WeMo на Белкин го носи Интернетот на нештата на LED светилки

WeMo

Колку повеќе и повеќе познат IoT (Интернет на нештата) или Интернет на нештата сериозно погодува во втората половина на 2015 година, но тоа ќе биде од следната година до крајот на деценијата кога нејзината експлозија е конечна. На крајот на денот сега го доживуваме раѓањето на првите генерации на овие производи и оние кои сме посветени на нив не престануваат да бидат познати како рани посвојувачи.

Добар почеток

Во конкретниот случај го користевме основниот комплет од две сијалици со нивниот соодветен комуникатор, кој е поставен на а малку пониска цена од Philips Hue Lux, неговиот појасен ривал. Квалитетот во конструкцијата на сијалиците и комуникаторот е буквално беспрекорен, а во сите тестови за осветленост резултатот е малку поголем од оној на стандардните LED сијалици и исто така и на Philips Hue Lux, одржувајќи слична потрошувачка на енергија и сертифицирана како А . Запомнете дека тие се топли бели светилки, без можност за боја.

Инсталацијата е навистина едноставна, а апликацијата Belkin WeMo Тоа ќе нè води низ целиот процес, што ако ги исклучиме ажурирањата на фирмверот не треба да трае повеќе од една минута или две. Штета што ажурирањата не се толку брзи како што би сакале, а понекогаш истите ја прават апликацијата збунета и мора да ја рестартираме за да започнеме правилно да работиме.

Апликација што не може да се подобри

Ако очекувавте апликација да одговара на производот, тоа не е. Апликацијата добро е и ги исполнува повеќето од задачите, но не успева во аспектите како што се дизајнот или брзината на извршување, две многу важни работи кога во iOS сме навикнати на дизајн и изведба што е обично над просекот.

Навистина ми се допадна можност за независно програмирање или група светла во зависност од времето, може да ги конфигурира самракот и зората автоматски врз основа на нашата локација. Многу јасна точка плус што е засенета кога Белкин одлучи да не ја користи истата функција за геолокација за да ни овозможи да извршуваме активности при напуштање или пристигнување во нашиот дом. Покрај тоа, како добар IoT производ, има IFTTT интеграција, иако во моментот го најдов малку ограничен и на пример не дозволува активирање или деактивирање на правила во зависност од настанот, вистински срам, но ништо што е не е решлив.

Цената на комплет за стартери Тоа е околу 75-85 евра во зависност од местото каде го купуваме, бидејќи се продава во повеќе физички и онлајн продавници како што е Амазон, додека дополнителните светилки Тие се околу 30 евра. На крајот, тоа е помеѓу 5 и 10 пати повеќе од вообичаена LED сијалица, но ако сакате автоматизација на домот, IoT и управување со сè што можете во вашиот дом од вашиот iPhone (и од каде било) е цената што треба да ја платите.

Нашата проценка

уредник-преглед

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.