Twinkly Flex, вашите персонализирани неонски светла и со HomeKit

Ги пробуваме новите Flex паметни светла од Twinkly, со изглед на неонски светла, но со подобри карактеристики а исто така е компатибилен со HomeKit.

Сигурно сте виделе неонски светла со фантастичен дизајн на многу видеа и фотографии на социјалните мрежи и би сакале да имате ваши со тотално персонализиран дизајн. Twinkly Flex ви го овозможува тоа и многу повеќе, благодарение на неговото извонреден систем за мапирање на светлина, за да можете да го креирате дизајнот што самите го замислувате и сите можности што ги нудат HomeKit автоматиките и околините.

карактеристики

 • Должина 2 метри
 • Кабел од 2 метри
 • Тип на светла: LED
 • Број на светилки: 192
 • RGB бои (+16 милиони)
 • Bluetooth и Wi-Fi конекција
 • IP20 сертификат (погоден само за внатрешни работи)
 • Компатибилност на HomeKit, Alexa и Google Assistant

Инсталација

Сè што ни е потребно за инсталација е вклучено во кутијата Twinkly Flex. Двата метри светла се обвиткани во проѕирен пластичен капак што не ги забележува малите LED светилки и им дава неонски изглед. Исто така е целосно флексибилен, така што можеме да креираме дизајни од секаков вид кои можеме да ги фиксираме на ѕидот (или која било друга мазна површина) благодарение на вклучените фиксирачки парчиња, вкупно 16 штипки (12 прави и 4 под агли од 90 степени) кои можеме да ги фиксираме со лепило (вклучено) или со завртки.

За дизајните можеме да избереме да ја користиме нашата имагинација или да користиме еден од шаблоните вклучени во кутијата. Ако тие дизајни не нè убедат, можеме да преземеме други дизајни од веб-страницата на Твинкли (линк) или како што реков претходно, искористете ја нашата имагинација. Мора да ја земете предвид должината на LED цевката (2 метри) и штипките што ги имаме, но можностите се речиси бескрајни. Тоа е многу едноставен процес иако веројатно ќе ви треба некој да ви помогне бидејќи има ситуации во кои ви недостасуваат раце.

конфигурација

Откако ќе ги поставите светлата во саканиот дизајн, процесот на поставување е многу едноставен благодарение на апликацијата Twinkly (линк). Мора да ги имате приклучено светлата и кога ќе ја отворите апликацијата тие автоматски ќе ве детектираат благодарение на Bluetooth. За време на процесот на конфигурација, мора да ги следите упатствата на апликацијата (во видеото можете да го видите во целост) за да му овозможите пристап до WiFi мрежата која ќе биде средство за поврзување што ќе го користат светлата откако ќе се конфигурираат.

Внатре во процесот на поставување вклучено светло мапирање. Тоа е системот што Twinkly го користи за да го препознае креираниот дизајн, така што анимациите и боите се совршени во неговите светла. Тоа е процес за кој се користи камерата на нашиот iPhone и кој колку пати и да го повторам, не престанува да ме воодушевува колку добро функционира. Ако никогаш не сте го виделе, ви препорачувам да го погледнете во видеото во оваа статија, бидејќи тоа е еден од клучевите зошто светлата на Твинкли се разликуваат од другите.

Апликација Twinkly

Официјалната апликација ќе биде таа што ја користиме за целиот процес на конфигурација, но и за контрола на сите функции на паметните светла. Ако сакаме да користиме 100% од функциите што ни ги нудат овие Twinkly Flex, нема да имаме друга алтернатива освен да ја користиме нивната апликација, бидејќи таа ќе биде единствената што ни дозволува преземете ги сите ефекти и анимации кои ја прават разликата со останатите. Имаме многу обемен каталог во рамките на апликацијата, но можеме да креираме сопствени дизајни, дури можеме да ги „обоиме“ светлата со боите што ги сакаме со прст.

Се разбира, ги имаме и најосновните функции за вклучување, исклучување, контрола на осветленоста и можеме дури и да поставуваме распореди за автоматско вклучување и исклучување. И тоа ќе биде апликацијата што ни го овозможува светла за ажурирање на фирмверот, задолжителна за пристап до компатибилноста на HomeKit. Исто така, постои можност за создавање совршено координирани светлосни комплети со други светла на брендот.

Домашна апликација

По брзо ажурирање на фирмверот, добивме компатибилност со HomeKit. Нема потреба да внесувате никаков QR код, самата апликација е таа што ги додава светлата во апликацијата Home, но можеме да ја добиеме шифрата за идните инсталации и да ја зачуваме на нашата макара, бидејќи во кутијата нема да најдеме картичка со шифрата.

Со Casa немаме пристап до анимации, разнобојни дизајни или други ефекти. HomeKit не ги дозволува тие функции (време е да ги додадам), но за возврат добиваме многу други опции. Првата е можноста за контролирање на светлата преку нашиот глас, користејќи Siri на HomePod, iPhone, Apple Watch, iPad или кој било друг уред на Apple. Исто така имаме околините и автоматиките, кои ќе ни овозможат да ги координираме светлата на Twinkly со светлата на која било друга марка. Вклучете ги или исклучете ги во зависност од тоа дали пристигнувате или излегувате од дома, создавајте средини со осветлување приспособено на различни времиња, како што се играње на конзолата за видео игри, гледање филмови, вечера со пријателите или создавање релаксирачка средина...

Мислење на уредникот

Новите паметни светла Twinkly Flex ви ги даваат сите карактеристики што ги запознавме од паметните светла, со неверојатното мапирање на светлината на Twinkly што ви овозможува да создадете фантастични светлосни ефекти. Производителот додаде и нов флексибилен дизајн и проѕирен финиш кои создаваат ефект многу сличен на оној на неонските светла, со предност што сами ја создавате фигурата што ја сакате, што ги прави единствени во нивната категорија. И сето тоа со пониска цена отколку што можете да замислите: 74,25 евра на Амазон (линк)

Twinkly Flex
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
74
 • 80%

 • Twinkly Flex
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 21 2022
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Инсталација
  Уредник: 90%
 • Апликација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Прилагоден дизајн
 • Неверојатни ефекти и анимации
 • систем за мапирање на светлина
 • Компатибилност на HomeKit, Alexa и Google Assistant

Contras

 • Не важи за екстериери

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.