Ubiquiti лансира пакет кој вклучува рутер AmpliFi ALIEN и повторувач

AmpliFi

Се почесто е да се наоѓаат рутери што ќе ни овозможат да креираме мрежни мрежи, еден вид рутер што ни нуди многу пошироко покривање отколку традиционалните модели и кои исто така ни овозможуваат да го прошириме нивниот опсег преку репетитори без мешање, загуби на брзина на многу едноставен начин, се додека сме подготвени да платиме за што вредат.

На крајот на ноември, американската компанија Ubiquiti го претстави AmpliFi ALIEN (наследник на AmpliFi HD што го анализираме во iPhone на Actualidad), мрежен рутер со Компатибилен со Wi-Fi 6 но се продаваше само индивидуално, па ако немавме доволно со еден да го покриеме целиот дом со Wi-Fi, бевме принудени да купиме два единици.

Поврзана статија:
Amplifi HD, решете ги вашите проблеми со WiFi со мрежна мрежа

За неколку дена, веќе е можно да се купи пакет што ги вклучува главниот рутер и повторувачот, што ни овозможува да заштедиме 60 долари отколку ако купивме два рутери наместо овој пакет. Овој повторувач се разликува од рутерот по тоа што не вклучува екран на допир, иако не треба да претставува проблем да го конфигурирате, бидејќи можеме да го направиме тоа директно од апликацијата за iOS.

Комплетот на рутерот и повторувачот е 699 американски долари. Ако, пак, решиме да купиме два рутери, цената што треба да ја платиме е 758 евра. Тука сè зависи од вкусовите и преференциите на секој од нив.

AmpliFi ALIEN компатибилен со Wi-Fi 6, исто така, вклучува чип посветен на мрежи Wi-Fi 5, така што ни нуди исти перформанси на двете мрежи независно и без едната врска да биде под влијание на другата. Компатибилен е со мрежи од 2,4 и 5 гигахерци, има излезни порти од 4 гигабитни етернет.

Овој вид рутери ни овозможува креирајте подмрежи за гости за да можеме да понудиме пристап до Интернет само, блокирајќи пристап до мрежните единици што ги имаме во нашиот дом / деловна активност, можност за создавање VPN ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.