Двојно, паметни светла доаѓаат до вашата елка

Може ли некој да смисли подобро место за користење на доблестите на паметното осветлување отколку на елката? Светла што ја менуваат бојата, што можеме да ги контролираме преку нашиот паметен телефон, дека можеме да програмираме вклучување и исклучување ... и на кои исто така можеме можеме да додадеме напредни функции, како што се создавање на наши сопствени дизајни и анимации или кои се менуваат со ритамот на музиката. Сето ова е она што ни го нуди Twinkly и што ви го покажуваме во оваа анализа на неговиот почетен комплет за елката.

Комплет со сè што ви треба

Twinkly ни нуди различни комплети за осветлување кои се прилагодуваат на различните потреби. Имаме почетни комплети со 150 LED диоди, доволно за средно дрво како моето, или комплети до 400 LED диоди за гигантски дрвја кои не се вклопуваат во ниту една просторија. Тие исто така имаат и други комплети како што се „завеси“ од светла или венци со разнобојни сијалици. Сите комплети се водоотпорни (IP44), така што можат да се користат и во затворени простории и на отворено, така што секој може да ужива во вашите божиќни украси.

Сите овие комплети може да се прошират, бидејќи сите се контролирани од апликацијата Twinkly за iOS и Android и можеме да користиме различни комплети за да осветлиме едно дрво, како да се еден комплет, или да ги поставиме на различни места и да ги направиме сите синхронизирани едни со други или дека анимацијата тече низ сите нив, постигнувајќи шокантни резултати.

Процесот на инсталација е едноставен како да ставате нормален комплет за осветлување. Всушност, нема да забележите ништо чудно во комплетот Twinkly ако веќе имате други конвенционални комплети. Сè што ви треба е вклучено во кутијата: предводените светла (во количината што сте ја одбрале), контролорот со рачна контрола и адаптерот за европскиот приклучок.

Контрола од апликацијата Twinkly

Откако ќе се инсталира осветлувањето, ќе сториме сè од нашиот паметен телефон благодарение на апликацијата што можеме да ја преземеме бесплатно од App Store (линк). Апликацијата Twinkly ќе не однесе низ целиот процес на конфигурација, многу едноставна и совршено водена, покрај тоа што е преведен на шпански, што не е многу вообичаено кај овој вид додатоци. Ние даваме пристап до мрежата WiFi, прифаќаме некои дозволи и сега можеме да продолжиме со конфигурирање на анимациите за нашето дрво.

Twinkly смисли процес за скенирање на сијалиците со користење на сопствен паметен телефон кој е многу едноставен и многу ефикасен. Самата апликација Twinkly со камерата на нашиот паметен телефон го скенира распоредот на сијалиците така што анимациите и дизајните се едноставно совршени. Иако го имав видено на видеа, пријатно се изненадив кога видов колку добро ги собира сите информации со тие едноставни чекори и како дизајните се совршено прилагодени на мојата елка.

Од апликацијата можеме да избереме дизајни што сакаме да ги примениме на нашето дрво, со жива визуелизација на ефектот без претходно да го примениме. Имаме добар број на претходно инсталирани ефекти, но ако тие се малку, можеме да преземеме многу поцелосно бесплатно. Можеме да ги прилагодиме со промена на боите, брзината на анимацијата ... па дури и да создадеме свои ефекти, исто така, гледајќи ги во живо додека правиме промени. Доцнењето помеѓу она што го правиме и она што го гледаме е скоро нула, навистина импресивно она што тие го постигнаа во Twinkly со оваа апликација. Како шлаг на тортата, можеме дури и да ги натераме анимациите да одат во ритамот на музиката.

Во моментов е компатибилен само со „Помошникот на Google“, без вести дали ќе стане така со HomeKit или Alexa. Добрата вест е дека Можеме да ги вклучиме и исклучуваме времињата, анимациите и дизајните да се разликуваат со текот на времето, и дека имаме дури и копче со кое можеме да се менуваме без потреба од нашиот паметен телефон. Самата апликација не е компатибилна со Кратенките, но тие веќе најдоа начини да ги вклучат, како оваа што ја нуди големиот Рафаел Роа (@rafarq) на Твитер:

https://twitter.com/rafarq/status/1203465436618252288

Мислење на уредникот

Ако мислевте дека Божиќното осветлување е досадно, не го знаете Twinkly. Со комплети со различна големина и исклучително едноставен процес на конфигурација што треба да се спроведе од нејзината апликација за iOS и Android, резултатите што ќе ги постигнете во божиќното украсување на вашата куќа ќе ги остават сите без зборови. Неговата цена варира во зависност од големината што ја избирате, има на располагање комплети од 250 LED диоди на Амазон за 139,99 € (линк) И 400 за 174,99 € (линк)

Twinkly жици
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
139,99
 • 80%

 • Twinkly жици
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • конфигурација
  Уредник: 100%
 • Ракување
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Различни комплети и можност за проширување
 • Едноставен процес на поставување
 • Тотална контрола од вашиот паметен телефон
 • Спектакуларни резултати

Contras

 • Не е компатибилен со HomeKit

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.