VLC се прилагодува на iOS 9 искористувајќи ги неговите нови функции

видео-лан

VLC е еден од најдобрите играчи што можеме користете потполно бесплатно за скоро сите мобилни и десктоп платформи моментално на пазарот. Ни нуди компатибилност со скоро сите видео формати, вклучително и mkv и преводи, и аудио, освен AC3, поради проблеми со лиценцирање (ако плаќаа за нив, тој повеќе нема да биде бесплатен). Доколку сакате да уживате во AC3 звукот на вашите филмови, ќе мора да платите за компатибилна апликација.

Ова ново ажурирање целосно е препишано од нула за да биде компатибилен со watchOS 2. Но, тоа не е единствената новина што ја донесе ова новогодишно ажурирање на VLC. За почеток, VLC е веќе компатибилен со функцијата Split View на iOS 9, што ни овозможува да го гледаме омилениот филм додека се консултираме, на пример, со нашата сметка на Твитер или Фејсбук. Тие исто така додадоа поддршка за Touch ID, што ни овозможува да ги заштитуваме нашите филмови со помош на отпечаток од прст.

Друга важна новина, барем за корисниците на VLC на уреди со верзии пред iOS 9, е тоа веќе не е компатибилен со iOS 6.1 како што беше до сега, да бидеме барем инсталирани iOS 7 на уредот во кој сакаме да го инсталираме за да можеме да уживаме во нашите омилени филмови, серии или музика.

Што има ново во верзијата VLC 2.7

 • Бара iOS 7.0, престанува да биде компатибилен со iOS 6.1 како порано
 • Додадена е поддршка за споделување на датотеки SMB.
 • Додадена е поддршка за глобално пребарување во „Рефлектор“.
 • Додадена е подобрена поддршка за кориснички интерфејс за јазици од десно кон лево.
 • Додадена е поддршка за изглед на поделен екран во iOS 9.
 • Додадена е поддршка за Touch ID за отклучување на апликацијата.
 • Опција за конфигурирање на континуирана репродукција.
 • Опција за конфигурирање на гестови.
 • Додадена е поддршка за музички албуми со повеќе од 1 диск.
 • Пристап до облак на акредитиви.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кокаколо dijo

  VLC е ѓубре