Vocolinc Flowerbud, навлажнувач за дифузор на арома, компатибилен со HomeKit

Категориите додатоци компатибилни со HomeKit се зголемуваат, а денес гледаме уникатен производ во својата категорија: дифузер за мирис Vocolinc FlowerBud. Уред што е овлажнител, дифузер за арома и ламба, сè во едно, и тоа исто така ги има сите функции што му ги дава компатибилноста на HomeKit (покрај Amazon Alexa и Google Assistant).

Навлажнувач. ламба и дифузор

Од трите функции што ги извршува овој паметен уред, HomeKit навистина препознава само две: овлажнител и светилка. Платформата за автоматизација на домот на Apple не вклучува дифузори на ароми меѓу нејзините категории, но Vocolinc има среќна идеја да ја искористи функцијата на овлажнител за дифузни ароми одржувајте пријатна миризба во вашата соба додека постигнувате оптимална влажност. Ако на ова додадеме дека на добрата арома можете да додадете декоративно осветлување што можете да го менувате по ваш вкус, резултатот е многу разноврсен додаток на кој сигурно ќе помислите на многу можни локации во вашиот дом.

Неговиот дизајн не е пресилен, напротив. Ако барате дифузери, сигурно ќе најдете многу слични уреди, но Vocolinc сакаше да му даде повеќе личен допир, како да е цвет (па оттука и неговото име). Направен е од мат бела пластика, со про transирно парче што е она што овозможува да се види светлината. Не е уред што се издвојува по квалитетот на неговите материјали, но ако ја земеме предвид неговата функција, воопшто не му треба.

Составен е од две парчиња кои лесно можат да се одделат. Основата е одговорна за складирање на вода за да се навлажни, на која можеме да додадеме какво било ароматично есенцијално масло. Оваа основа е сите важни елементи на оваа Vocolinc FlowerBud, а горното парче е само „инка“ низ која излегува испарената вода заедно со аромата што ја додадовте. Неговиот депозит е околу 300ml, што не е многу или малку. Со употребата што му ја давам (околу 4 часа на ден) треба да ја пополнувам на секои два дена, иако ова многу варира во зависност од тоа колку влага сакате да постигнете и постојната влажност на околината.

Две копчиња лоцирани на предната страна ви овозможува рачно да ги контролирате функциите на овој FlowerBud, што е секогаш убав допир. Исклучување и вклучување на светлото, менување на бојата, исклучување или вклучување на овлажнител и поставување тајмер (2, 4 и 6 часа) се функциите што можеме да ги извршиме со овие копчиња без прибегнување кон нашиот iPhone.

А аромата? Vocolinc не вклучува никакви примероци во својата кутија, но можеме да користиме што сакаме. Многу е лесно да се најде во физички продавници или преку Интернет, како на пр овој сет на масла од разни ароми што можете да ги набавите на Амазон за само 12,99 € (линк) Во зависност од бројот на капки што ќе ги додадете во водата во резервоарот, интензитетот на мирисот во просторијата ќе варира. Ако ви служи моето искуство, 10 капки масло во полн резервоар (300 ml) се користат за одржување на пријатна арома во текот на двата дена што трае резервоарот за вода. Кога повторно ќе го наполните, додавате и десет капки и може да ја менувате аромата по ваш вкус.

Ако сакате да видите како работи овој FlowerBud, отстранете го горниот дел и ќе видите како водената пареа од основата додека водата се движи низ резервоарот. Затоа работи како дифузор на арома, бидејќи иако маслото не се раствора во водата (очигледно) кога сме во движење, смесата се постигнува. Мора да се каже дека не треба да се плашите дека мебелот во кој се наоѓа овој FlowerBud ќе биде оштетен од влага, бидејќи на површината на неа нема ни најмала трага од вода бидејќи јас го користам. Секако ... не отстранувајте го горното парче затоа што тогаш ќе падне вода врз мебелот.

Во однос на неговата функција како светилка, тоа не е уред што можете да го користите за да осветлите просторија, без оглед колку е мала. Неговата цел не е тоа, тоа ќе служи само како декоративно осветлување. Можете да ги регулирате неговиот интензитет и боја, така што ќе можете да постигнете многу пријатно и релаксирачко опкружување., користете го како ноќно светло за спиење, или како амбиентално осветлување во дневната соба додека гледате филм. Патем, ако зборуваме за бучава, вие едвај ќе го перцепирате повремениот звук на капе што не е досаден, токму спротивното.

Интеграција со HomeKit

Интеграцијата со HomeKit е успех дури и за уред од ваков тип затоа што покрај тоа што го контролираме со нашиот глас (преку Сири) можеме да создадеме околини и автоматизација за да не се мачиме да се сеќаваме да го вклучуваме или исклучуваме и со тоа секогаш да имаме дневна соба со добра арома и оптимална влажност. Секако, не заборавајте да го наполните резервоарот, бидејќи HomeKit не ве предупредува дека останал без вода, неуспех што Apple треба да го реши. Врската со домашната WiFi мрежа значи дека можеме да ја поставиме насекаде, без оглед на растојанието до контролниот центар.

Со апликацијата Home можеме едноставно да ја контролираме функцијата на овлажнител, можеме само да ја поставиме влажноста што сакаме да ја постигнеме и да ја вклучиме или исклучиме. Контролите на светлината се вообичаени за секоја паметна сијалица што е компатибилна со HomeKit, да може да избере осветленост и боја. Вклучувањето на Vocolinc FlowerBud во опкружувањата и автоматизациите на HomeKit е многу лесно, но ако имате какви било прашања, можете да го видите објаснето во Оваа статија.

Vocolinc има своја апликација со која можеме да го контролираме FlowerBud, со малку неуреден дизајн, но со некоја дополнителна функција, како што е известување за резервоарот без вода или поставете го интензитетот на овлажнител, покрај поставувањето на целната влажност, или поставете тајмер. Оваа апликација «LinkWise», која е потполно бесплатна и од која можете да преземете овој линк, исто така ви овозможува да контролирате кој било друг додаток што го додадовте во HomeKit, па ако ви се допаѓа повеќе од мајчин iOS, можете да го користите без проблеми.

Мислење на уредникот

Со дискретен дизајн и материјали, овој Vocolinc FlowerBud е многу интересен додаток што треба да го имате дома и да постигнете добро ароматизирана просторија со оптимално ниво на влажност. Неговата функција на светилка е добредојден плус, а нејзината едноставна работа, како и интеграцијата со HomeKit ја прават повеќе од препорачаната за секој што бара дифузер и овлажнител. За нешто повеќе од цената на конвенционалниот дифузер, можеме да добиеме овлажнител, дифузер и ламба што е исто така компатибилна со платформата за автоматизација на домот на Apple. Овој Vocolinc FlowerBud е достапен во продавници како Macnificos по цена од 59,99 € (линк)

Воколинц Флоербуд
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
59 €
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компатибилност на HomeKit
 • Лесен, овлажнител и дифузер за арома
 • Леснотија на користење
 • Декоративни и практични

Contras

 • Мал депозит

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.