Бесплатни TicPods: шарен, контроли на допир и добар звук

Бидејќи Apple реши да го отстрани приклучокот за слушалки, Слушалките со Bluetooth владеат по улиците и домовите на оние од нас кои слушаат музика со нашите мобилни уреди. И во рамките на слушалките со Bluetooth, theвездата е „Вистински безжичен“ за слободата и удобноста што ги нудат.

Со стотици „ефтини“ копии на AirPods во сите онлајн и физички продавници убаво е да се види како производител сака да ни понуди нешто поразлично и TicPods Free од Mobvoi успеваат да ги подобрат слабите точки на AirPods, и тие го прават тоа по многу интересна цена. Ги тестиравме и ова е наша анализа.

Дизајн и спецификации

TicPods Free се родени на платформата за групно финансирање на Индиегого и тие брзо собраа доволно пари за да го реализираат проектот. Тие ни нудат слушалки со 4 часа автономија и футрола што истовремено делува како полнач што им дава уште 14 часа автономија. На моите тестови тие не достигнаа четири часа, но тие останаа близу, и за да се добие целосно полнење во случај потребни се околу 40 минути, иако околу 15 минути полнење ви дава еден час автономија.

Слушалките достапни во три бои (бела, сина и црвена) многу потсетуваат на AirPods, но не и случајот што се одлучува за друг вид на дизајн. Конструкцијата е добра, а случајот е добро направен со капак што е прикачен благодарение на магнетното затворање. Две предни LED диоди го означуваат полнењето на уредот, а конекторот од задната страна ви овозможува да ја полните куќиштето. Слушалките се фиксираат во куќиштето магнетно, а фактот што ги ставате внатре, ги прави автоматски да се исклучуваат, вклучувајќи се кога ќе ги извадите.

Во кутијата наоѓаме и гумена лента за зглоб, во случај да сакаме да го носиме случајот додека вежбаме спорт, нешто што можеме да го направиме без проблеми со овие TicPods Free благодарение на IPX5 сертификат кој нуди отпорност на вода и пот. Тие исто така се вклопуваат многу добро во увото, и вклучуваат комплет дополнителни силиконски приклучоци за да се прилагодат на различни големини.

Овие силиконски чепчиња за уши го прават носењето многу удобно, плус тие намалете го надворешниот шум прилично добро, без да ве оставите тотално изолирани, нешто потребно ако ги користите во странство додека вежбате спорт. Тие не паѓаат и не се движат откако ќе бидат правилно поставени во вашите уши со правилен комплет чепчиња за уши.

Допир и автоматски контроли

Зошто тие две стилови на AirPods? Во нив ја имаме батеријата на слушалките, а исто така и контролите на допир. Десната слушалка е главната, и со лизгање на прстот низ неа ќе ја контролираме јачината на звукотАко допреме двапати, ќе ја контролираме репродукцијата и ако продолжиме да се допираме, ќе го користиме виртуелниот асистент што го имаме на нашиот паметен телефон, не е важно дали е тоа Siri или Google Assistant. Во суштина сè што сакате да го контролирате е достапно без да го извадите паметниот телефон од џеб, уште една важна точка.

Исто така, кога сакате да ја запрете репродукцијата, треба да отстраните само една слушалка и кога ќе ја вратите на увото, таа ќе продолжи. Ова е во прилог на автоматско исклучување кога ќе ги ставите во кутијата или на вклучено кога ќе ги извадите од него. Всушност, кога ќе ги извадите од кутијата и повторно ќе ги ставите во ушите, последното нешто што го слушнавте ќе продолжи да игра. Нема физички копчиња или изненадувања за да откриете дека сте ги оставиле вклучени и дека нивната батерија е потрошена.

Балансиран звук и стабилна врска

Поврзувањето на TicPods Free е Bluetooth, користејќи ја верзијата 4.2 на оваа безжична врска. Откако ќе се поврзете со вашиот iPhone, врската е многу стабилна, Јас не забележав намалувања, дури ни во преполни области, и само на места со многу електронски уреди забележав намалувања во репродукцијата. Вие нема да можете слободно да се движите низ куќата со нив, бидејќи нивниот опсег е ограничен, но сè додека го носите вашиот мобилен телефон, ќе уживате во чиста врска.

Што се однесува до квалитетот на звукот, не можете да ги обвинувате. Тие имаат многу избалансиран звук и кога свират музика и кога остваруваат повици. Ми недостасува малку повеќе моќ во басот, но тоа оди и далеку во вкусот на секој од нив. Ако го земеме предвид ценовниот опсег во кој работи, можеме да кажеме дека аудио квалитетот е добар. Откривам само дека при многу јачина на звук (не се препорачува) понекогаш се искривува, но мислам дека никој не го достигнува тоа ниво кај слушалките од овој тип.

Повиците се слушаат јасно, а другата страна ве слуша без проблеми дури и на улица. TicPods имаат систем за намалување на бучавата од повик за да може да зборувате додека поминувате низ градот без проблеми. Секако, повиците се слушаат на обете слушалки, не како другите евтини верзии на слушалките „Вистински безжични“.

Мислење на уредникот

Слушалките TicPods Free не сакаа да се ограничат на тоа да бидат уште една „Вистинска безжична“ слушалка и тие ни нудат многу избалансиран производ во квалитет и цена со јаки страни што го прават тоа да се разликува од AirPods на Apple. Изолација на бучава, контроли на допир, компатибилност со различни гласовни асистенти, отпорност на вода и пот и разни достапни бои во производ со квалитет на звук, автономија и квалитет на градење над просекот во ценовниот опсег во кој работиме. Можете да ги набавите на Амазон за околу 129 € (линк)

Бесплатни TicPods
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
129
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • звук
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Достапно во разни бои
 • Отпорност на вода и пот
 • Автономија 4 часа и случај на полнење со уште 14 часа
 • Добар квалитет на звук
 • Контроли на допир за јачина на звук, репродукција и асистенти
 • Автоматско вклучување, исклучување и репродукција

Contras

 • Неколку достапни комплети силиконски приклучоци
 • Низок бас звук

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Начо dijo

  Ми се допаѓа куќиштето за телефон, што е тоа или бренд, ве молам?

 2.   Гилем dijo

  Па за таа цена претпочитам да одам на безбеден удар, односно на Airpods ... Ако ми речете дека ги земаат за 50 долари .... но 129 од бренд со малку искуство. Airpods веќе се на таа цена на неколку страници. Вистината е дека според сликата и технологијата тие не изгледаат лошо, но не можете да ја ставите таа цена ако само што започнувате ... Подобро да ја следите стратегијата на компании како Xiaomi.

 3.   Eric dijo

  Дали знаете каде можам да го набавам часовникот за маса на кој има обоено јаболко што е на фотографијата?