TSMC нема да произведува процесори за Huawei

TSMC

Борбата меѓу САД и Кина е сè уште жива и сега според познатите медиуми Азија Никеи Друга истакната вест скока, производителот на ТСМЦ процесори целосно ќе го блокираше производството на процесори за новите смартфони на кинеската фирма.

Пред неколку дена ја споделивме веста за новата фабрика што TSMC ќе ја има во САД за производство на процесори и сега се чини дека оваа вест може да има некаква врска со неа. Без сомнение, да беше реалност, ќе беше а нов и тежок удар за Huawei.

Месецот мај 2019 година беше моментот во кој започна ветото на друг од великаните на Huawei, да, Google престана да и дава официјална поддршка на фирмата и со тоа кинеската фирма беше доста погодена. Сега иако овој „нов стап“ не е официјално потврден од Huawei, се чини дека е реалност и TSMC ќе ги обезбеди најновите барања на кинеската фирма, но нема да прифаќа нови нарачки.

Како што читаме на азиски Никеи, TSMC ќе донесеше оваа одлука да се усогласи со регулативата за контрола на извозот што ја наметна владата на Доналд Трамп. Ова е скоро сигурно добар стап за TSMC што губи одличен клиент и уште еден тежок удар за Huawei и е дека зборуваме за вториот најголем клиент на TSMC во однос на процесорите, првото е јаболко. Seeе видиме како Huawei е во состојба да го издржи овој нов удар, но изгледа прилично лошо. Трговската војна меѓу САД и Кина продолжува ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.