Проблеми со watchOS 3.1.1 на некои Apple Watch Series 2

Не е нешто што обично се случува премногу често, но може да биде дека кога започнуваме ажурирање до таа мера, ќе биде пуштено во јавноста, може да имаме проблеми од некој вид и токму тоа им се случило на неколку корисници на новите часовници на Apple Watch Series 2. Се чини дека Овој неуспех е ексклузивен само за овие нови модели на часовници на Apple и не влијае на мнозинството корисници, но кога има извештаи тоа е затоа што неуспехот постои. Во овој случај, тоа е проблем што се појавува по ажурирањето и е прикажан со црвена извичница на екранот со текстот на дното, така што тие ја посетуваат веб-страницата за помош на Apple.

Во принцип, мрежата објаснува што да прави во случај кога часовникот го покажува овој неуспех, станува збор за принудување на рестартирање на уредот преку неколку едноставни чекори: притиснете и задржете ги страничното копче и дигиталната круна најмалку 10 секунди додека не го видите логото на Apple и почекајте повторно да се започне. Во случај овој проблем со замрзнување на екранот да не биде решен, ќе мора да отидете во продавница на Apple или да се јавите во SAC за да ни понудите решение.

Како што предупредивме на почетокот, тоа не е раширен неуспех кај сите корисници на овој модел, но вистина е дека неколку поплаки доаѓаат на форумите на MacRumors и други средства. Засега, проблемот е прикажан во времето на ажурирање на часовникот и се прикажува кога кружната лента не застанува подолго од нормалното, тогаш се појавува пораката и часовникот останува во оваа состојба.

Засега, се чини дека останатите модели не се засегнати од овој проблем и сериите 0 и сериите 1 се ажурирани без поголеми несреќи од времето што е потребно за да се ажурираат самите часовници. Се надевам дека погодените (ништо дека имаме докази во Шпанија) добијте брзо и ефикасно решение од Apple што не проговори за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Ми се случи со бета-верзиите и по две недели имам Watch, сега watchOS 3.1.1 не е достапно ... така ќе има некоја вистина

 2.   juanc_so dijo

  Здраво! Па, морам да ја имам сомнителната чест да бидам прв во Шпанија !! Часовникот го имав една недела, а кога го ажурирав вчера, ми се потроши, екран со црвена извичница. Зборував со Apple и во првите 14 дена тие ќе го променат за нов, но мора да почекам да има акции што се денес на 3 јануари. вистинска обврска… 3 недели откако го побарав тоа, една недела на употреба и уште 3 чекаа да се смени….

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Вие момци жалиме што се случи juanc_so, да се надеваме дека ќе им треба помалку време за испорака. Немате опција да одите во овластена продавница или препродавач? Мислам дека имаат начин да го извлечат од ова замрзнување, но не знам дали е тоа само продавницата на Apple.

   Со почит

 3.   КИКЕ САНЦ dijo

  Како се ажурира часовникот со јаболка, немам ни најмала идеја

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Кике, мора да го ажурирате iPhone на iOS 10.2, а потоа од апликацијата iPhone Watch, кликнете на Општо> Ажурирање на софтвер. Потоа, треба да го оставите часовникот поврзан со полначот (со 50% батерија) и да го ажурирате.

   Со почит

 4.   Алберт dijo

  Јас сум уште еден засегнат корисник. Утре ќе одам во Apple Store во Барселона во надеж за добра вест!

 5.   IOS 5 засекогаш dijo

  Jojojojojo колку се добри ажурирањата ...

 6.   Маркос Куеста (@marcueza) dijo

  За среќа, го продадов часовникот со јаболка за да ми го набави samsung gear s3, кој е луксузен.

 7.   Магија на Ное dijo

  НОВАТА ажурирање не се појавува. Ајфонот (веќе ажуриран) ми кажува дека часовникот е веќе ажуриран до 3.1

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво. Apple го отстрани; веќе не е достапно. Треба да почекате да се објави фиксната верзија 3.1.1 или 3.1.2.

   Честитка.

   1.    Магија на Ное dijo

    Ти благодарам Пабло.

 8.   Слика на зачувани места Едуардо Моралес dijo

  Здраво! Ја ажурирам оваа верзија, досега, немав никаков проблем со часовникот, само што оџакот се исцрпува многу брзо. Се надевам дека ќе добијат брзо ажурирање.