VLC доаѓа во четвртата генерација на Apple TV

VLC-tvOS

Еден од (тоа беше) најдобрите играчи за iOS, VLC сега е достапен и за четвртата генерација на Apple TV. За време на пишувањето на овие редови, тој не е достапен под пребарување, но мора да се преземе од купените апликации ако веќе ги преземавме од iPhone, iPod Touch или iPad. Како што велат програмерите, верзијата на TVOS Тоа е малку модифицирана верзија на iOS верзијата, па можно е да ја вклучува и нејзината најлоша маана, болен недостаток на поддршка за кодекот AC3.

Во отсуство на можност да ги додаваме филмовите преку iTunes, за да додадеме филмови на четвртата генерација на Apple TV, тоа треба да го сториме до еден од начините што програмерите можеа да го вклучат да ги задоволи барањата на продавницата за апликации tvOS. Во Соединетите Држави, видов дека е можно да се поврзам со облачни услуги, но таа опција не ми е достапна.

 

TvOS-VLC

Додадете филмови на VLC за tvOS

 • Локална мрежа. Ако имаме локална мрежа, ние користиме SMB или мултимедијален сервер UPnP можеме да пристапиме до неговите датотеки од VLC. Ова е совршено за едноставно пребарување и играње содржина.
 • Далечинска репродукција. Ако сте користеле VLC за iOS, оваа опција за додавање филмови ќе ви биде позната. Треба да ставиме само една од двете URL-адреси што ги гледаме кога ја внесуваме таа опција во прелистувачот на нашиот компјутер, за да влеземе во управувачот со вчитување, повлечете ја мултимедијалната содржина до прозорецот на прелистувачот и почекајте целосно да се постави. Содржината е зачувана на Apple TV.
 • Мрежна депонија. Во оваа опција можеме да репродуцираме видео снимки од URL.

Малку по малку пристигнуваат апликации на продавницата за апликации tvOS кои ја прават нашата мала сет-топ-кутија уредот што го чекаме. Проблемот со VLC за iOS и неговите варијанти е што тие не вклучуваат поддршка за широко користен кодек како што е AC3 (да се потврди), но веќе имаме на располагање уште еден квалитетен плеер, така што ќе имаме опции за избор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jcrespin72 dijo

  Потврдено, не поддржува AC3

 2.   науката dijo

  Бидејќи MrMC (пристаништето „сече“ на Kodi, но е целосно функционално, освен што не можам да инсталирам додатоци) повеќе не користам и не барам друг плеер за мојата AppleTV

 3.   Rorschach dijo

  тука е корисник на PLEX и воодушевен. Не ми требаат повеќе играчи.