Паметен приклучок и лента за напојување Vocolinc, паметни приклучоци за HomeKit

Тестиравме два нови производи компатибилни HomeKit од марката Vocolinc кои ни ги нудат сите предности на HomeKit по многу конкурентна цена. В.ocolic Smart Outlet, единствен паметен приклучок и Vocolinc Power Strip, електрична лента со четири индивидуално контролирани паметни приклучоци. Две одлични опции да започнете во светот на автоматизација на домот или да продолжите со автоматизација на вашиот дом.

Еден приклучок или четири приклучоци, треба да изберете

Паметните приклучоци се едни од најкористените додатоци од оние кои сакаат да започнат автоматизација на домот, поради нивната разноврсност и затоа што дозволуваат производ кој не е паметен да стане „паметен“. Поврзете кафемат, бојлер или конвенционална ламба со паметен приклучок и можете да ги контролирате од вашиот iPhone или преку Siri и вашиот Apple Watch или HomePod, толку е лесно.

Индивидуалниот приклучок Smart Outlet има вообичаена форма во овие производи, иако покомпактен од оние што досега можев да ги тестирам. Ова е предност ако сакате да го поставите зад парче мебел, или ако не сакате другиот приклучок на theидот да ве покрие, нешто сосема вообичаено кога го ставате во двојни приклучоци. предно водство што ви кажува дали е вклучено или исклучено, и копче кое се наоѓа на горниот дел за рачно вклучување и исклучување се единствените елементи што треба да бидат забележани во овој приклучок.

Лентата за напојување е ист тип додаток, но со четири приклучоци. Секој од нив може да се контролира независно, а имаат и физичко копче за рачна контрола. Постои и општо копче за вклучување и исклучување, нешто што се чини како многу добра идеја, но што не го имав видено до сега.. Неколку дискретни бели LED диоди ви кажуваат дали приклучоците се вклучени или исклучени, а зелената што е исто така слабо осветлена ви го кажува генералниот статус на лентата. Дискретните LED диоди се важни, особено ако сакате да ги поставите во спална соба.

Електричната лента има заштита од преоптоварувања и двата приклучоци користат WiFi-врска за да се поврзат со нашиот центар за додатоци, неопходен за да може да ги контролираме надвор од домот и да правиме автоматизација. Поврзувањето WiFi ви овозможува да ги поставите каде било во домот, предност пред Bluetooth, без оглед на растојанието до централното. Се разбира, како што обично се случува со сите додатоци од овој тип, тие се компатибилни само со опсегот од 2,4GHz.

Компатибилност на HomeKit

Можевме да поминеме часови во дискусија за тоа која е најдобрата платформа за автоматизација на домот, но она што е неспорно е дека единствениот што ви нуди 100% компатибилност надвор од кутијата е HomeKit. Тука нема вештини, нема јазици или недостапни функции. Ако некој додаток е компатибилен со HomeKit, тој е тука и во Перу, и тоа е голем мир за неговите корисници. Го вадите приклучокот од кутијата, го приклучувате во штекер и го скенирате кодот на HomerKit со фотоапаратот на вашиот iPhone, неколку чекори за конфигурација и воила, го работите.

Сега е ред да го вклучите во веќе создадени средини и / или автоматизација или да создадете нови: Може да го контролирате од вашиот iPhone, Apple Watch, HomePod, iPad, Mac ..., преку апликациите или преку вашиот глас преку Siri… Сите опции се валидни, и сите 100% компатибилни со овие приклучоци Vocolinc. Има само една функција што не можете да ја извршите од апликацијата Home: контрола на потрошувачката на енергија.

За ова ќе мора да ја користите апликацијата Linkwise од Vocolinc (линк) што исто така ви овозможува да ги контролирате приклучоците, како што е апликацијата Home. Апликацијата не ме убедува премногу, иако нејзината работа е целосно точна, но има дизајн кој не ми влегува во очите, иако тоа е нешто многу субјективно. Добрата работа, како и секогаш во HomeKit, е што можете да изберете, така што нема да се жалиме на располагање со различни опции.

Мислење на уредникот

Компатибилност со HomeKit значи да можете да уживате во секоја од функциите што ги нуди платформата за автоматизација на домот на Apple, без половина мерки. Автоматизација, околина, далечински пристап, контрола преку Siri ... сè е достапно на оваа лента и на паметниот приклучок Vocolinc, кои исто така додаваат Alexa и Google Assistant на нивните компатибилни платформи, така што не мора да се откажувате од ништо. На ова додаваме дека Vocolinc Smart Outlet има цена од 24,99 € на Амазон (линк) и лентата Vocolinc Power Strip е 59,50 во Амазон (линк) Тешко е да се најде нешто слично за оваа цена.

Паметен излез и напојување на Vocolinc
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
24,99 a 59,50
 • 80%

 • Паметен излез и напојување на Vocolinc
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компатибилност со главните платформи за автоматизација на домот
 • Многу привлечна цена
 • Леснотија на конфигурација, автоматизација, околина ...
 • Физички копчиња за вклучување и исклучување
 • Намалена големина

Contras

 • Напојната лента нема USB полнење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.