watchOS 8.0.1 е исто така достапен за преземање

Во прилог на објавена најновата верзија на iOS 15.0.2 минатиот понеделник, 11 октомври, во кој беа додадени серија поправки на грешки и подобрувања на оперативниот систем на iPhone и iPad, компанијата Купертино исто така објавена watchOS верзија 8.0.1.

Во овој случај, како и во верзијата на iPhone и iPad, новата верзија за Apple Watch коригира серија грешки и додава подобрувања во работата на оперативниот систем. Ова не е нова верзија со нови карактеристики или подобрувања во интерфејсот, тоа е директно посветено на поправки и подобрувања на грешки.

watchOS 8.0.1 сега е достапен за сите корисници

Новата верзија watchOS 8.0.1 сега е достапен за неколку часа за сите корисници. Во белешките за ажурирање откривме дека начинот на кој се прикажува напредокот на ажурирањата на софтверот е подобрен, претходно во некои случаи не беше правилно прикажан. Покрај тоа, се додава подобрување на поставките за пристапност на некои корисници на Apple Watch Series 3 и други подобрувања во системот.

Запомнете дека можете инсталирајте ја новата верзија директно од Apple Watch Се додека имате инсталирана верзија еднаква на watchOS 6 или понова верзија. За да го направите ова, едноставно е како да ги следите овие чекори:

  • Проверете дали часовникот е поврзан со Wi-Fi
  • На часовникот, отворете ја апликацијата Поставки
  • Притиснете Општо> Ажурирање на софтвер
  • Ако е достапно ажурирање, допрете Инсталирај и следете ги упатствата на екранот

Го оставаме Apple Watch на полнач додека ажурирањето е завршено и не мора да допираме ништо друго. Кога ќе заврши ажурирањето, Apple Watch автоматски ќе се рестартира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.