува како основа за полнење и преносна батерија, вклучувајќи околу четири полнења на слушалките за секое целосно полнење на кутијата. Затоа можеме да кажеме дека можете да имате околу 15 часа автономија за секое полнење на кутијата. Важен детал е што тие не вклучуваат брзо полнење, па откако ќе се преземе целосно, ќе мора да почекате за да можете повторно да го користите.

Дизајнот на слушалките е добар, а завршниците се на ниво на другите поскапи модели. Не можам да го кажам истото за кутијата, што остава не толку премиум впечаток. Не е лошо завршено на кој било начин, но нешто вообичаено како отворање или затворање на капакот не остава одличен впечаток, дава впечаток на слабо. Магнетното затворање овозможува капакот да се затвори. Покрај тоа, нивната големина е нешто голема за да ги носите во тесни фармерки. Неколку влошки со различна големина им овозможуваат совршено да се прилагодат на вашиот ушен канал и добро да се изолираат од надворешниот шум.

Кога слушалките се полнат, тие имаат две црвени LED диоди кои го означуваат тоа и кутијата има четири сини LED диоди кои го означуваат преостанатото ниво на полнење во истиот. Нема копче што можете да го притиснете за да го видите тоа полнење, тоа се појавува само кога ќе ги ставите слушалките за полнење. Конекторот microUSB на задната страна е она што ви овозможува да ја полните кутијата со тоа што ќе го поврзете со кој било USB полнач.

Слушалките имаат физичко копче поставено во совршено достапна област, навистина е лесно да го притиснете и не треба да вршите голем притисок, нешто што се цени како слушалки во ушите. Со тоа копче вклучувате или исклучувате, паузирате или продолжувате со репродукција, одговарате или закачувате повик, па дури можете да се повикате и на Siri, но не можете да ја контролирате јачината на звукот на репродукција.

Квалитет и поставки на звукот

Конфигурацијата е вообичаена за овој тип слушалки: ја ставате вистинската, ја поврзувате со вашиот iPhone, потоа ја поставувате левата што е поврзана со десната и е подготвена за работа. Целиот овој процес е придружен со гласовни инструкции на англиски јазик Тие прво ви кажуваат дека слушалките се вклучени, потоа дека се поврзани, потоа другите слушалки што се поврзани и потоа завршуваат со означување кој е вистинскиот, а кој левиот канал. Не е можно да се смени јазикот на овие фрази, иако и јас не гледам дека е потребно.

Откако ќе се конфигурира, ќе можете да уживате во неговиот звук, што е она што ме изненади најмногу од целиот сет. Тие немаат впечатлив бас, нешто што многумина го сакаат, но што реално многу брендови го користат за да ги сокријат своите недостатоци. Басот, средните и високите нивоа се прилично добро избалансирани и нудат поинаков звук од AirPods, но не мора да е полош.. Јачината на звукот е повеќе од доволна за мене, без да можам да ги користам на максимални нивоа.

Намалувањата се нешто многу честа појава кај овој вид слушалки еднаш под „премиум“ ниво, и во врска со ова, овие Niva повторно совршено се усогласуваат. Само во една прилика, шетајќи во делот за електроника на голема површина, имав проблеми со поврзаноста, без сомнение поради мешање во друга опрема. Единственото нешто што не ми се допаѓа е фактот дека при примање повици аудио е моно, само преку една слушалка. Тоа не е голема работа, бидејќи не поминувам многу време зборувајќи на телефон, но на почетокот ме шокираше. Инаку вистината е дека можам да кажам дека аудиото е повеќе од задоволително.

Мислење на уредникот

Вистинските безжични слушалки се најдобра опција за оние кои бараат тотална слобода кога станува збор за уживање во омилената музика или аудио. Да се ​​најде добра рамнотежа помеѓу цената и квалитетот на звукот во оваа категорија е незгодно, со тоа што кинеските брендови нè преплавуваат со ефтини слушалки кои заостануваат во квалитетот и автономијата на звукот. Sudio Niva пристигнува токму за да ја пополни таа празнина нудејќи слушалки со добра завршна обработка, прилично задоволителен квалитет на звукот и автономија од 3 часа тоа се зголемува благодарение на неговиот полнач за кутии. Со цена од 89 € во големите продавници како што е El Corte Inglés (во овој линк) и достапно во црно-бело, тоа е совршена опција за оние кои сакаат да уживаат во овој тип слушалки без да мора да потрошат повеќе од 100 €, но да уживаат во квалитетен производ.

Судио Нива
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
89
 • 80%

 • Судио Нива
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 70%
 • Завршува
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Добар квалитет на звук
 • Удобно со добра изолација од бучава
 • Физички проверки
 • Прифатлива автономија

Contras

 • Телефонски повици во моно
 • Подобрена транспортна и карго кутија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.