Витастик, нашиот iPhone се облекува како лекар

ВитаСтик

Apple ги воведе апликацијата Здравје и комплет за развој на HealthKit со iOS 8, благодарение на ова што можеме да го имаме библиотека со сите податоци за нашето здравје што можеме да собереме, но огромното мнозинство од луѓето на нашата табла за апликации за здравство имаат само калории, чекори, тежина, висина и се надеваме на срцето.

VitaStiq станува совршен пријател на апликацијата Здравје, неинтрузивно (без прободување или правење на каков било вид на штета) и користење техники развиени стотици години во делови од алтернативна медицина, тој може да ги измери нивоата на витамини и минерали во вашето тело.

Со поврзување на овој едноставен «молив» со приклучокот за приклучок на нашиот iPhone ќе можеме измерете ги нивоата на витамини и минерали на нашето тело, користејќи техники поврзани со електрична спроводливост, овој мал и достапен уред ќе може да ја пополни нашата здравствена библиотека со релевантни податоци за нашето тело.

Досега, мерењето на овие нивоа бараше скапа и обемна медицинска опрема, но тоа се предностите на технологијата, која напредува и ги прави работите повеќе корисно, ефтино и удобно.

Така што тие ќе ти го објаснат тоа Нивните креатори Goingе ти оставам порака:

Ако едноставниот начин или огромните можности не привлекуваат опсесиви за набудување (како мене), неговата цена ќе биде волја, и затоа само 99 УСД можеме да имаме гаџет со овие карактеристики, кој не го смета за неверојатен?

Повеќе неверојатно, па дури и смешно е неговото работењеВо зависност од областа каде што се користи, уредот ќе препознае различен минерал или витамин. Iе ви ја оставам „картата“ за мерења за да бидете изненадени како мене.

ВитаСтик

Уредот се најде во продажба во режимот на финансирање IndieGoGo, каде што ги надмина нивните очекувања постигнувајќи скоро 200% финансирање (скоро 100.000 долари на 99 УСД по единица, замислете), во моментов можете да продолжите да ја користите нивната кампања за да добиете единица, пред само една недела дека кампањата заврши, така што уредот е навистина нов. Доколку сте заинтересирани, само треба да го следите овој линк (Кликни тука) и зафатете се со вашата единица сега.

Вреди да се спомене дека овој производ нема солидна научна основа и повеќе се смета за „алтернативна медицина“, бидејќи не се пронајдени недоволни докази за нејзината ефикасност, т.е. вие може или не верувате во нејзиното работење и во теоријата врз која се темели развиена од д-р Рајнхолд Вол, но научно оваа теорија е недокажана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Колила dijo

  Не е потребно да повикате овца или нешто слично на никого, едноставно кажете ги вашите ставови против и така другите читатели, па дури и јас, може да коментираат, да ги поправат или да размислат за нив

 2.   науката dijo

  Извинете, не го велев тоа како навреда ... мислев само на однесувањето „стадо / стадо“ (лесно се размислува за стада овци) при што луѓето се чувствуваат поудобно да го прават она што другите го прават околу нив „од инерција“ , затоа што е поудобно да се претпостави дека ако другите веќе размислувале за тоа ... тие ќе бидат во право, зошто ќе размислат за тоа ...

  Моите поени против? Па, нема апсолутно никакви научни докази (ниту може да има затоа што самата идеја е апсурдна, но еј ...) или може да се докаже дека овие биолошки маркери можат да се измерат на начинот на кој предлага овој изум. Всушност, таа се заснова на акупунктура ... што е практика за која не е докажано дека има никаква корист од плацебо (и која, патем, секогаш се продава како „предци“ и „ориентална“ ... и ако истражувате, ќе видите дека не е ниту едното ниту другото ... тие се уште еден лажен аргумент што измамниците го користат за да ве натераат да верувате дека нешто е добро). Минимално знаење во биологијата, физиката, хемијата ... е доволно за да се сфати апсурдноста на пристапот.

  Да може да се тврди дека нешто извршува некоја функција или е корисно за нешто ... од суштинско значење е да се докаже тоа. Не е доволно да се каже тоа. И да се докаже дека е да се претстави СЕРИОЗНА научна студија (не вреди за ништо, таа мора да следи некои упатства и да исполнува некои барања) кои секако исполнуваат некои минимални услови поврзани со научниот метод, како што е репродуктивноста (ако само тие со ретка езотерична студија тие добиле резултати, но никој не е во можност да го репродуцира експериментот и да ги добие истите резултати… тоа е бескорисно).

  Треба да се откажете од удобноста да „верувате“ во што било. Благодарение на науката и научниот метод, сега живеете во куќи, имате компјутери, сурфате на Интернет и размислувате за овие работи со читање на овој блог. Придонесот на „слепите верувања“, суеверие, религии итн. тие биле ... оптоварени со напредокот во општеството, незнаењето, измамите, стравовите, фрустрациите, контролата, војните ...

  1.    Хуан Колила dijo

   Во договор и со вас и со Луис Падила, многу ви благодарам што потрошивте време во вашиот коментар, доколку сметате дека е потребна исправка во написот, вашиот совет ќе биде добредојден

   1.    Луис Падилја dijo

    Ми се чини дека ти јасно го кажуваш тоа. Уред кој ако верувате во неговата „теорија“ ќе биде исклучителен, и не, не верувате во него, тој е бескорисен.

 3.   Луис Падилја dijo

  Секој може да верува во она што го сака и да ги фрли своите пари како што сака, но како што наведува статијата, научната основа за овој „уред“ е нула, бидејќи не може да биде поинаку. Ако прифатиме дека со кликнување на кожата, може да се утврдат нивоата на витамини и минерали во крвта, што е веќе многу за прифаќање (како и прифаќање на брод како водно животно), и да мора да прифатиме да го сториме тоа на десната страна од петтиот прст на Раката го одредува витаминот Е и правејќи го тоа на левата страна (само неколку милиметри подалеку) ја одредува фолната киселина, тоа е нешто што го смее секој што има минимални поими за физиологија.

 4.   Блило dijo

  За да дадете мислење за дисциплина, треба да ја знаете, да ја проучувате и да ја применувате, ми се чини дека немате идеја.