UGREEN HiTune X6: поништување на шум и добар звук за помалку од 60 евра

Понудата на „вистински безжични“ слушалки продолжува да расте и производителите сè повеќе ни нудат подостапни модели со понапредни функции. HiTune X6 од UGREEN се добар пример за ова, со одлична автономија, активно поништување на шум и повеќе од пристоен звук за помалку од 60 евра.

карактеристики

Имаме работа со слушалки кои чинат помалку од 60 евра, ова е нешто што секогаш мора да го имаме на ум во оваа анализа, а не затоа што со оваа цена ги оправдуваме недостатоците, туку спротивното, бидејќи Има работи во овие слушалки кои навистина изненадуваат за цената што ја имаат. Неговите целосни карактеристики се следните:

 •  Bluetooth 5.1 со повеќе мемориски регистри, но поддржува само една врска
 • IPX5 (отпорност на вода под притисок) Тие не можат да се потопат, но ништо нема да се случи бидејќи добиваат мал дожд или прскаат вода
 • Динамичен драјвер од 10 мм
 • Активно поништување на шум (ANC): 35dB
 • 6 микрофони (3 во секоја слушалка)
 • Автономија до 6 часа (5 часа со активен ANC). Вкупно 26 часа со кутија за полнење
 • Куќичка за полнење USB-C.
 • Контроли на допир (репродукција, гласност, поништување на шум)

HiTune X6 се слушалки за во уво, со силиконски приклучоци кои се вметнуваат во ушите за да се постигне пасивна изолација на бучава. Со ова, не само што ја намалуваат надворешната бучава, туку и прават слушалките добро да се вклопат во ушите. Спарувањето со вашиот iPhone, iPad или Mac е едноставно, само треба да пристапите до менито за поставки на Bluetooth и да ги изберете. Иако може да се спарат со повеќе уреди, може да се поврзете само со еден уред истовремено. Стандардно секогаш ќе се поврзува со последниот, а за да го поврзете со друг мора да го деактивирате Bluetooth на првиот или дека не му е на дофат.

Врската е многу стабилна, без пречки или прекини на врската. Користејќи го со видео игри, не забележав доцнење што ми пречи, а има добар одговор на контролите, без значително доцнење помеѓу нарачката и одговорот на вашиот мобилен телефон. Контролите на допир се наоѓаат на целата надворешна површина на слушалките. Морам да признаам дека повеќе се занимавам со физички контроли и морав да се навикнам на овие контроли на допир, иако штом се навикнав на нив одговорот е добар. Отпрвин имав проблем со нив бидејќи го направив истиот гест како со AirPods (допрете) и тоа не е гестот на кој реагираат овие HiTune X6, она што треба да направите е само да ги допрете.

Контролите што ги имате на располагање се класичните контроли за репродукција, активирање на поништување шум и контрола на јачината на звукот, плус очигледните контроли за одговарање или прекинување на повик и активирање на виртуелниот асистент. Сè уште нема многу слушалки TWS кои вклучуваат контрола на јачината на звукот меѓу нивните опции, и се цени дека некои слушалки во овој опсег го вклучуваат и тоа.

За удобноста на слушалките, морам да кажам дека не предизвикуваат замор. Тие се во уво, а ние веќе знаеме што значи тоа: имате чувство на приклучок во ушите што на почетокот е досадно, но брзо се навикнувате на тоа. Тие не болат, можете да ги носите со часови. во неволја, плус не паѓаат со движења на главата, дури и кога вежбате. Тие се теренски слушалки кои се среќаваат во сите околности.

Квалитет на звук

Повторно да разјасниме нешто: имаме работа со True Wireless слушалки за помалку од 60 евра и затоа проценката во однос на квалитетот на звукот не може да се направи со споредба со други ривали како AirPods Pro, Jabra Elite 7 или други модели „Топ“ . ». Ако ги споредам со слушалките, True Wireless моделите со ANC, очигледно губат. Но Ако ги споредам со слушалки што ги имам пробано во опсег од 100 евра, морам да кажам дека не забележувам голема разлика.. Звукот е избалансиран, без бас кој ве остава без зборови, тоа е точно, но се однесува на прилично пристојно начин потипично за слушалки од 100 евра или повеќе.

Поништувањето на бучавата исто така не е споредливо со другите многу поскапи модели. Помеѓу пасивното поништување што го нудат силиконските приклучоци и активното поништување бучава, можеме да кажеме дека можете да уживате во музика на бучни места без да мора да ја зголемувате јачината на звукот на досадни нивоа. Забележливо е активно откажување, прилично ја намалува бучавата, но не го достигнува нивото на најпознатите модели од Apple, Jabra или Sony. Активирањето на откажувањето значи менување на звукот што го слушате, разликата е забележлива, модификацијата не е важна, но е забележлива.

Другиот дел од квалитетот на звукот што е важен кај овие слушалки е оној на повиците. Добро го слушаш тој што ти се јавува, а тие добро те слушаат. Направив тестови на улица, во сообраќај или дома со бучава од децата и телевизорот и можев да водам разговори без другиот да се пожали дека има премногу бучава, па тестот помина.

Мислење на уредникот

Ако некој неодамна ми речеше да препорачам слушалки за помалку од 60 евра кои имаат активно поништување на шум и добра автономија, мислам дека ќе им кажев да заборават на тоа. Овие UGREEN Hitune X6 навистина добро ја вршат својата работа, без никаков квалитет во кој премногу се истакнуваат, но со прилично добро додавање во сите предмети: автономија, квалитет на звук, поништување на шум и удобност. И не можеме да ја заборавиме неговата цена. Можете да ги купите на Амазон за 59 € (линк) И доколку го користите купонот HO725VX7 ќе остане на 40,49 €, вистинска зделка.

HiTune X6
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
59
 • 100%

 • HiTune X6
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компактен дизајн
 • Добар звук
 • Активно откажување на бучавата
 • Добра автономија

Contras

 • Футрола без безжично полнење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.